Bakalárka či diplomovka sa pre väčšinu študentov stala pomyselným strašiakom. V oboch prípadoch ide totiž o trochu rozsiahlejšiu písomnú prácu než bežná seminárka. Niet sa však čoho obávať. S našimi tipmi vám ukážeme, ako záverečnú prácu napísať v pohode a bez stresu.
Začnite už teraz
Medzi študentmi kolujú mýty, ktoré hovoria o tom, ako niekto napísal záverečnú prácu deň pred termínom odovzdania a ešte ju aj obhájil. Lenže o tom, ako tá práca vyzerala, už nevieme. Určite obsahovala gramatické a štylistické chyby. Veľa chýb. Pravdou je, že až pri písaní vlastnej rozsiahlejšej práce zistíte, koľko času vám zaberie. Ak je jej súčasťou aj výskum, teda praktická časť, je potrebný dostatok času na jeho uskutočnenie, zber výsledkov a vyhodnotenie, nehovoriac o preštudovaní základnej literatúry, z ktorej budete pri písaní práce čerpať. Ak si na začiatok neprečítate pár kníh o danej problematike, hrozí, že budete pozerať na prázdnu stranu Wordu aj pol dňa, a nič z toho nebudete mať (iba ak syndróm suchého oka). Začnite písať už teraz, hoci sa to zdá akokoľvek skoro.
Zachovávajte rituál
Niekomu vyhovuje písať ráno, inému večer. Určte si hodinu alebo dve, kedy sa vám počas dňa najlepšie pracuje a kedy sa budete venovať výlučne záverečnej práci. Tieto údaje si zapíšte do diára, aby ste na ne nezabudli. Krátko predtým, ako začnete, si uvarte kávu alebo čaj, najlepšie zelený (tiež obsahuje kofeín). Najprv si určte, čo presne budete robiť (napr. prečítate si jednu kapitolu knihy a urobíte si k nej poznámky, príp. vytvoríte otázky do dotazníka). Po hodine skontrolujte, čo sa vám podarilo. Týmto spôsobom budete môcť školiteľovi neskôr povedať, na čom zo záverečnej práce reálne pracujete, namiesto toho, aby ste sa neustále vyhovárali.
Doprajte si odmenu
Ak vás nevie nič motivovať k písaniu, určte si odmenu. Napríklad, že za napísanie prvej kapitoly si doprajete posedenie s priateľmi, prípadne si kúpite knihu. Ak budete vedieť, že sa po skončení písania budete môcť venovať tomu, čo chcete, pomôže vám to lepšie sa sústrediť na prácu.
Konzultujte postup práce so školiteľom
Keď sa nebudete vedieť vo svojej práci pohnúť ďalej, pomôže vám školiteľ. Má totiž viac skúseností, bohatú prax a zároveň je autorom už x-tej vedeckej publikácie. Odpovie na každú (aj tú najbanálnejšiu) otázku. V prípade školiteľa, ktorý vašu prácu vedie s radosťou, sa z neho stáva aj zdroj veľkej motivácie.
Dajte si záležať na formálnej stránke
Záverečné práce majú svoje všeobecne platné pravidlá. Je preto potrebné sledovať smernicu, ktorú nájdete na stránke univerzitnej knižnice (pulib.sk). Hneď na začiatku písania práce si v textovom editore naformátujte všetko tak, aby ste mal akúsi šablónu, do ktorej už len budete vpisovať svoj text. Stane sa ukazovateľom, ako v práci ďalej postupujete a zároveň si ušetríte čas a starosti v úplnom závere.
Obsah priebežne kontrolujte
Nie všetko, čo napíšete, sa bude dať použiť. Niektoré časti bude potrebné vymazať, v horšom prípade budete musieť vymazať celé kapitoly alebo podkapitoly. Je to v poriadku. Teraz ešte presne neviete, ako bude finálna práca vyzerať (hoci si to môžete načrtnúť v osnove). Preto ju priebežne kontrolujte a zbavujte sa prebytočných slov, viet a odsekov. Tiež si kontrolujte gramatické chyby, čiarky a preklepy (napr. dvojitá medzera). Dávajte si pozor najmä na súvetia. Niekedy sa vám v nich nepodarí vyjadriť svoju myšlienku tak, ako chcete. Problematické vety si preto zvýraznite najlepšie žltou farbou, a neskôr sa k nim nezabudnite vrátiť.
Nestresujte
Rada na záver znie: nebuďte v strese. Ak vám to s prácou z akýchkoľvek dôvodov nepôjde podľa predstáv, zachovajte si chladnú hlavu. Neopakujte si, že nestíhate a že sa vám nedarí, lebo mozog sa prílišným stresovaním „vypne“ a nebudete schopný urobiť nič. Radšej si doprajte prestávku — vstaňte od počítača, choďte sa prejsť do lesa alebo počúvajte svoju obľúbenú hudbu. K práci sa vráťte až vtedy, keď budete odpočinutý.
V komentároch pod článkom sa s nami podeľte o svoje tipy pri písaní bakalárskej alebo diplomovej práce.
Komentovať