Lifestyle Rozhovory

Vladies: “Ak týmto viem inšpirovať niekoho iného, som nesmierne šťastná”

(Foto: Kriss Torjai Photography)

Vladimíra Falatová. 25 rokov. Žije a pochádza z Prešova. Je absolventkou FM PU. Momentálne pracuje na svojich snoch a verí, že nájde to, čo hľadá a bude robiť prácu, ktorá ju baví a napĺňa. V roku 2013 založila blog s názvom Vladies.

Ako vyzerali začiatky Vladies

Čo ťa pritiahlo k blogovaniu?

Do sveta blogovania ma dostala moja dlhoročná kamarátka (a tiež blogerka). V jeden letný deň som jej počas prechádzky začala hovoriť, ako sa chystám prerobiť zopár kúskov oblečenia. Asi vo mne videla nejaký, nazvime to talent, a tak mi navrhla, či nechcem začať blogovať. Všetko potrebné mi vysvetlila a bola to pre mňa lákavá predstava, preto som do toho išla.”

Preto si asi aj svoj blog takto štylizovala, však?

Vladies blog bol zo začiatku zameraný hlavne na módu a DIY (do it yourself: urob si sám, pozn. redakcie) alebo handmade projekty, ale časom som začala písať o rôznych témach.

(Foto: Kriss Torjai Photography)

Iba ďalší lifestylový blog?

Momentálne blog patrí do kategórie „lifestyle“. Vladies píše o rôznych veciach, najmä o živote, a články spája leitmotívom fashion fotiek, ktoré nájdete asi v každom príspevku. Vzniká tak príjemná kombinácia inšpirácie Vladkinými outfitmi a postrehmi zo života, teda zaujímavého (nielen ženského) čítania. „Chcela by som sa opäť vrátiť k handmade tvorbe, ak mi to však čas dovolí.”

Keďže si načala túto otázku, koľko času priemerne venuješ svojmu blogu?

Blogovanie mi berie veľmi veľa voľného času. Nápady, fotenia, úpravy, samotné písanie článkov, grafické spracovanie, editovanie… to všetko niečo trvá a na jednom článku pracujem niekedy aj niekoľko dní. Ľudia už vidia len to pozlátko, hotovú vec a nie tu drinu za tým.”

Čo ťa teda ženie vpred a prečo v blogovaní neprestávaš?

Myslím, že toto je smer, ktorým sa mám uberať. Cítim, že som v tom dobrá, mám sa zdokonaľovať, pracovať na sebe a mala by som pokračovať ďalej. Takisto ma ženú vpred moji sledovatelia, bez ktorých by som ďalej pokračovať nemohla.”

(Foto: Kriss Torjai Photography)

Inšpirácia nie je samozrejmosťou

Ako si hovorila, tvoj blog „fičí” už niekoľko rokov. Máš ešte vždy o čom písať?

Tejto téme som tiež venovala nejeden článok. Povedala by som, že ma inšpiruje v podstate všetko, keďže dennodenne stretávame rôznych ľudí s rôznymi príbehmi, podliehame všelijakým situáciám a nadobúdame nové zážitky. Na základe toho všetkého sa človek formuje, vytvára si vlastný názor a vie, akým smerom sa má uberať. A to všetko sú vďačné témy na písanie článkov. Niekedy sa tiež stačí okolo seba poriadne porozhliadať a človek zistí, že inšpirácia je všade okolo nás, len stačí vnímať.

Máš obľúbené profily ďalších blogerov?

Tie využívam najmä ak sa neviem pohnúť pri skladaní outfitov alebo potrebujem niečo, čo pohne s mojimi myšlienkami.  Väčšinou si prejdem obľúbené profily na Instagrame, a to nielen zahraničné, ale aj tie slovenské či české, keďže máme naozaj talentovaných ľudí. Alebo hľadám na starom dobrom Pintereste, kde je inšpirácie viac než dosť. Potom skladám, spájam, skúšam a niečo z toho vznikne.

Čo znamená mať a písať blog

Blog pre mňa predstavuje svet, kde môžem ukázať svoju kreativitu, tvorbu, zanechať tam svoje myšlienky, spoznať ľudí, ktorí majú podobný názor ako ja, a ak týmto všetkým ešte viem aj inšpirovať niekoho iného, tak som nesmierne šťastná. Baví ma tvoriť, vymýšľať niečo nové, inšpirovať ľudí a deliť sa s nimi o rôzne pocity alebo skvelé tipy. Tiež ma baví skúšať nové veci, získavať nové príležitosti či skúsenosti…

Uvažuješ aj nad budúcnosťou tvojho projektu?

Uvedomujem si, že mám ešte veľa pred sebou, chcem skúsiť rôzne veci, aby som vedela vybrať, čo chcem vlastne ďalej robiť. Preto chcem skúsiť život v Prahe, ktorú milujem a učarovala mi natoľko, že by som si tam vedela predstaviť budúcnosť. Ale môže sa stať, že svoj názor zmením.  Najprv však plánujem ísť na istý čas do Bratislavy, kde ma pozná viac ľudí z tohto „blogerského sveta“, a teda by bolo pre mňa jednoduchšie uchytiť sa tam, než v Prahe.  Uvidíme (smiech).

(Foto: Kriss Torjai Photography)

Od nevinného blogovania k influencu

Mať blog je určite veľká zodpovednosť vo vzťahu k publiku. Aký si myslíš, že máš vplyv na svojich čitateľov?

Pevne verím, že dobrý (smiech). Vidím, že ich moje články zo života zaujímajú a stotožňujú sa s nimi. Mnohí mi napíšu do komentára svoje príbehy a z časti odhalia kúsok zo svojho života, čo mám veľmi rada. Nielen ja idem s pravdou von, ale aj oni, čím vzniká akýsi vzťah medzi nami, aj keď len imaginárny. Som veľmi rada, ak svojimi článkami alebo outfitmi môžem niekoho inšpirovať, motivovať, „nabiť” pozitívnou energiou, zvýšiť im sebavedomie, podporiť ich, aby sa nebáli skúšať nové veci, kašľali na názor iných a boli sami sebou.

Závisť verzus spolupráca

Spolupráce sú určite súčasťou blogovania, ako sa k nim staviaš ty?

Bloger by podľa mňa mal vždy prijať také spolupráce, ktoré odzrkadľujú jeho tvorbu, osobnosť a to, čo má on sám rád. Ja sa nikdy nepúšťam do spoluprác, napr. s kozmetikou, ktorá by ma reálne nezaujala alebo ju pre nejaký dôvod neuznávam (napr. ak je kozmetika testovaná na zvieratách), a to aj vtedy, ak by som mala za to dobre zaplatené. To isté môžem povedať o spoluprácach s módou. Mám za sebou zopár zaujímavých spoluprác a verím, že ešte veľa pred sebou.”

Pochváľ sa konkrétne. 🙂

Napríklad v roku 2016 som svojimi tromi inšpiratívnymi projektmi vyhrala 1. miesto v súťaži na tému „Stolujem na tráve a je mi dobre“, pričom úlohou bolo vytvoriť originálnu dekoráciu na piknik, s ktorou sa stolovanie v tráve stane výnimočným zážitkom. Môj výstup bol uverejnený v letnej prílohe SmeŽeny.sk. V októbri 2018 som bola pozvaná na jesennú prezentáciu módnej návrhárky Petra Weingart, ktorá sa konala v Bratislave.”

A čo iné blogerky? Sú pre teba inšpiráciou, ako si hovorila, ale dokážete si aj konkurovať?

To je otázka, nad ktorou som sa dlho zamýšľala, či iné blogerky brať ako konkurenciu alebo ako niekoho, kto vie pochopiť môj svet. Je to všelijaké. Ale v podstate môžem povedať, že blogerky sa podporujú, či už vzájomným zdieľaním, označovaním sa na fotkách a v príspevkoch alebo spoločným fotením. Ja sa snažím pomôcť blogerkám, ktoré podľa mňa ponúkajú kvalitný obsah a zaslúžili by si viac pozornosti od ľudí.

(Foto: Natália Madziková)

Dôležitým aspektom tvojho blogu sú fotky. Čo spolupráce s fotografmi?

Čo sa týka fotografov, počas tých 5 rokov som fotila s viacerými. Momentálne dlhodobo spoluprcujem s jednou šikovnou dievčinou, ktorá presne vie, aké fotky chcem, z akého uhlu ma má fotiť a aká póza na mňa platí. Rozumieme si a navzájom si pomáhame. Som jej tiež vďačná, že ma fotí za symbolickú sumu, nakoľko profesionálneho fotografa by som si nemohla dovoliť. Gro blogu tvoria fotky, takže by som asi skrachovala.

(Foto: Kriss Torjai Photography)

Ak vás Vladies Blog zaujal, môžete ho followovať na nasledujúcich sociálnych sieťach:

BLOG:
https://vladiesblog.blogspot.com/

INSTAGRAM:
https://www.instagram.com/vladiesblog/?hl=sk

FACEBOOK:
https://www.facebook.com/vladiesblog/

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *