Lifestyle

Užite si adventné obdobie na internáte

Radosť z blížiacich sa sviatkov môžete zažiť aj počas rušného obdobia v škole (Foto: pexels.com)

December je pre študentov mesiac plný radosti a očakávania z prichádzajúcich sviatkov, ale aj mesiac, keď sa semester blíži k svojmu záveru a na nás čakajú zápočty, seminárne práce a skúšky. Prácu preto vyvážte oddychom, a počas učenia vypnite. Na to je advent ako stvorený. Máme pre vás päť tipov, ako si toto obdobie spríjemnite na internáte či priváte.

Vyrobte si adventný veniec

Kreativita nemá hraníc, a to platí dvojnásobne pri študentoch s obmedzenými (najmä finančnými) možnosťami. Ak ste umelecky nadaní, skúste so spolubývajúcimi prichystať adventný veniec z vecí, ktoré sa u vás nájdu. Náš tip: základ sú štyri sviečky (môžu byť aj čajové), štyri zaváraninové poháre (v ktorých ste predtým mali domáci kompót alebo džem) a soľ. Do čistých pohárov nasypte soľ a potom do nich postavte sviečku. Pohár ozdobte stužkou vo vianočných farbách alebo povrázkom, a takto pripravený adventný veniec položte na drevený alebo iný podnos.

Netypický adventný veniec si vyrobíte aj takto (Foto: rodinka.sk)

Vyrazte spolu na trhy

Vianočné trhy sú tradíciou, ktorá sa v poslednej dobe rozmáha aj v menších mestách. Majú svoju typickú atmosféru, počas ktorej hrajú koledy a vo vzduchu sa vznáša vôňa pečenej klobásy či vareného vína. V ideálnom prípade aj poletujú snehové vločky a vy na chvíľu dokážete zastaviť a vychutnávať si čaro prítomnosti. Uprostred posledných hektických týždňov semestra tak neseďte v izbe, ale vezmite svojich spolubývajúcich a choďte na vianočné trhy. Užijete si spolu zábavu a zároveň sa skvelo odreagujete od učenia.

Atmosféru Vianoc vám priblížia aj vianočné trhy. V Prešove sa konajú od 26. novembra do 21. decembra (Foto: pexels.com)

Oslávte svätého Mikuláša

Ďalšou tradíciou, ktorú si môžete vyskúšať v internátnej izbe, je sviatok svätého Mikuláša. Vopred sa dohodnite, že sa v ten deň spoločne obdarujete, a potom vyčkajte na správny okamih, a spolubývajúcim vhoďte do topánky darček. Na malý lepiaci papierik napíšte, čo si na druhom vážite a poskladajte ho napoly. Pridať môžete aj cukríky alebo inú sladkosť, ktorá poteší kúsok dieťaťa, ktorý sa v študentoch skrýva. Zlepšíte si tým nasledujúci deň a utužíte vzájomné vzťahy.

Pripravte si horúci nápoj

Ak vám učenie predsa len nedovolí ísť von, môžete si vyskúšať pripraviť horúci nápoj v internátnej kuchynke. Do vopred pripraveného čaju (podľa chuti) si skúste pridať kúsky ovocia (napr. mandarínky, pomaranče, citróny alebo jablká) a vylepšite tým jeho chuť. Horúcu čokoládu si zas pripravíte tak, že do hrnca dáte zohriať smotanu na šľahanie a na kúsky rozlámanú čokoládu. Miešate dovtedy, kým sa čokoláda celkom nerozpustí. Ak je hustá, zrieďte ju mliekom. Na ozdobenie použite šľahačku.

Popri učení na zápočty si skúste pripraviť čaj s ovocím alebo horúcu čokoládu (Foto: pexels.com)

Zapojte sa do zbierky

Adventný čas nám pomáha s prípravou na Vianoce aj v zmysle pomoci tým, ktorí to potrebujú. Urobte preto dobrý skutok a zapojte sa do nejakej charitatívnej zbierky. Využiť môžete príležitosti na našej univerzite. Pedagogická fakulta pripravujte hneď niekoľko akcií. Prvou je Mikulášska zbierka sladkostí, ktorá prebieha od pondelka 3. decembra do štvrtka 6. decembra v čase od 8. do 15. hodiny v B-čkovej časti PF. Pomôcť môžete odovzdaním sladkostí, ktoré po skončení zbierky poputujú deťom z detského domova, rodinám v hmotnej núdzi a seniorom z domova dôchodcov, prípadne sociálnych služieb. Za zbierkou stojí Občianske združenie Podaj Ďalej.

Príďte na tohtoročný Vianočný charitatívny bazár, ktorý organizuje Pedagogická fakulta 5. decembra. Vyberte si veci pre seba a svojich blízkych za symbolickú sumu. Výťažok zo zbierky je určený pre rodiny v hmotnej núdzi (Foto: pexels.com)

Druhou možnosťou je Vianočný charitatívny bazár. Od pondelka 3. decembra do utorka 4. decembra v čase od 9. do 15. hodiny sa koná zbierka, kde môžete priniesť nepotrebné, ale funkčné oblečenie, obuv, doplnky, knihy, hračky, veci dennej potreby, spoločenské hry alebo elektroniku (a odovzdať ich v miestnosti a211 na PF). V stredu 5. decembra sa v miestnosti b 111 od 8.30 do 13.30 bude konať Bazár, na ktorom si ľudia budú môcť tieto veci vziať za dobrovoľný príspevok, ktorý sa použije na nákup potravín a drogérie pre rodiny v hmotnej núdzi.

Ako trávite adventné obdobie vy? Napíšte nám do komentárov.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.