Vlastná tvorba

Prečo by pes nemal byť náš najlepší priateľ

Zatiaľ je najlepším priateľom človeka pes, za pár rokov to však môže byť chatbot. Počítačový program navrhnutý na komunikáciu s človekom prostredníctvom chatovacieho rozhrania. Najvyhľadávanejšie plemeno (doposiaľ) vyšľachtila firma OpenAI v roku 2022. Je ním vždy pripravený a navždy (pokiaľ nevypadne elektrina) oddaný ChatGPT. A kým domáci miláčik stojí na štyroch nohách, jeho potenciálny náhradník stojí na princípe umelej inteligencie. „Doktorka Softwerová, prineste mi, prosím, jeden z exemplárov. Trochu si ho preskúmame.“

Umelá inteligencia alebo AI (Artificial Intelligence) je schopnosť počítačového programu či stroja vykonávať také úlohy, ktoré inak vyžadujú ľudskú inteligenciu. ChatGPT, ktorý funguje na jej základe, dokáže viesť rozhovory s používateľmi na kamarátskej báze. Nie je mu cudzie ani písanie esejí, básní či kódov v programovacích jazykoch. Osvedčí sa aj ako tlmočník. Využitie je vskutku rozmanité. Kolumbijský sudca dokonca vyniesol rozsudok na základe jeho odpovede. Ale to hovoríme o krajine, v ktorej sa stal Escobar senátorom, takže bizarnosť je na trochu vyššom leveli.

Zhotovenie textu nebolo nikdy jednoduchšie. A to sa ukazuje najmä v žurnalistike a na vysokých školách. Magazín Men’s Journal spustil začiatkom roka 2023 publikovanie článkov vygenerovaných umelou inteligenciou od firmy OpenAI. Študenti (česť výnimkám) nechávajú vypracovanie seminárnych prác a iných potrebných úloh v rukách ChatGPT. Aj z tohto dôvodu Česká Podnikohospodárska fakulta VŠE dokonca zruší písanie bakalárskych prác študentom, ktorí na štúdium nastúpia od budúceho roka. S nadhľadom sa dá povedať, že technológia vedie nad ľudskou (ne)schopnosťou o niekoľko „chadbodov.“

Pes nám prinesie loptičku alebo topánku suseda. ChatGPT čokoľvek, čo v skutočnosti aj využijeme. Dokáže prehliadať internet a poskytnúť aktuálne informácie, doplnené o priame odkazy na zdroje. Štvornohý miláčik dokáže akurát prehliadnuť miesto, ktoré sme mu určili na vykonávanie telesnej potreby. Priateľa spoznáme v núdzi a pes nám nenapíše seminárnu prácu deň pred jej odovzdaním. Ale dosť už o negatívnych vlastnostiach chlpatého stvorenia. Z rýchleho preskúmania exempláru môžeme skonštatovať, že ChatGPT je ideálnym priateľom pre človeka. No nie preto, že by bol oproti psovi lepší. Je to preto, že mu nevadí, ako veľmi je využívaný ľuďmi.

Obrázok vytvorený umelou inteligenciou aplikácie Canva.

Martin Bujňák