Lifestyle

Preplávajte letom v pohode

Nezabudnite sa vybaviť aj slnečnými okuliarmi a mliekom na opaľovanie (Foto: Lenka Novotná)

Predstavte si dokonalú letnú idylku. Prázdniny, slnkom zaliata terasa, zmrzlina v kornútiku, plavky a bazén. Mať tak doma vlastný a kúpať sa, kedykoľvek sa nám zachce, opaľovať sa a užívať si letnú pohodu. Naozaj príjemná predstava. Hlavne vtedy, keď očami posúvate hodiny dopredu, aby ste ukončili ďalší horúci deň kdesi na brigáde, a s malou dušičkou počítate, či vám takéto predstavy zapadajú do rozpočtu.  

Bazén je presne to, o čom človek v mierne dehydrovanom stave premýšľa, keď mu teplomer v aute ukáže viac ako 30 ˚C. Kúpaliská sú síce dostupné (v niektorých prípadoch aj cenovo), ale predsa len, bojovať lakťami vo vode so stovkou ľudí len preto, aby ste si ukradli kúsok miesta, nie je príliš lákavé. A keď sa doma aj rozhodnete, že si zadovážite bazén, nikdy to nezostane len pri kúpaní. Nevyhnutné je neustále čistenie, filtrácia a dezinfekcia.

A teda, naštartujete auto, zastavíte sa po zopár priateľov a predsa len vyrazíte na kúpalisko s vidinou skvelého relaxu. Čomu sa však vyvarovať, aby bol váš pobyt pri vode naozaj príjemný?

 • Brodiská nie sú pre kačičky – A čo sú to vlastne brodiská? To sú tie malé oddelené vaničky napustené príliš studenou vodou, ktoré sú umiestnené na kúpaliskách tesne pred vstupom do bazéna. Nie sú na oplachovanie sandálov ani na púšťanie gumených kačičiek. Treba nimi prejsť naboso, aby sa zabránilo prenášaniu nečistôt, ktoré sa vám nalepia na chodidlá pri prechádzaní medzi bazénmi. Na to, čo sa môže nalepiť na nohy v brodisku, však niektoré slovenské verejné kúpaliská často nemyslia. Tento bod teda ešte môžete prehodnotiť. 🙂
 • Sprcha naša každodenná – To, že je po kúpaní v bazéne potrebné sa osprchovať, viete. No nie je to na škodu ani pred pobytom na kúpalisku. Už doma zo seba totiž zmyjete všetky nečistoty, ošetríte pokožku a tá bude potom v boji s chlórom vo vode lepšie ozbrojená.
  Pamätáte sa? Potápanie bolo kedysi našou obľúbenou detskou zábavou (Foto: Lenka Novotná)
  Pamätáte sa? Potápanie bolo kedysi našou obľúbenou detskou zábavou (Foto: Lenka Novotná)
 • Ó, plavky! – To, že ste si na túto letnú sezónu kúpili nové plavky, ktoré na vašej postave len podčiarknu všetky smoothie-detox-fitness dni, je fajn. Avšak, treba sa o ne aj dostatočne postarať, koniec koncov, za tú cenu si to zaslúžia. Pred prvým použitím sa odporúča plavky namočiť do vlažnej mydlovej vody, ale nežmýkať ich, len nechať voľne uschnúť. Po kúpaní ich zas nezabudnite ručne vyprať a zavesiť niekam, kde nebudú vystavené priamemu slnku. Ak sa medzi kúpaniami chystáte najesť do bufetu, prezlečte sa radšej do suchých plaviek. Chlór a baktérie, ktoré sa na tie mokré zatiaľ pochytali, tak nebudú mať šancu „zabodovať“ a vyhnete sa nepríjemným zápalom.
 • Infektus magnetus – Voda je účinný prenášač infekcií. Hlavne na verejných kúpaliskách, kam chodí takmer každý. Ak ste teda nedávno prekonali nejakú infekčnú chorobu, zakývajte kúpalisku z auta a radšej si dajte načas pauzu. A doma, ako cenu útechy, voňavú sviežu sprchu.
 • Plávajúce vrabčie hniezdo – Aj vlasy počas leta volajú po plavčíkovi. Nie však po tom svalnatom, v červených šortkách na kraji bazéna, ale po gumičke. Málokto sa totiž môže pýšiť vlasmi, ktoré nevypadávajú. Dievčatá s dlhými vlasmi by teda mali zvážiť, či sú ich vlasy vhodnými suvenírmi pre plávajúcich ľudí.
 • Tajomstvo niečej perly – Aj vy v módnych časopisoch obdivujete všetky tie modelky, ktoré práve vychádzajú z bazéna v bezchybných plavkách, s dlhým náhrdelníkom, výraznými veľkými náušnicami a s kôpkou štrngajúcich náramkov na oboch zápästiach? Aj ja. Preto som si minulý rok vzala so sebou k vode aspoň malé perličkové náušnice, ktoré sa „tvárili“, že to zvládnu. Jednu som však neskôr aj tak stratila pri fénovaní vlasov tým zvláštnym fénom, ktorý býva na kúpaliskách, veď viete. Odvtedy sa módnym časopisom pred letom vyhýbam. 🙂
 • Kvapka nádeje pre mobily – Ak nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí dostávajú na Vianoce vodotesné smartfóny a fotoaparáty, radšej sa vyhnite pokušeniu fotenia „selfíčok“ vo vode. Ak však stále nemôžete odolať, odfoťte sa radšej v bezpečnej vzdialenosti od vodnej hladiny. Len tak preventívne, aby váš telefón nespanikáril a neskočil rybičku rovno do bazéna.

Užite si leto, milí naši čitatelia! Nezabudnite na opaľovací krém, slnečné okuliare a litre vody. A, samozrejme, na Unipo Press, ten tu s vami totiž bude celé prázdniny. Tvorte ho spolu s nami a napíšte nám o vašich dovolenkových zážitkoch, budeme sa tešiť! 🙂

Avatar

Lenka Novotná

Som študentkou mediálnych štúdií, milovníčkou hudby, autobiografií a francúzskej kultúry. Okrem toho mám rada vôňu čerstvo upečených domácich koláčikov. Ak ste sa teda práve začítali do článkov na stránke Unipo Press, verte, že najlepšie sa vám bude čítať vtedy, keď si k šálke kávy alebo čaju vychutnáte aj niektorú z mojich sladkých dobrôt. ;)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *