Kultúra Spravodajstvo

Publicista Martin M. Šimečka besedoval o ľahostajnosti Slovákov

Publicista Martin Šimečka navštívil Prešov po dlhom čase (Foto: Tobiáš Prokop)

Na pondelok 4. decembra si kníhkupectvo Artforum v rámci diskusných večerov pozvalo publicistu a novinára Martina M. Šimečku. Autor úspešných literárnych diel vo Wave predstavil novú knihu Medzi Slovákmi a v diskusii objasnil svoje postoje k politickým lídrom či novembrovej revolúcii.

Martin Milan Šimečka vyrastal v rodine významného disidenta a táto nálepka ovplyvnila celý jeho život. Počas komunistického režimu mu bolo znemožnené štúdium, následkom čoho si zarábal manuálnou prácou na rôznych pozíciách. Pre Slovensko sa stal nepriateľom štátu, a to rovno dvakrát, v čase komunizmu a počas Mečiarovej vlády.

Svoju tvorbu pred revolúciou publikoval spočiatku len v samizdatových periodikách ako Obsah, Kontakt alebo Fragment. Neskôr, po roku 1989 pôsobil ako publicista vo viacerých časopisoch  v Smene, Domino fóre, Respekte a mnohých ďalších. Napísal viacero knižných publikácií, pričom niektoré mali úspech aj v zahraničí. Dnes pôsobí ako publicista v Denníku N.

Autor predstavil svoju novú knihu Medzi Slovákmi (Foto: Tobiáš Prokop)
Autor predstavil svoju novú knihu Medzi Slovákmi (Foto: Tobiáš Prokop)

Slováci boli ľahostajní počas významných spoločenských udalostí

Jeho nová kniha Medzi Slovákmi nesie podtitul: Stručné dejiny ľahostajnosti od Dubčeka k Ficovi alebo ako som sa stal vlastencom. Autor v nej ponúka reflexiu ľahostajnosti Slovákov voči spoločenským udalostiam v našej histórii. „Myslím, že ľahostajnosť je takým znakom spoločnosti, ktorá si samu seba neuvedomuje,“ vyjadril sa Šimečka. Podľa neho môže mať ľahostajnosť rôzne podoby. „Ľahostajnosť bola napríklad, keď Slováci nechali odviezť 70 000 Židov do Osvienčimu a potichu sa prizerali a mnohí ešte aj pomáhali. Ľahostajní boli aj voči osudu svojich blížnych alebo dokonca svojich občanov. Ľahostajnosť bola aj za komunizmu, keď ľudia úplne potichu prijali ten režim a celkom spokojne v ňom žili, hoci ich v princípe uväznil.“ V diskusii spojenej s predstavením knihy spisovateľ spomínal na život v rôznych politických režimoch.

Apeloval aj na súčasnú situáciu týkajúcu sa ničenia prírody a lesov Slovenska či na aktuálnych politických lídrov, ktorých sme si zvolili vo voľbách. Na druhej strane má však pocit, že veci v našej krajine smerujú k lepšiemu. „Dnes je v krajine vyšší záujem o svoje okolie aj o spoločnosť. Myslím si, že sa Slovensko prebúdza. Istý čas trvá, kým si národ uvedomí sám seba a začne pracovať s vedomím, že tvoríme nejakú spoločnosť a že sme zodpovední aj za budúcnosť pre naše deti. Je to proces, ktorý sa začal až v 90. rokoch,“ uviedol Šimečka. Publicista a literát stál počas nežnej revolúcie na jej čele. Nezatúžil však po moci ako lídri, ktorí mali neskôr v rukách vývoj Slovenska.

V knihe okrem iného píše o svojom živote ovplyvnenom disidentstvom, pobytom v cudzine aj o dôvodoch návratu do rodnej krajiny. Ponúka kritický pohľad na život po novembrovej revolúcii i reflexiu súčasnej spoločenskej situácie. V čitateľoch sa snaží vyvolať zodpovednosť za krajinu, v ktorej žijeme.

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *