V tejto recenzii sa pozrieme na čaj menom Tulsi, ktorý je jedným z najznámejších čajov z Ajurvédy. Okrem toho si zodpovieme otázku, čo je Ajurvéda a vysvetlíme si pôvod a účinky tohto čaju. Zhodnotíme jeho pôsobenie na naše zdravie a upresníme, na aké druhy chorôb a ťažkostí ho môžete užívať.
Ajurvédska medicína v krátkosti Ajurvéda, (niekde ayurvéda) je jedným z najstarších prírodných zachovaných spôsobov liečenia na svete. Tento systém je založený na báze prírody. Čiže ak niekto povie, že sa lieči formou Ajurvédy znamená to, že pod tým iné než prírodné varianty na liečenie nehľadajte. Myslím tým najmä rôzne pilulky a všetko, čo sa týka dnešného farmaceutického priemyslu, funguje len na tom, čo nám ponúka príroda. Ajurvéda je tu približne 5000 rokov, čo je celkom dlhá doba. Je to okrem všetkého aj životný štýl, pretože zasahuje viacero faktorov, ktoré majú za príčinu udržiavať naše zdravie v harmónii. Ide o stravu, pohyb a zdravú myseľ. Je odvetvím pre mladšie prírodné formy medicíny, ktoré stavali práve na základoch Ajurvédy. V mnohom taktiež ovplyvnila aj čínsku medicínu. Majú mnoho spoločného, predchádzajú chorobám, zameriavajú sa na dýchací a nervový systém. Ovplyvňujú a liečia chronické, autoimunitné choroby. Alebo liečia kosti, poruchy trávenia, chrbticu, svaly a bojujú s únavou, depresiou, nespavosťou či stresom. Ajurvéda ovplyvňuje celé telo a ducha.
Zámer nášho výberu na recenziu čaju bol veľmi jednoduchý. Mali sme na výber aj iné čaje, ktoré spadali pod Ajurvédu alebo Cejlónsko. Ide najmä o našu osobnú skúsenosť s týmto čajom. Tieto špeciálne čaje užívame už druhý rok a stále hľadáme a skúšame nové. Čaj Tulsi má príjemnú broskyňovú chuť a krásnu vôňu, ktorá sa rozšíri po celej domácnosti. Jeho zloženie je postavené najmä na bylinke Tulsi, inak nazývaná aj ako posvätná bazalka. Je to uctievaná bylinka hinduistického sveta. Okrem nej v zmesi nájdeme zelený rooibos, kúsky zázvoru, škoricu, kvety harmančeka, listy z ruží, levandule a púpätká ruží. Z osobnej skúsenosti sme ho používali na autoimunitné ochorenie astma. Taktiež sme po mesiaci pocítili útlm alergických reakcií na peľ a roztoče. Čaj je všeobecne známy tým, že vplýva pozitívne na horné dýchacie cesty, chráni a posilňuje srdce. Okrem toho je veľmi dobrý spoločník pri sychravom počasí, dokáže zahnať migrénu a nabudiť. Môžete ho užívať ako náhradu kávy.
Čaj na rozdiel od kávy, ktorá má kofeín, obsahuje teín. Je to teda iný účinok, pretože v čaji sa kofeín viaže na aminokyseliny a triesloviny. Čiže istú dobu sme kávu vylúčili a mali na potešenie a dodanie energie práve tento čajík. Okrem toho priniesol aj vhodnú hydratáciu hneď z rána na rozdiel od kávy, ktorá odvodňuje naše telo a obličky tak pracujú rýchlejšie ako normálne. Táto rastlinka má široký záber na naše zdravie a dokáže liečiť širokospektrálne. Je známe, že ide o adaptogén. Ak máte vo svojom tele nejaký problém, či ide o autoimunitné ochorenie, nervové a pod., účinky čaju sa jednoducho na daný problém adaptujú, čiže prispôsobia, vplývajú a liečia. Viac by ste sa dozvedeli z herbára, kde sa zameriavajú na túto rastlinu. Môžete tam nájsť aj to, že vyrovnáva hormóny, uľavuje od horúčky a zlepšuje zrak či posilňuje imunitu.
Tento čaj ako jeden z mnohých môžeme len odporučiť. Blížia sa zimné mesiace, takto si môžete spríjemniť toto dlhé chladné obdobie a navyše urobíte aj niečo pre svoje zdravie.
Autor: Peter Adrián Prokopčák
Komentovať