Lifestyle

Šaty robia človeka a slow fashion robí EKO človeka

Menej je niekedy viac. (foto: unsplash.com)

Bežná súčasť každého dňa počas celého nášho života. OBLEČENIE. Množstvo kombinácií, farieb, štýlov, látok či vzorov nám otvára bránu do dizajnérskeho sveta. Exhibicionistov je málo a ostatným zostáva jediné, obliecť sa. Celkovo naozaj záleží na tom, čo si obliekame, a to nielen z estetického hľadiska.

Väčšina z nás sa s pojmami fast fashion a slow fashion už stretla. Preberaná téma sa týka najmä ekológie, ale svoje zastúpenie má aj morálka ako taká. Nezanedbateľný súvis patrí najmä samotnej výrobe oblečenia. Čím nižšia cena oblečenia, tým menšia mzda pre výrobcov.

Fast fashion

Ako uvádza borgenmagazine.com, Čína je najväčším producentom fast fashion na svete. Veď každý pozná klasickú vetu „made in China“. Definícia fast fashion hovorí o lacnom trendy oblečení. Ľudia často pracujú v nehumánnych podmienkach, aby si zarobili na živobytie. Keďže si fast fashion vyžaduje kvôli veľkému dopytu rýchlu produkciu, mnoho pracovníkov v tomto odvetví v dôsledku toho pracuje v nezdravom prostredí za málo peňazí.

Medzi obchody, ktoré produkujú fast fashion patrí napríklad Zara, H&M, Primark a mnoho iných. Tieto značky majú snahu o zlepšenie svojho fungovania. Napríklad H&M sa zaviazalo, že do roku 2030 bude využívať už len EKO udržateľné materiály. Ako uvádza fastcompany.com, H&M vyrába približne 150 miliárd kusov oblečenia ročne. Bohužiaľ, faktom je, že na skládkach alebo v spaľovni skončí viac ako 84% všetkého vyrobeného oblečenia. Najväčším problémom podľa BBC je práve to, že počet vyrobených kusov oblečenia stále rastie. Nie je možné, že 56 miliónov ton oblečenia môže byť udržateľných. Aj keby bol každý kus oblečenia vyrobený z EKO materiálov, vyrába sa veľmi veľa na to, aby to mohlo byť EKO. Pokiaľ však bude vysoký dopyt, ponuka bude stále rásť.

Medzi fast fashion patrí naozaj mnoho obchodov. (foto: unsplash.com)

Slow fashion

Etická, EKO a udržateľná. Takto by sme mohli definovať slow fashion troma slovami. Čo za tým všetkým stojí? Oblečenie je vyrábané s ohľadom na pracovnú silu, prírodu aj zvieratá. Väčšinu času sa v spomínanej oblasti pomalej módy poukazuje na lokálnych a šikovných výrobcov. Nevšednosťou nie je ani využívanie EKO materiálu alebo inak povedané materiálu, ktorý sa nerozpadne po troch praniach. Z definície vyplýva, že podstatu tvorí práve slovo udržateľná.

Zaujímavou alternatívou vie byť aj kapsulový šatník. Počuli ste už o ňom? (foto: unsplash.com)

Pre mnohých sa slow fashion automaticky spája s vysokými cenami. Čo ak je to skôr o uhle pohľadu? Slow fashion pre niekoho môže znamenať nakupovanie v second-hand obchodoch. Dávanie druhej šance použiteľnému oblečeniu mnohokrát znamená, že v nepriaznivých podmienkach sa ho nemuselo vyrobiť viac. V konečnom dôsledku tiež často stačí len zvážiť, koľko oblečenia si naozaj potrebujeme kúpiť.

Hlavným cieľom je chcieť menej. 

Viktória Tomková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *