Lifestyle Šport

Ako sa zbaliť do hôr na viac dní?

Turistika je balzam pre telo i dušu. Je potrebné sa na ňu dobre pripraviť. (foto: self.com)

Zbaliť si veci na pár dní nemusí byť žiadna veda. Situácia sa však mení, keď vás čaká niekoľko hodinová túra a jediný dopravný prostriedok, ktorý vám pomôže niekoľko litrovú batožinu odniesť, sú vaše vlastné nohy. V tom momente nastáva zapeklitá dilema, nakoľko do batohu potrebujete dostať všetky veci potrebné na prežitie, ale zároveň batoh nemôže byť príliš ťažký, keďže by ste sa aj radi odniesli.

Nájdite si systém v balení

Pravdou je, že je jedno či idete na tri dni alebo na týždeň, počet potrebných vecí sa veľmi nemení. Samozrejme, závisí to aj od toho, za akého počasia sa chystáte vybrať do hôr a koľko možností na získanie potravín budete mať. Jedlo je veľmi dôležitá zložka, ktorú veru nechcete zanedbať. Veľmi ľahko to môžete s množstvom potravín prehnať, ale aj podceniť. Ideálne je presne si naplánovať kedy a čo budete jesť, vyhnete sa tak nezmyselnému noseniu prebytočného jedla. Konzervy, ryžové chleby, sucháre a ľahko nositeľné veci s dlhou záručnou dobou sú pre vás to pravé. Taktiež je potrebné zaobstarať si na cestu aspoň litrovú fľašu a zistiť si, kde po ceste je možné nájsť pramene s pitnou vodou.

Vodu je dobré zbaliť tak, aby ste ju mali ľahko po ruke. (foto: vistarooms.com)
Hory nikdy netreba podceňovať

Dobré je zobrať si so sebou aj kvalitnú termosku s teplým čajom. Ak máte zbalenú aj plynovú bombu, pomocou ktorej následne zohrejete vodu, teplý čajík vám v chladnejšom počasí padne naozaj vhod. Okrem toho vás môže zahriať aj nejaké malé poldecko. Hádam ani netreba pripomínať, že hory sú zradné a aj keď očakávate teplo a krásne počasie, je zodpovedné pripraviť sa aj na neočakávané situácie ako neskôr umrznúť. Doslova.

Dobrý čaj vás vždy zahreje. (foto: Amazon.in)

Medzi ďalšiu výbavu, ktorú neskôr patrične oceníte, patrí jednoznačne zvonček na medvede. Verte mi, ak sa chystáte do hlbín lesa ďaleko od civilizácie a budete počuť zvláštne zvuky, budete naozaj radi, že ho máte. Plynová bomba, baterka, vreckovky, lekárnička… To všetko sú veci, ktoré sa vám, pri vašej ceste za dobrodružstvom zídu. Môj osobný tip je pribaliť si aj nejaké papuče alebo inú obuv na prezutie. Mať na nohách neprestajne obuté turistické topánky, v ktorých ste chodili celý deň, bude to posledné, čo chcete. Pochopiteľne, ak nebudete mať miesto nazvyš, papuče by nemali byť prioritou.

Koniec koncov, to, čo nepotrebujete k prežitiu, nepotrebujete vôbec. Podstatné je zbaliť sa dômyselne a výlet si užiť, tak hor sa na hory! 

Simona Senčáková

Nikdy nič nestíham. Vážne. Ešte aj toto BIO o sebe píšem neskôr, ako by som mala. Na druhu stranu sa naozaj snažím... snažím sa byť dobrý človek, dobrá kamarátka, dobrý parťák. Možno neprídem načas ale prídem plná elánu, pozitívnej energie a lásky.

1 Komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *