Lifestyle

Sebarozvoj: Ako začať so zdokonaľovaním seba?

Sebarealizácia a sebarozvoj vám môžu pomôcť stať sa lepšou verziou samého seba, byť šťastný, ale aj dosiahnuť úspechy.  Aj keď momentálne stagnujete a máte pochybnosti o tom, či môžete byť lepším človekom, nemusíte sa báť a pokúste sa to zmeniť! Ak začnete so sebarozvojom, tak sa môžete postupne stať úspešným a cieľavedomým človekom.

Čo je to sebarozvoj?

Ľudia, ktorí chcú zmeniť svoj život k lepšiemu, čaká náročná úloha sebarozvoja. Väčšina z nás si už vytvorila ideálnu predstavu o sebe samom – zdatný, aktívny a úspešný človek s veľkým zmyslom pre humor, ktorý robí to, čo ho baví. Keď však premýšľame o tom, ako začať proces sebazdokonaľovania, mnohí ľudia sa zaseknú a odložia ho na neskôr. Sebarozvoj predpokladá kvalitatívne zlepšenie nejakého aspektu života ako je osobnostný rast. Pravdepodobne nikto nebude schopný zmeniť všetko ihneď, pretože k sebazdokonaleniu sa musíme dostať krok po kroku.

Začiatok zmien: ako začať?

Mnohí ľudia si myslia, že začať proces zmeny a osobného rastu si vyžaduje obrovské množstvo času, peňazí, talentu a ďalších schopností, ktoré jednoducho nemajú. Preto človek začiatok sebarozvoja buď odkladá, alebo si každý deň kazí náladu a vyčíta si zbabelosť a lenivosť. V skutočnosti psychológovia odporúčajú, aby ste sa začali meniť po malých častiach – venovať 20 až 30 minút denne zlepšovaniu vlastnej osobnosti. Predtým je však dôležité analyzovať, ktorá oblasť potrebuje bezprostredný rast ako prvá.

Zdravie: Možno by ste mali upraviť svoj denný režim, začať cvičiť, prestať kupovať fastfood, naučiť sa variť sami a jesť zdravšie jedlo. Každý si uvedomuje, že život sa zmení k lepšiemu, ak sa zbavíte zlozvykov a budete sa cítiť zdravšie. Nie nadarmo sa hovorí – „V zdravom tele, zdravý duch.“

Oblasť ľudského ducha: Osobný rast spočíva v pochopení svojich nedostatkov. Zmeniť sa v tejto oblasti znamená pokúsiť sa zbaviť zlých vlastností, hnevu a závisti, prestať klamať a zmeniť vlastný postoj k druhým. Hovorí sa, že svet sa okolo dobrého človeka stáva láskavejším.

Sociálna oblasť: Keď komunikujeme zo zvyku, často tomu neprikladáme náležitý význam, ale oplatí sa s tým začať. Zamyslite sa nad tým, či sú ľudia, s ktorými sa rozprávate naozaj milí a potrební pre váš život. Máte priateľov, ktorí vás ťahajú späť, závidia vám alebo na vás sypú negatíva neustálymi sťažnosťami? Aby ste toto všetko pochopili a pokračovali vo svojom osobnom raste, je dobré začať si viesť denník. Môžete si zostaviť schému alebo tabuľku, zapísať si, čo je potrebné a čoho by ste sa chceli zbaviť. Tento „plán“ vám objasní situáciu a začnete sa meniť k lepšiemu.

Čítanie motivačnej a sebarozvojovej literatúry.  (Foto: Yana Pelekhach)
“Tak veľa kníh a tak málo času.” (Foto: Yana Pelekhach)

Oblasť intelektuálneho rastu osobnosti: Zahŕňa rozvoj pozornosti a pamäti, prehĺbenie vlastných vedomostí, abstraktné a tvorivé myslenie, ktoré je potrebné pri každej, aj tej najpragmatickejšej činnosti. Ako začať robiť zmeny k lepšiemu v tejto oblasti? Najdôležitejším spôsobom získavania vedomostí a vzdelania sú už tisícky rokov knihy. Ak zvyknete večer tráviť čas pred televízorom alebo blúdením po sociálnych sieťach, tak skúste namiesto toho čítať motivačné alebo sebarozvojové knihy.

Práve teraz môžete zmeniť svoj život k lepšiemu. Na to je dôležité vstať a urobiť nejakú malú, ale dôležitú vec, ktorá zvýši vaše sebavedomie a posunie vás ďalej. Nezabudnite sa pochváliť a motivovať. Začnite len s tými vecami, ktoré sú pre vás skutočne zaujímavé a podstatné. V tomto prípade vás sebazdokonaľovanie uchváti, zmení váš život a otvorí vám nové, neprebádané obzory.

Autor: Yana Pelekhach

Mediálne štúdiá