Kultúra

Skutočný blockbuster?

Hľadíme na budúceho majiteľa Oscarovej sošky? (Foto: mediastinger.sk)

Posledné mesiace sa do kín dostáva mnoho trhákov, ktoré k divákom prichádzajú jeden za druhým ešte predtým, než upadne ošiaľ z toho posledného. Z týchto blockbusterov treba spomenúť napríklad siedmy diel Star Wars: Sila sa prebúdza alebo návrat k trilógii Mad Max vo filme Mad Max: Zbesilá cesta. Taktiež sem môžeme zarátať aj filmy mimo hollywoodskej produkcie, a to napríklad belgické Dánske dievča či Saulovho syna z dielne maďarských tvorcov. Vrcholné priečky momentálneho rebríčka blockbusterov sa dynamicky obsadzujú a neustále na nich pribúda niečo nové. Má však aj Revenant Zmŕtvychvstanie potenciál na to, aby sa zaradil na vrchné priečky? Vysoké preferencie, dlhé napínanie a vábenie diváka môže priniesť aj nemilé prekvapenie, a to nenaplnenie očakávaní. Takto nejako vnímam najnovší film mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritu.

DiCaprio si prešiel takmer takými istými extrémami ako predloha jeho postavy Hugh Glass (Foto: foxmovies.com)
DiCaprio si prešiel takmer takými istými extrémami ako predloha jeho postavy Hugh Glass (Foto: foxmovies.com)

Hoci som hneď zo začiatku začal vytvárať negatívny dojem z tohto filmu, musím uznať, že tento film nie je úplne na zahodenie. Ako každé dielo aj toto má v sebe veľa pozitívneho a pútavého. V prvom rade sú to jednoznačne herci, konkrétne dve hlavné postavy, Hugh Glass v podaní Leonarda DiCapria a John Fitzgerald stvárnený Tomom Hardym, obaja so závideniahodným hereckým potenciálom. Okrem filmov samotných je jednou z najočakávanejších udalostí vo svete filmu odovzdávanie Oscarov, o ktorý (opäť) bojuje Leonardo. A má na to? Jeho výkon v Revenantovi naznačuje, že áno. DiCaprio v tomto filme zo seba vydal všetku energiu a všetok svoj talent na dosiahnutie dokonalého stvárnenia Hugha Glassa, prekonal svoje možnosti a v tých najväčších extrémoch formoval svoj výkon k dokonalosti.

Aj Toma Hardyho stálo natáčanie takmer všetky sily (Foto: foxmovies.com)
Aj Toma Hardyho stálo natáčanie takmer všetky sily (Foto: foxmovies.com)

Meno Tom Hardy je v posledných rokoch skloňované čoraz častejšie. Od Počiatku z roku 2010 sa výrazne zviditeľnil v snímkach ako Outlaw, Mad Max alebo Návrat temného rytiera. V poslednom zmienenom nám predviedol záporáka a celému svetu ukázal, že je v tejto pozícii skvelý, a v Revenantovi to nebolo inak. Jeho opätovné stvárnenie antagonistu je jedným z najvýraznejších prvkov tohto filmu a protiklad jeho postavy k postave Hugha Glassa v priebehu celého filmu napínavo zobrazoval vyostrovanie konfliktu medzi nimi.

Ani mrazivá voda nezabránila režisérovi hodiť do nej svoj štáb (Foto: slantmagazine.com)
Ani mrazivá voda nezabránila režisérovi hodiť do nej svoj štáb (Foto: slantmagazine.com)

Ďalšie veľké plus možno pripísať vybraným lokalitám, ktorých autentickosť robí z filmu trhák. Na takéto extrémne natáčanie si netrúfne len tak hocikto, možno tak Christopher Nolan je v tomto prístupe k autentickosti prostredia podobný režisérovi Revenanta, Alejandrovi Gonzálezovi Iñárritu, ale Nolan má vo svojej tvorbe stanovené isté hranice extrému, ktoré neprekračuje, a v takom prípade použije plátno. A práve tu sa začali vo filme objavovať prvé kamene úrazu. Pozerá sa naň dobre, to je fakt, ale po čase vás začne nudiť. Začnete film vnímať len ako prehliadku nehostinných chladných lesov a pustých šírych prérií. Krásny pohľad, no všetkého veľa škodí.

S problémom prehnaného zobrazovania reálneho okolia súvisí aj ďalšia vec, ktorá by sa dala filmu vytknúť, a to minutáž. Tá je prehnaná. Príbeh je roztiahnutý na dve a pol hodiny a, ako som už spomínal, jeho väčšiu časť tvorí zobrazovanie okolitých lesov a kopcov, čo je síce pre príbeh dôležité, no v jednoduchosti je krása a držaním sa tohto motta by bol film pre diváka o dosť pútavejší a viac by sa namiesto prehliadky prírody v jej plnej kráse posunul do popredia príbeh.

Nikto z hercov nemal na ružiach ustlané (Foto: joblo.com)
Nikto z hercov nemal na ružiach ustlané (Foto: joblo.com)

Mimochodom, čo sa týka príbehu, to je to, čo filmu najviac chýba. Takmer trojhodinový kúsok predtým, ako uzrel svetlo sveta, predpovedal, že dejová línia má toho v sebe veľa, čo chce divákovi ponúknuť. Ale nič také neprišlo. Pravda, realita je realita a skutočný príbeh Hugha Glassa bol životom takto napísaný, tak prečo ho nestvárniť jednoducho? V polovičnej minutáži by sme si mohli tento príbeh užiť s ešte väčšou dynamikou a napätím, pričom by sa zachoval Leov výkon aj vyobrazenie drsnej prírody.

Film Revenant Zmŕtvychvstanie si možno po technickej stránke získa mnoho priaznivcov, no tým, ktorí bažia po príbehu so silnou zápletkou, prinesie tento film sklamanie. Spoločne však všetci môžeme držať palce Leovi a dúfať, že jeho strastiplná cesta za Oscarom sa 28. februára skončí úspešne.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *