Kníhkupectvo Artforum v rámci svojich literárnych večerov vo Wave predstavilo ďalšieho zaujímavého hosťa. Tentokrát si na pondelok 23. októbra prizvalo spisovateľa Silvestra Lavríka, ktorý besedoval o svojej novej knihe Nedeľné šachy s Tisom. Diskutovalo sa nielen o knihe, ale najmä o temných stránkach histórie našej krajiny a bývalých režimoch.
Silvester Lavrík je úspešný slovenský prozaik, spisovateľ a dramatik. Jeho nová kniha Nedeľné šachy s Tisom opisuje temné obdobie histórie Slovenska, ktoré viedlo k smrti niekoľkých státisícov Židov. Príbeh je čitateľovi podaný očami Aničky Icíkovej, ktorá bola medzi domácimi považovaná za miestneho blázna. Dejiskom príbehu sa stáva obec Bánovce nad Bebravou, kde Jozef Tiso pôsobil ako farár pred zvolením za prezidenta. „Bánovce nad Bebravou sú s Jozefom Tisom veľmi pevne zviazané, pretože tam počas podstatnej časti svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako miestny farár, aj v čase, keď už bol prezidentom. Aj naďalej tam chodil slúžiť sväté omše,“ uviedol autor knihy Silvester Lavrík. Kniha stojí na troch pilieroch – na tzv. oral history (ústnom podaní), fakticite a autorskej fikcii. „Snažil som sa, aby jednotlivé historické fakty, udalosti a konanie ľudí neboli skreslené autorskou fikciou,“ dodal autor.
Rozprávač diela dáva čitateľovi priestor na uvažovanie
Príprava materiálov na napísanie knihy autorovi trvala približne desať rokov, samotné písanie tri roky. Ako rozprávačku príbehu si zvolil už spomínanú Aničku Icíkovú, ktorá vraj bola slabomyseľná. „V Bánovciach nad Bebravou naozaj žila žena, ktorá sa volala Anna Žitňanská, všetci ju volali Anča Icíková a považovali ju za miestneho blázna. Anna je v Bánovciach dodnes obecne známa, zaujímavá figúra, vo vyššom veku ňou strašili deti, lebo vedela byť agresívna, keď ju niekto vyrušil. Dochovalo sa o nej dostatok informácií, aby sa z nej dokázala „uštrikovať“ plastická postava,“ zdôvodnil výber atypického rozprávača autor.
Anička udalosti okolo seba vníma, ale nekomentuje ani nehodnotí. Podľa historických prameňov síce trpela istou mentálnou poruchou, avšak napriek tomu mala veľmi dobrú pamäť. „Človek, ktorého spoločnosť podceňuje a vníma ako nábytok, súčasť interiéru alebo exteriéru, sa mi zdal byť veľmi vhodným typom rozprávača. Rozprávačka, ktorá si pamätá a nekomentuje, sa mi zdala byť vhodným typom práve pre poctivého, premýšľavého čitateľa, ktorý má chuť a ambíciu robiť si názor sám.“
V Bánovciach je kniha bestsellerom
Prečo sa Silvester Lavrík rozhodol napísať knihu práve o Jozefovi Tisovi? „To, kto bol a je Jozef Tiso, bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa pustil do tejto knihy. Pre mňa to bol veľmi vzdelaný, talentovaný a pravdepodobne, dnešným slovníkom povedané, veľmi charizmatický politik. Na druhej strane rozlišujem dve polohy pohľadu na túto persónu v našich dejinách. Jedna poloha je poloha autora – ako autor nechcem nad rámec nikomu nič odporúčať ani našepkávať. Môj občiansky postoj je pomerne zreteľný a jasný, je limitovaný mojimi vlastnými obmedzeniami. Práve práca na knihe mi pomohla vytriediť si emočne veľmi podfarbený a nezrelý postoj nielen k jeho osobe, ale aj k dobe, čo je navzájom neoddeliteľné,“ vyjadril sa spisovateľ.
Autor plánuje ďalšie pokračovanie knihy, na ktorom v súčasnosti začína pracovať. Podľa jeho slov mala kniha pomerne veľký úspech, a to najmä v „Tisovom meste“ Bánovciach nad Bebravou. V Bánovciach som bestsellerista, podľa miestnych kníhkupcov som prekonal Dominika Dána aj Harryho Pottera. Sú to síce len stovky predaných titulov, ale na také malé mestečko sa celkom snažia,“ uzavrel s úsmevom Silvester Lavrík. Spisovateľ ocenil početné prešovské publikum a zaujímavú polemickú debatu, ktorá sa rozprúdila v závere večera.
Komentovať