V stredu 28. februára sa na Prešovskej univerzite konala prednáška, ktorej cieľom bolo zvýšiť povedomie o problematike darovania kostnej drene v rámci kampane Dobrák od kosti. Prítomným študentom o tejto téme porozprávali Štefan Bernát, správca nadácie Kvapka nádeje, člen dozornej rady Michal Kaľavský a ambasádor kampane, herec Juraj Bača.
Práve takýmito prednáškami, ktoré sa konali aj na ďalších slovenských univerzitách a vysokých školách, sa snažili podporiť Národný register darcov kostnej drene Slovenskej republiky, ktorý oproti registrom v iných krajinách značne zaostáva. „Všade po svete je toto číslo mnohonásobne vyššie. Keď sme začínali v roku 2015, počet zaregistrovaných darcov bol niečo vyše 5 000. Teraz sa pohybujeme nad úrovňou 15 000 registrovaných,“ povedal pre Unipo Press Michal Kaľavský. V závere prednášky sa mohli zúčastnení študenti do tohto registra aj sami prihlásiť.
Mýty o darovaní kostnej drene
„Ľudia si myslia, že darovanie kostnej drene bolí, pretože práve tak je to zobrazované v mnohých filmoch či seriáloch. Vôbec to však nie je pravda,“ povedal študentom Štefan Bernát. Dodal, že v súčasnosti sa odber kostnej drene realizuje dvoma možnými spôsobmi, ktoré sú rovnocenné. Prvý spôsob je prostredníctvom odberu krvi, z ktorej sa odfiltrujú periférne krvotvorné bunky. Tento odber trvá približne tri hodiny a darca počas neho môže napr. pozerať televíziu. Druhý spôsob spočíva v tom, že kostná dreň sa získa priamo z lopaty bedrovej kosti v krátkej celkovej anestéze.
Herec Juraj Bača, ktorého mnohí poznajú vďaka slovenskej verzii seriálu Komisár Rex, je už niekoľko rokov ambasádorom projektu. „Začalo to tak, že ma pozvali moderovať akciu Noc nádejí, kde sa stretávajú darcovia s obdarovanými, a potom to už nejak išlo samo,“ povedal študentom herec, ktorý okrem televíznych seriálov pôsobí aj v Slovenskom národnom divadle. Zároveň pre Unipo Press dodal: „Považujem to za také poslanie, rovnako ako keď sa niekto rozhodne stať sa učiteľom.“
Chceš sa stať darcom kostnej drene?
Darovanie kostnej drene môže zachrániť ľudský život. Na to, aby sa samotné darovanie mohlo uskutočniť, je potrebné získať 100 % zhodu s obdarovaným. Pacient, ktorý prijíma kostnú dreň, trpí väčšinou vážnym onkologickým ochorením a transplantácia sa vykonáva ako posledný pokus o záchranu. Aj preto sa nadácia nazýva Kvapka nádeje. Darcom v mnohých prípadoch nemôže byť rodinný príslušník, a tak sú pacienti odkázaní na pomoc od cudzích ľudí. Ak sa niekto rozhodnete stať sa darcom kostnej drene, stačí navštíviť stránku dobrakodkosti.sk, kde okrem potrebných informácií nájdete aj samotný registračný formulár. Ľudský život za to stojí.
Dominik Cenkner
Komentovať