Kultúra

Ta Take Mesto toten Prešov

Doplňte si informácie o meste Prešov (Foto: startlab.sk)

Neznalec prešovskej histórie si môže doplniť informácie veľmi rýchlo. Stačí navštíviť najbližšiu knižnicu a vytiahnuť si z nej potrebnú literatúru. Avšak nie o všetkom sa dočítate v historických knihách alebo kronikách.

Mesto Prešov má bohatú históriu starú takmer tisíc rokov a za ten čas z neho do sveta vykročili mnohí úspešní ľudia, ktorí sa svojou prácou pričinili o progres v šarišskej metropole. Piesok času však ich prácu pomaly zasypáva a ich mená a výtvory upadajú do zabudnutia.

Ta Take Mesto toten Prešov (Foto: startlab.sk)
V Prešove sa nachádza množstvo vzácnych klenotov (Foto: startlab.sk)

Preto prichádza na scénu nová kniha Ta Take Mesto – sprievodca paralelnou históriou mesta Prešov. Každý, kto sa chce dovzdelať v prešovskej minulosti a rovnako aj prítomnosti, bude mať už čoskoro možnosť spoznať, ako sa mesto formovalo, čo stojí za tým, ako vyzerá dnes a ako by mohlo vyzerať v budúcnosti.

Iniciátormi a autormi knihy Ta Take Mesto sú Prešovčania Kristína ŠebejováSlavomír Capek, známi predovšetkým ako šéfredaktori úspešných miestnych novín Ta Take Town, a tiež Jana Beňová. Kniha pomôže lepšie sa v meste zorientovať nielen návštevníkom a turistom, ale aj Prešovčanom. V štyroch kapitolách spoznajú významné architektonické kúsky mesta, stavby, ktoré už neexistujú, aj tie, ktoré stále skrášľujú tretie najväčšie mesto Slovenska. Kniha okrem zoznamu kurióznych prešovských objektov obsahuje aj návrhy na ich architektonické vylepšenie.

Súčasťou pripravovanej publikácie sú početné rozhovory s prešovskými osobnosťami, ktorých mená síce nerezonujú v ušiach širokej verejnosti, no ich súčasná aktivita v oblasti mestskej kultúry a histórie a jej výsledky sú pozorovateľné v rôznych kútoch tohto mesta.

Kniha Ta Take Town prichádza so silným potenciálom obohatiť čitateľa v oblasti prešovskej kultúry a histórie a prispieť tak do progresu tohto mesta. Viac informácií o tomto projekte nájdete na stránke Startlab.sk.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *