Kultúra

Labirsky beťare rozveselili hostí kaviarne

Labirsky beťare v plnej paráde (Foto: Erika Varcholová)

V utorok 6. marca sa v literárnej kaviarni Viola predstavili Labirsky beťare, zoskupenie šikovných a nadaných interpretov ľudovej hudby, ktoré má vo svojom repertoári rusínske piesne zo severovýchodu Slovenska. Svojím spevom a spontánnosťou si rýchlo získava sympatie priaznivcov ľudovej hudby a inak to nebolo ani v tomto večernom vystúpení pre prešovské obecenstvo.

Skupinu Labirsky beťare tvorí Roland Guba a bratia Denis a Peter Zjatikovci. Akordeónový sprievod v podaní Petra a spev Rolanda s Denisom spestrujú aj Rolandove humoristické výstupy, v ktorých prednáša tie najlepšie „bájky“  ľudové aforizmy a vtipy, ktoré sa mu podarilo zozbierať. Zoskupenie už roky funguje pod vedením Anny Regrutovej, ktorá rozpoznala talenty mladíkov na súťažiach (Makovická struna – celoslovenská prehliadka rusínskych a ukrajinských piesní) a odvtedy sa im venuje. Dala ich dokopy a dodnes je ich umelecká vedúca a manažérka.

Roland Guba rozveseľuje obecenstvo (Foto: Erika Varcholová)

Pokroky talentovaného tria

Začiatky boli ťažké, stálo to veľa úsilia a času. Museli sme sa prepracovať, pohybovať v rôznych skupinách, zúčastniť sa rôznych festivalov, akcií a plesov, no vďaka tomu sme sa dostali do povedomia.“ okomentoval vlastné začiatky Peter Zjatik a pochválil sa aj pomerne čerstvými úspechmi.

Labirským beťarom sa okrem iného podarilo vystúpiť na Dni Rusínov v Divadle Jonáša Záborského a 29. januára sa prezentovali v živom vysielaní Telerána televízie Markíza. V jeseni minulého roka vydali prvé CD, a preto si ich priaznivci môžu konečne „pustiť v obývačke“.

Labirskych beťarov spovedá moderátorka večera - Marianna Železná (Foto: Erika Varcholová)
Labirskych beťarov práve spovedá moderátorka večera – Marianna Železná (Foto: Erika Varcholová)

Kompromisy a blízka budúcnosť

Najmladší člen Denis študuje operný spev na konzervatóriu v Košiciach. Aj ostatní členovia majú vlastné záujmy, a preto ich čaká neľahká úloha vhodne ich skĺbiť s čoraz náročnejším programom a plánmi. Uvažujú už totiž aj o vydaní druhého CD. Čaká ich teda výber vhodného materiálu. „Naše piesne sú zozbierané od starých ľudí, veľa v našom repertoári pochádza z obdobia pred 1. aj 2. svetovou vojnou z nášho okolia, z okresu Medzilaborce,“ prezradil akordeonista Peter.

Ich najbližšiu budúcnosť stručne okomentoval takto: Vystúpenia sa nám hromadia, no keďže je obdobie pôstu, tak sme sa snažili náš program zredukovať. Vystupujeme na rodinných oslavách a svadbách. A keďže študujeme, máme aj vlastné povinnosti a plány na leto.

Plány na utorkový večer však zoskupeniu vyšli dokonale. Rovnako tak zrejme aj hosťom kaviarne, ktorí mali o zábavu postarané. Aj preto literárna kaviareň Viola plánuje podobné podujatia, pri ktorých predstaví ďalších hostí venujúcich sa ľudovej hudbe.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.