Kultúra

The Knick – úplne iný nemocničný seriál

Hlavné postavy seriálu (Foto: foxforcefivenews.com)

Iste si ešte pamätáte na všetky tie seriály z nemocničného prostredia, ktoré sa na Slovensku vysielali. Či už to bola Nemocnica na okraji mesta, Ordinácia v ružovej záhrade či Doktor z hôr, všetky si boli navzájom podobné. Boli určené skôr starším ako mladším. Pokojne ich môžeme nazvať nemocničnými telenovelami, čo sa týka počtu vysielaných dielov, ale aj hodnotení na ČSFD, kde sa spomenuté seriály nachádzajú na najnižších priečkach. Našli sa však aj výnimky, ktoré dvihli reputácie seriálov s takouto tematikou, a to napríklad Doktor House či Pohotovosť. Ak však veľmi neobľubujete nemocničné seriály alebo ste na nich už nadobro zanevreli, dajte poslednú šancu The Knick-u, pretože ten je úplne iná šálka kávy.

V čom sa seriál Knick, alebo po našom Doktori bez hraníc, odlišuje od iných nemocničných seriálov? Dej sa odohráva v New Yorku začiatkom 20. storočia, konkrétne v roku 1900, keď bola moderná medicína ešte len v plienkach. Chirurgické zákroky sú zobrazované realisticky a vôbec nie je zriedkavé, že pacient operáciu neprežije. Aj ostatné scény, či už násilné, alebo so sexuálnym podtónom, sú zobrazované bez okolkov, a tým robia príbeh „uveriteľnejším“. Na kostýmochautenticite prostredia si dali tvorcovia tiež záležať. Vďaka realistickému zobrazeniu sa veľmi ľahko duchom prenesieme o dve storočia dozadu, keď doktori ešte používali ručné odsávanie krvi, ručné vháňanie kyslíka či éteru na uspanie, nástroje si tiež často musia vymyslieť a vyrobiť sami. A to všetko sledujú z vyvýšených lavičiek desiatky ľudí, medzi ktorými sú doktori, novinári, sponzori či iní záujemcovia o predvádzané chirurgické zákroky. Chirurgická sála vyzerá úplne inak ako v dnešnej dobe a môžeme sa vizuálne preniesť na miesto, kde sa zachraňovali životy a kde sa každým dňom medicína posúvala malými krôčikmi dopredu.

Na operačnej sále sa zväčša nachádzali iba chirurgovia a sestry (Foto: laweekly.com)
Na operačnej sále sa zväčša nachádzali iba chirurgovia a sestry (Foto: laweekly.com)

Popri tomto fascinujúcom prostredí sledujeme aj súkromné životy hlavných postáv, na pozadí ktorých je zároveň ilustrovaná situácia v USA začiatkom 20. storočia. Ak ste si mysleli, že New York (či iné mestá) boli v tomto období romantické, The Knick vás rýchlo vyvedie z omylu. Romantické sú azda len šaty a účesy bohatších žien, inak sme skôr svedkami špinavých ulíc v chudobných štvrtiach, rasovej neznášanlivosti (ktorú ani samotná polícia nepotláča), závislosti od (vtedy voľne dostupného) kokaínunerovnocenného postavenia žien v spoločnosti a pod. Na druhej strane je to však aj obdobie nových objavov, ako boli röntgenové lúče či kinematograf (premietač filmov), a v neposlednom rade máme možnosť vidieť neustále pokroky v medicíne. To všetko je podčiarknuté netypickou elektronickou hudbou, ktorá síce nevyznieva dobovo, zato však dokonalo dopĺňa mierne pochmúrnu atmosféru celého seriálu a dramatizuje dej.

Kostými a prostredie pôsobia veľmi autenticky (Foto: thenypost.com)
Kostými a prostredie pôsobia veľmi autenticky (Foto: thenypost.com)

Zaujímavosťou je aj fakt, že viaceré prvky seriálu boli inšpirované skutočnosťou. Napríklad nemocnica Knickerbocker naozaj existovala, hoci nebola situovaná na rovnakom mieste. Taktiež postava doktora Thackeryho (Clive Owen) vznikla podľa amerického chirurga Williama Stewarta Halsteda a černošský doktor Algernon Edwards (André Holland) bol inšpirovaný americko-ghanským sociológom, historikom, spisovateľom a politickým aktivistom W. E. B. Du Boisom. To však zďaleka nie je všetko. Cinemax k seriálu vytvoril samostatnú webovú stránku, ktorá ponúka bližšie informácie o každej odvysielanej časti. Môžeme sa tak bližšie dozvedieť, čo inšpirovalo tvorcov, čo sa skutočne udialo a čo je, naopak, prikrášlené. Tieto informácie sú dostupné na www.attheknick.tumblr.com.

Postavy a procedúry boli inšpirované skutočnosťou (Foto: attheknick.tumblr.com)
Postavy a procedúry boli inšpirované skutočnosťou (Foto: attheknick.tumblr.com)

Zatiaľ boli odvysielané dve série, ktoré spôsobili, že sa seriál The Knick stal obľúbeným a dobre hodnoteným seriálom, ktorý sa oplatí sledovať. Verím, že ani ďalšie série nebudú kvalitou zaostávať a prinesú divákom nové objavy 20. storočia a tiež posuny či zvraty v životoch hlavných postáv. Keďže však druhá séria skončila len prednedávnom, koncom decembra 2015, na tú tretiu si chvíľu počkáme. Jedno je však isté, oscarový režisér Steven Soderbergh odviedol pre spoločnosť Cinemax veľmi dobrú prácu a minimálne prvé dve série (ktoré boli u nás odvysielané ne HBO) vrelo odporúčam akémukoľvek typu divákovi, ktorý nemá veľký problém s krvou a ľudskými orgánmi.

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *