Fotoreportáže Vlastná tvorba

Tip na víkend: Čo vidieť a zažiť v Červenom Kláštore za jeden deň

(Foto: MJP)

Po náročnom týždni si všetci radi doprajeme pár dní voľna a oddychu. Ak radi cestujete a spoznávate nové zákutia Slovenska, máme pre vás tip, ako stráviť pekný deň alebo rovno celý víkend na krásnom mieste s fascinujúcou prírodou.

Obec Červený Kláštor je situovaná v Pieninskom národnom parku, ktorý sa nachádza pri poľskom pohraničí v okrese Kežmarok. Od štátnej hranice nás delí presne sedem kilometrov. Popri obci preteká rieka Dunajec, ktorá tečie smerom do Poľska. Rieka tvorí aj akúsi pomyselnú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom. V Červenom Kláštore je niekoľko možností, ako sa zabaviť a zároveň zrelaxovať. Zopár z nich si predstavíme nižšie.

Tri Koruny

Ako prvú vec, ktorú si už z diaľky všimneme, je vrch Tri Koruny. Ten sa nachádza na poľskej časti Pieninského národného parku, severne od rieky Dunajec. Jeho nadmorská výška je 981,9 m.n.m. Celková dĺžka trasy je štyri a pol kilometra a zvládnete ju prejsť približne za dve hodiny. Najľahší výstup na tento vrch vedie po žltej a modrej značke z obce Sromowce Niżne. Z Troch korún sa nám ponúkajú výnimočné pohľady na vrcholy Pienin, Oravských Beskýd, Tatier či Spišskej Magury.

Vrch Tri Koruny (Foto: MJP).
Výhľad z Troch korún (Foto: ODZ).

Lávka cez rieku Dunajec

Medzi jeden s najzaujímavejších projektov v Pieninách je lávka, ktorá sa nachádza v strede obce Červený Kláštor. Od roku 2006 spája slovenskú a poľskú časť Pieninského národného parku a teda aj dve obce, Červený Kláštor a Sromowce Niżne.

Lávka nad riekou Dunajec (Foto: MJP)

Splav Dunajcom

Splaviť rieku Dunajec možno dvomi spôsobmi. Buď si zvolíme pohodovú vyhliadkovú jazdu na plti s pltníkom, ktorý vás zoznámi so všetkým zaujímavým a podstatným, čo na splave uvidíte. Dĺžka jedného splavu je deväť kilometrov a končí až na štátnej hranici s Poľskom.

Pre športovcov a milovníkov adrenalínu, je tu možnosť splaviť Dunajec v rafte alebo na kanoe. Dajú sa prenajať v miestnych požičovniach v Červenom Kláštore. Existuje aj možnosť absolvovať splav spoločne s inštruktorom, ktorý vás bezpečne prevedie a aj niečo naučí.

Splav na plti (Foto: MJP)
Splav raftom (Foto: MJP)

Pešo alebo bicyklom popri Dunajci

Cez prielom, popri rieke Dunajec, vedie chodník Velo Dunajec, ktorého dĺžka je takmer desať kilometrov. Využiť ho môžu peší turisti, ale aj cyklisti. Po tejto trase sa môžu turisti dostať až na štátnu hranicu s Poľskom. Hlavička CIEĽ znázorňuje rázcestie, kde sa naskytne možnosť vybrať sa do najbližšej dediny Lesnica, ktorá je od cieľa vzdialená dva kilometre alebo môžete pokračovať ďalej až k štátnej hranici. Peší turisti môžu trasu naprieč prielomom absolvovať do dvoch hodín. Cyklisti trasu prejdú približne za pol hodinu.

Velo Dunajec (Foto: MJP)
Mapa trasy (Foto: mapy.cz)

Ak by sme sa vybrali do Lesnice a rozhodli sa pokračovať ešte ďalej po spišskej cyklomagistrále, dostali by sme sa do dediny Veľký Lipník. Nad dedinou sa nachádza Lesnické sedlo, odkiaľ je nádherný výhľad do doliny a na okolitú krajinu Pieninského národného parku.

Výhľad z Lesníckeho sedla (Foto: MJP)

Kúpele Smerdžonka

Ak zavítate do Pieninského národného parku, nemožno obísť kúpele Červený Kláštor. V nich môžete vyskúšať masážne procedúry či wellness. Minerálna voda Smerdžonka, ktorá tu pramení, slúži aj na liečbu kožných, dýchacích či pohybových chorôb. Jedna takáto procedúra pozostáva približne z polhodinového kúpeľa v teplej vode.

Kúpele s výhľadom na Tri koruny (Foto: MJP)

Autor: Marián Juraj Pribula

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *