Ankety Lifestyle

TIPY: Čo robiť vo voľnom čase počas zimných večerov

Ilustračná fotografia (Foto: SB)

Zima je tu a s ňou okrem obľúbenej vianočnej atmosféry prichádzajú aj chladné dni a dlhé večery. Tie väčšina z nás trávi najradšej leňošením v teple domova. Dajú sa ale využiť efektívnejšie ako iba ničnerobením či skrolovaním sociálnych sietí. Ak hľadáte inšpiráciu na to, ako stráviť príjemný, oddychový večer, máme pre vás pár tipov.

Večer s knihou

Ilustračná fotografia (Foto: SB)

Chladné večery sú perfektným časom na to, aby ste siahli po dobrej knihe. Či už to bude román, fantasy alebo kniha s motivujúcimi citátmi. Do tejto aktivity môžete zapojiť aj svojich blízkych. Spoločne si vyberiete knihu, ktorá vás zaujala a môžete o nej diskutovať.

Filmový večer

Zima je ideálne obdobie na to, aby ste sa pohodlne usadili a vychutnali si svoje obľúbené filmy alebo seriály, či už osamote, s rodinou alebo priateľmi. Môžete si vybrať filmy so zimnou či vianočnou tematikou, ktoré vám vytvoria dokonalú atmosféru. Nezabudnite na deku, teplé ponožky a čaj či horúcu čokoládu.

Rozvíjanie kreativity

Zimu môžete využiť aj ako inšpiratívne obdobie na rozvoj vašich kreatívnych zručností. Môžete sa venovať maľovaniu obrazov, antistresových obrázkov, výrobe remeselných výtvorov alebo písaniu vlastnej knihy či denníka.

Online kurzy a workshopy

Na internete je dostupné množstvo kurzov a workshopov, ktoré máte možnosť absolvovať z pohodlia domova. Môžete sa tak venovať svojim záujmom, obohatiť svoje vedomosti či zručnosti a nadobudnúť nové skúsenosti, ktoré sa vám v budúcnosti zaručene zídu.

Hranie hier

Zabavte sa s rodinou alebo priateľmi pri spoločenských hrách. Všedné hry ako šach, karty, Twister, Človeče nehnevaj sa alebo ďalšie hry, ktoré vám roky ležia zabudnuté v skrini môžu byť skvelým spôsobom na trávenie zimných večerov a utužovanie vzťahov s blízkymi. Ak nemáte chuť sedieť doma, môžete si vo svojom okolí vyhľadať podniky, ktoré pravidelne organizujú verejné vedomostné kvízy a zabaviť sa s priateľmi pri dobrom drinku.

Varenie a pečenie

Ilustračná fotografia (Foto: SB)

Večer si môžete užiť aj v kuchyni prípravou nových či osvedčených receptov a takisto do toho môžete zapojiť svojich príbuzných. Spoločné varenie alebo pečenie chutných špecialít vám neprinesie iba skvelé jedlo a kulinársky zážitok, ale aj zábavu s rodinou alebo kamarátmi.

Relaxácia alebo meditácia

Zimné obdobie môže byť skvelým časom na oddych. Môžete vyskúšať meditáciu alebo si na internete vyhľadať jogovú sériu, ktorá vám pomôže zbaviť sa stresu a uvoľniť sa. Ak sa vám nechce ísť do wellness, môžete si dopriať horúci kúpeľ s poriadnou dávkou peny či morskej soli. Alebo si môžete vytvoriť playlist obľúbených skladieb a jednoducho relaxovať pri akustických melódiách.

S vlastnými tipmi, ako vo voľnom čase tráviť zimné večery, sa s nami podelili aj študenti PU.

Veronika, Filozofická fakulta

„Voľný čas sa snažím využiť kreatívne, momentálne vyrábaním vianočných dekorácií. Hoci som tento rok časovo trochu pozadu, posedieť si pri práci s papierom či stuhami ma vždy dokáže potešiť. Niekoľko hodinová snaha sa takmer stále vyplatí, preto sa k tejto tvorivej činnosti dokážem aj po dlhšom čase s radosťou vrátiť.“

Marko, Fakulta športu

„Voľný čas mám momentálne málokedy. Väčšinou sa venujem škole alebo chodím na tréningy. Keď sa potrebujem odreagovať, a najmä v zime, rád chodím do sauny. Tam sa viem uvoľniť a vypnúť svoje myšlienky a starosti. Ak nato nie je čas alebo príležitosť, vynahrádzam si to aspoň horúcim kúpeľom, v ktorom rád počúvam obľúbenú hudbu.“

Sofia, Filozofická fakulta

„Zimné večery trávim často počúvaním hudby, pričom žáner si vyberám podľa nálady. Takto dokážem najviac zrelaxovať. Takisto trávim čas so svojou sestrou pozeraním akčných alebo krimi filmov či počúvaním podcastov. Neoddeliteľnou súčasťou tejto spoločnej aktivity je aj sestrin obľúbený popcorn. Zo všetkého najviac však zbožňujem upratovanie. Predtým, ako idem spať, musí byť všetko na svojom mieste, pretože v opačnom prípade by som bola nepríjemná. Občas si doprajem dlhý, horúci kúpeľ na uvoľnenie tela po celom dni. Zimné večery už asi druhý rok trávim aj písaním a vymýšľaním si vlastných príbehov.“

Monika, Fakulta zdravotníckych odborov

„Večery v tomto období trávim väčšinou so svojou rodinou. Najviac sa dokážem odreagovať a potešiť vianočným vyzdobovaním celého domu, ktoré by som najradšej robila už v októbri. So zimou sa mi tiež spája pozeranie filmov s vianočnou tematikou, keď som zabalená v teplej deke, vychutnávam si jablkovo-škoricový čaj a izbou mi rozvoniava sviečka.“

Anička, Pedagogická fakulta

„Vo voľnom čase rada čítam knihy. Takisto pozerám filmy alebo seriály. So zimným obdobím sa mi spája obľúbený Harry Potter, Narnia alebo vianočné klasiky ako napríklad Sám doma. Sledovanie filmov sa nezaobíde bez zapálenej vonnej sviečky a teplých ponožiek, pretože to mi stále navodí správnu zimnú atmosféru. Rada si tiež zapisujem svoje myšlienky a pocity do diára. V pozadí mi hrá obľúbená hudba a ja si popritom vychutnávam teplý čaj – v zime preferujem škoricový. Taktiež si pred spaním doprajem relaxačný strečing, ktorý mi príjemne uvoľní telo od napätia.“

Autorka: Sofia Budkaiová

Mediálne štúdiá