Lifestyle

Tipy pre lepšie písanie poznámok

(Foto: pexels.com)

A je to tu, školský rok sa začal oficiálne už aj vysokoškolákom a všetci vieme, čo to pre nás znamená. Koniec prebytku voľného času počas týždňa, navštevovanie prednášok a seminárov, možno chaos v sylaboch, neskôr chýbajúce poznámky, stres pred skúškami… Nový semester je však príležitosťou začať všetko nanovo, lepšie. Aj zdanlivo obyčajné písanie poznámok nám môže neskôr pri učení veľmi pomôcť, či už čerpáme z kníh, alebo zo spomínaných poznámok. Ak ste mali doteraz v poznámkach neporiadok a vždy ste na poslednú chvíľu zháňali materiály, čítajte ďalej a možno vám naše tipy pomôžu, ako tomu predísť.

Píšte si vlastné poznámky

Prvý a zrejme najdôležitejší bod: Ak si píšete poznámky sami, máte istotu, že ste si zapísali všetko podstatné, rozumiete vlastným skratkám a niekedy aj škrabopisu. Nemusíte byť v strese a spoliehať sa na spolužiakov, či vám poznámky poskytnú a či sú dostatočne kvalitné. Ak si poviete, že radšej budete na prednáške pozorne počúvať a poznámky si neskôr zoženiete, môže sa stať pravý opak. Ľahko stratíte pozornosť a v konečnom dôsledku nebudú ani poznatky, ani materiál na učenie.

Aby sme v učive nemali chaos (Foto: Sonja Tokárová)
Aby sme v učive nemali chaos
(Foto: Sonja Tokárová)

Zúčastňujte sa na prednáškach, aj na tých nepovinných

Možno vám chýba motivácia zúčastňovať sa na prednáškach, keď vyučujúci nerobí „prezenčku“. Veď miesto toho si môžete dlhšie pospať či oddýchnuť si na tulivakoch. Návšteva takýchto hodín však rozhodne nie je na škodu. Nielen, že si vás vyučujúci zapamätá ako poctivého študenta, ale budete mať poznámky, ktoré väčšine spolužiakov budú chýbať. Verte, že sa vám bude učiť ľahšie, ak materiál zo skrípt prepojíte s krátkymi kľúčovými poznámkami z prednášok a seminárov.

Zaveďte si svoj systém

Je jasné, že každému vyhovuje niečo iné. Niekto musí mať na každý predmet osobitný zošit, iný si zase píše všetko do jedného veľkého karisbloku. Alebo ste ten typ študenta, čo si nosí notebook a všetko zapisuje doň? Zrejme sa už poznáte a viete, čo vám vyhovuje, prípadne nevyhovuje. Nájdite si skrátka svoju cestu, aby ste mali v poznámkach poriadok. Ja napríklad viem, čo u mňa určite nefunguje. „Škriabanie“ poznámok do notesu a následné prepisovanie do krásnych zošitov je pre mňa super zo začiatku, keď som plná elánu. Nakoniec sa ale aj tak učím zo zdrapov papiera a lúštim, čo som vlastne napísala.

Lepiace papieriky nemusia byť vôbec nudné (Foto: pinterest.com)
Lepiace papieriky nemusia byť vôbec nudné
(Foto: pinterest.com)

Píšte si dátumy

Som to iba ja, kto na strednej neznášal povinné písanie dátumov? Teraz som však pochopila ich význam a poctivo ich zaznačujem do pravého rohu zošita na začiatku všetkých nových poznámok. Prečo sú teda dátumy také dôležité? Podľa nich si ľahko môžeme skontrolovať, kedy sme hodinu vymeškali a ktoré poznámky nám chýbajú. Následné doplnenie poznámok naberá úplne iné rozmery: „Môžem si opísať, čo sme brali 26. septembra z dejín žurnalistiky na seminári?“ A ešte jedna vec, poznámky je vhodné doplniť si čo najskôr, aby sme na ne nezabudli a nezháňali ich (ako všetci ostatní) počas zápočtového či skúškového, keď máme kopec iných starostí.

Na hodiny choďte pripravení

Väčšina učiteľov nám k hodinám posiela doplňujúce (alebo aj kľúčové) materiály, ktoré si máme vytlačiť a naštudovať. Aj vy patríte k tým študentom, ktorí si učivo tlačia až na poslednú chvíľu a vo všetkých tých papieroch majú úplný chaos? Nájdite si radšej čas hneď na začiatku a vytlačte si všetko potrebné k seminárom či prednáškam. Môžete si ich nosiť na hodiny a robiť si poznámky rovno do vytlačených materiálov, čo vám pri učení určite pripomenie súvislosti, na ktoré by ste inak možno zabudli. Je dobré mať všetky materiály pokope, napríklad v zakladači či vo veľkej obálke, na ktorú si môžete napísať, k akému predmetu všetky papiere patria.

S peknými pomôckami sa vám bude lepšie pracovať (Foto: Sonja Tokárová)
S peknými a praktickými pomôckami sa vám bude lepšie pracovať
(Foto: Sonja Tokárová)

Urobte si radosť

Posledný bod sa môže zdať menej podstatný ako ostatné,  no písanie poznámok a následné učenie si môžete spríjemniť aj peknými pomôckami z papiernictva. Za seba môžem povedať, že píšem krajšie, ak používam pekné pero a som dôslednejšia, ak mám pekné zakladače či fixky na zvýrazňovanie. Aj takéto maličkosti môžu spríjemniť možno otravné zapisovanie učiva a následnú orientáciu v poznámkach.

Patríte k poctivým študentom alebo ste doteraz písanie poznámok zanedbávali? Podeľte sa s nami v komentároch, aký je váš systém zapisovania a či máte vlastné metódy na lepšie poznámky. Veríme, že nový semester možno aj vďaka našim tipom začnete úspešne. 🙂

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *