Lifestyle

Tipy, ako si spríjemniť nástup do školy

(Foto: pexels.com)

Určite to poznáte. Dni sú zrazu kratšie, vzduch chladnejší, lístie na stromoch naberá farbu, letným grilovačkám a nočným prechádzkam je koniec. Príde september, absolvujete zápis a o pár dní neskôr, keď po pár mesiacoch prázdnin opäť spojazdníte budík (ak ste cez leto „nezarezávali“ na brigáde), sa už cítite znova bez energie, ako na konci skúškového obdobia. Veru tak, prišla jeseň a škola opäť volá. Ak aj vy patríte medzi študentov, ktorí oplakávajú koniec prázdnin, potom je tento článok práve pre vás.

Nové, pestrofarebné „vecičky“ do šatníka

Pestrofarebný dáždnik je vždy ideálnym spoločníkom do upršaných dní (Foto: Janka Grušková)

Ráno vás zobudí nepríjemné cinkanie budíka, oblečiete sa a vyrazíte do tmavého a upršaného rána. Vietor vám rozfúka vlasy, rozmaže make-up, od vetra a silného dažďa sa vám zlomí dáždnik a zvažujete každý svoj ďalší krok, lebo „čo ak“ tie nové a drahé topánky nevydržia. A potom to príde. V topánkach máte zrazu „bazénik“ a v duchu preklínate predajňu, kde ste ich kúpili a aj to chladné jesenné počasie. Čarovný prútik síce nemám, ale poznám spôsob, ako si takýto deň aspoň trochu spríjemniť. Ak sa namiesto kúpy drahých a „zaručene“ nepremokavých topánok rozhodnete pre kúpu pestrofarebných čižmičiek a veľkého dáždnika určite neoľutujete. Cestou do školy si môžete zaspomínať na svoje detské časy a prejsť všetky malé aj veľké mláky a pod veľkým a dostatočne silným dáždnikom nemusíte mať obavy, že vaše vlasy utrpia vážnejšiu ujmu. Aj z dažďa môžete mať radosť. 🙂

Dobrá hudba „na nezaplatenie“

Hudba je najúčinnejšie antidepresívum (Foto: Janka Grušková)

Hudba je podľa môjho názoru to najlepšie antidepresívum. Farbu slúchadiel si môžete doladiť k dáždniku a čižmičkám a do upršaného rána vyrazíte s príjemnou pesničkou. Výber je, samozrejme, len a len na vás. Mňa v poslednom čase oslovila pieseň Come Rain Or Come Shine od legendárnej soulovej speváčky Elly Fitzgerald, a aj keď to nie je môj preferovaný žáner, dokáže rozžiariť aj to najchladnejšie ráno. 🙂

Návrat do detských čias

Každý z nás je v kútiku duše stále dieťaťom (Foto: Janka Grušková)

Keď už predsa len na počasie rezignujete a rozhodnete sa ostať radšej vnútri, dobrý film a šálka teplého kakaa je tým správnym riešením. Ale zabudnite na horory, trilery či akčné drámy, mojou voľbou v tomto počasí sú jednoznačne filmy pre mladšie publikum. Veď, ako sa hovorí, všetci sme deti svojich rodičov a som presvedčená, že kúsok z tej nevinnej detskej dušičky sa nájde v každom z nás. Môžete ju skúsiť nájsť napríklad s príbehom o medvedíkovi Paddingtonovi.

Čítajte

Moji osvedčení bojovníci proti jesennému stresu (Foto: Janka Grušková)

Keď už nezaberie hudba a ani pestrofarebný outfit skúsiť môžete knihu. Pre mňa sú knihy ideálnym spoločníkom do (nielen) chladných jesenných dní. Knihu otváram v autobuse, cez prestávky v škole, cestou naspäť domov a aj večer, keď televízor okupujú ďalší členovia našej rodiny a ja sa chystám spať. A dokonca, keďže knihy sú neraz ťažké a v kabelke sa môžu poškodiť, som sa zmierila aj s fenoménom zvaným e-knihy, ktoré pre mňa kedysi predstavovali nepochopiteľné barbarstvo. Patrím medzi typických knihomoľov, ktorí nedajú dopustiť na vôňu stránok, ale žijeme v digitálnej dobe a tak v škole čítam už len na smartfóne, zatiaľ čo doma na mňa čaká knižnica plná klasických, tlačených kníh. 😉

Domáci miláčik – najlepší priateľ človeka

Zvierací člen našej domácnosti zvaný Murko (Foto: Janka Grušková)

Vždy pamätajte na to, že nástup do školy môže spôsobiť menší šok aj vašim domácim miláčikom (ak nejaké máte). Cez leto ste svojmu psíčkovi, mačičke, zajačikovi, papagájovi, škrečkovi, či nebodaj tarantule alebo hadovi venovali dostatok svojho času, no teraz, keďže ste väčšinu dňa v škole, sa vaše zvieratko môže cítiť ukrivdené. Mne to prezradil až smutný pohľad môjho kocúrika, ktorý na mňa každé ráno pozeral sklamaným pohľadom, keď som odchádzala. Knihy, filmy, či hudba môžu počkať, a tak stále pri návrate zo školy je kocúrik Murko to prvé, na čo myslím. Nezabúdajte, domáci miláčik pre vás predstavuje časť vášho života, no vy ste  pre neho celý život.

Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, prajem Vám, aby táto jeseň bola pre vás krásna, farebná, hudobná či literárna, a nie upršaná a depresívna. 🙂 A ak máte svoje vlastné overené recepty, ako bojovať proti jesennej únave, určite nám dajte vedieť!

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.