Lifestyle

TO JE ŽIVOT, NAPÍSALA #3: Od hlavy po päty len za pár eur

Aj mnohé známe osobnosti podľahli nekupovaniu v "sekáčoch" (Foto: blog.foreigners.cz)

Ak sa aj napriek svojmu finančnému limitu máte chuť štýlovo obliecť, nezúfajte. Je tu alternatíva, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite u žien aj u mužov. Nákupy v second handoch ponúkajú široké možnosti, ako získať trendové, originálne a často aj nové veci za lacný peniaz.

Aj vy sa vždy „vytočíte“ pri listovaní módnych časopisov, ktoré nám ukazujú, čo „nesmieme prehliadnuť“ a čo „musíme mať“ aj bez ohľadu na to, že to stojí hotový majetok? Čítam lifestylový magazín XY a natrafím na kabát za 209 eur. AB SHOPPING mi zasa odporúča kúpiť si mohérový sveter za 615 eur a iný časopis mi zas radí napríklad kabelku za 162 eur. Riešenie? Jednoducho radšej navštívim second hand. Keď si tam čokoľvek kúpite, je isté, že široko-ďaleko to nikto iný mať nebude. Tovar je totiž dovážaný zo zahraničia a najväčšími dodávateľmi sú práve Anglicko, USA či Nemecko. Pri samotnom výbere je však dôležité dbať na to, aby vec nebola zničená. Môže sa stať, že na oblečení bude dierka, bude špinavé alebo príliš obnosené. Aj s tým treba rátať, a tak si najskôr poriadne skontrolujte, čo kupujete. To isté vám však radím urobiť aj v niektorých značkových obchodoch. Síce päťkrát drahšie, no kvalita žiadna. Nie je nič neobvyklé nájsť tridsaťeurové nohavice len tak pohodené na zemi alebo roztrhané tričko, ktoré je opäť zavesené na vešiaku.

V dnešnej „dobe sekáčovej“ sú rozmanité možnosti, ako sa obliecť od hlavy až po päty na každú príležitosť, a to len za pár eur. Ako pravá secondhandová maniačka som si pre vás pripravila niekoľko outfitov zostavených výhradne z kúskov z druhej ruky.

Na Slovensku „rastú sekáče ako huby po daždi“. Nie každý však spĺňa všetky predpoklady. Najmä tie menšie, „zastrčené“ kdesi v blokoch, nemajú veľký výber a veci často ponúkajú s prirážkou. Vybrať si ten správny nie je jednoduché. Ak si preto nie ste istí, kde sa naozaj oplatí zájsť, rada vám poradím (stačí napísať na uniposkrina@gmail.com). Či navštívite second hand na váhu (cena podľa váhy oblečenia), na vrecia (všetko, čo dáte do vreca, je za jednu cenu) alebo kusový s jednotnou cenou, je len na vás. Zaujímavé sú aj rôzne akcie, ktoré obchody ponúkajú. Napríklad „šťastná hodinka“, čiže každý pondelok tovar za polovicu, alebo „tridsaťcentové stredy“.

Jedinečné, no hlavne lacné kúsky oblečenia už prilákali aj mnohé známe osobnosti u nás či v Hollywoode. Tovar z druhej ruky nakupujú slávne modelky ako Kate Moss či Andrea Verešová a nevedia si to vynachváliť. Eva Máziková, spevák Macklemore a herečka Eva Mendes, to je len zlomok hviezd, ktoré už podľahli čaru second handov.

V takomto pohodlnom outfite si môžete vyraziť napríklad len tak do mesta či do školy /Tričko – 0,30 €, Bundička – 0,30 €, Sukňa – 1,80 €, Kabelka – 3,60 €, Topánky – 2 €, SPOLU: 8 €/ (Foto: Romana Valenčáková)

Ak ste sa práve teraz rozhodli „vyraziť si niekde do sekáča“, nezabudnite, že sa treba vybaviť veľkou dávkou trpezlivosti. Nebojte sa tam poriadne „poprehrabávať“. Veď napokon, trpezlivosť ruže prináša a vy istotne odídete spokojní aj bez toho, aby tým utrpela vaša peňaženka. Mňa osobne vždy veľmi poteší, keď si na seba nájdem niečo pekné a zároveň výhodné. A čo vy? Nakupujete v second handoch? Svoje postrehy píšte do komentárov a podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

Príjemný hrejivý outfit vhodný napríklad na jesenné prechádzky (pre výšku opätkov nie príliš dlhé). :-) /Sveter - 0,30 €, Rifle - 0,30 €, Kabát - 4 €, Kabelka - 3,60 €. Topánky - 5 €. SPOLU: 13,20 €/ (Foto: Romana Valenčáková)
Príjemný hrejivý outfit vhodný napríklad na jesenné prechádzky (pre výšku opätkov nie príliš dlhé) 🙂 /Sveter – 0,30 €, Rifle – 0,30 €, Kabát – 4 €, Kabelka – 3,60 €. Topánky – 5 €. SPOLU: 13,20 €/ (Foto: Romana Valenčáková)
Elegantné čierne šaty sú vhodnou voľbou takmer na každú slávnostnú príležitosť a s listovou kabelkou vám poslúžia napríklad aj ako outfit na promócie /Šaty - 0,30 €, Kabelka - 1,20 €, Topánky - 1,49 €, SPOLU: 2,99 €/ (Foto: Romana Valenčáková)
Elegantné čierne šaty sú vhodnou voľbou takmer na každú slávnostnú príležitosť a s listovou kabelkou vám poslúžia napríklad aj ako outfit na promócie /Šaty – 0,30 €, Kabelka – 1,20 €, Topánky – 1,49 €, SPOLU: 2,99 €/ (Foto: Romana Valenčáková)

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.