Priaznivci cyklistiky ju v tomto období nielen sledujú, ale dokonca ňou žijú, pretože vo Francúzsku sa práve koná ďalší ročník známych pretekov Tour de France. Niektorí si to vychutnávajú doma pred televíznymi prijímačmi, no niektorí si chcú ducha pretekov (no v menšom meradle) vyskúšať aj na vlastnej koži. A veru vyskúšali, dokonca nemuseli chodiť až tak ďaleko.
Mesto Prešov v spolupráci s ARK (Agentúra Rozvoja Kultúry n. o.) usporiadalo v poradí už druhý ročník cyklistických pretekov TOUR DE PREŠOV 2016. Toto cyklistické podujatie sa konalo 10. júna a štartovalo sa v Prešove na Hlavnej ulici. Pretekárov čakala trasa dlhá 105 km, ktorá začínala v historickom centre mesta a pokračovala cez obce Kendice – Budimír – Červenica – Zlatá Baňa – Dulová Ves – Drienov – Petrovany – Prešov.
Možno sa pýtate, ako prebiehajú takéto podujatia a čo všetko čaká samotných cyklistov pred pretekami, počas a po nich. Nemusíte dlho premýšľať, len čítajte ďalej, pretože my sme sa vybrali po stopách jedného zo zúčastnených pretekárov, ktorým je Prešovčan Tomáš Geletka, prezývaný Gigi.
Gigi, ako správny cyklista bývajúci v Prešove, sa na preteky, konané tak blízko, nevyberie inak ako na bicykli, čiže má o starosť menej s rôznymi nosičmi na auto, a preto jeho kroky smerujú rovno k registrácii na samotné preteky. Registrovať sa možno vopred elektronicky, a tak si zabezpečíte tašku so sponzorskými vecami, alebo priamo na mieste, ale to sa vám už spomínaná taška nemusí ujsť. Tak či onak vás čakanie neminie, pretože každý pretekár si musí vyzdvihnúť identifikačné číslo a čip na bicykel. Ak sa chcete zúčastniť nejakých pretekov, nech vás nezaskočí ani istý poplatok, tzv. štartovné, ktoré bolo na tomto podujatí vo výške 6 eur.
Po registrácii sme dostali čip, ktorý je nutné pripevniť na bicykel. Tento čip je veľmi dôležité nestratiť, nielen kvôli pokute za nevrátenie tohto prístroja, ale aj preto, lebo po dorazení do cieľa vám to automaticky zaznamená celkový čas, za ktorý ste prešli trať.
Začiatok sa blíži, a preto je najvyšší čas pomaly sa presunúť k štartu, kam sa presúvajú aj ostatní pretekári, ktorých bolo takmer 200. Preteky mali aj medzinárodnú účasť, pretože Tour de Prešov sa zúčastnili aj cyklisti a cyklistky z Českej republiky, Poľska či Maďarska.
Aj napriek tomu, že Gigi štartoval medzi poslednými, v obci Lemešany sa prebicykloval medzi prvých v pelotóne. V tomto úseku sa podľa jeho slov „snažil udržať dobrú pozíciu“. „Vpredu sa zvykne menej padať ako vzadu, a nakoľko bolo veľa ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s jazdou v pelotóne, bolo niekedy dosť blízko pádu a mal som pekný dres, tak si ho neroztrhám predsa.“ Na tomto úseku čakala pretekárov aj rýchlostná prémia v obci Budimír, ktorú získal pretekár z Humenného Dušan Kozel (víťaz kategórie B, muži od 30 do 39 rokov).
Na pretekárov čakali nielen rovinky, no potrápili ich aj kopce, napríklad v okolí Červenice, v ktorých sa pelotón začal trhať a vytvorili sa skupinky jazdcov. „Neboli to nejako dlhé kopce, ale keďže sa aj tam šlo celkom rýchlo, tak to človeka postupne vyčerpáva,“ spomína pretekár. Na 54. km bola pre pretekárov pripravená horská prémia v okolí Dubníka, v ktorej jednoznačne triumfoval maďarský pretekár Gábor Fejes (víťaz kategórie A, muži od 24 do 29 rokov a zároveň celkový víťaz pretekov).
Po náročných kopcovitých úsekoch si pretekári, a s nimi aj Gigi, mohli aspoň trocha oddýchnuť pri zjazde napríklad zo Zlatej Bane až do Dulovej Vsi.
Hneď po príchode do cieľa bolo treba vrátiť čip a číslo, ako sme to spomínali na začiatku, a ďalej len vydržať, kým budú na výsledky. Tie na seba nenechali dlho čakať, a tak sme sa boli pozrieť spolu s Gigim.
Napriek tomu, že sa Gigi neocitol na stupienku víťazov, umiestnil sa dobre vo svojej kategórii a v celkovom hodnotení skončil na 23. mieste. „Boli to náročné a dosť rýchle preteky, ale nakoniec som skončil piaty v kategórii, čo ma celkom potešilo,“ prezradil Gigi. Vo svojej kategórii A, mužov od 23 do 29 rokov prešiel trať dlhú 105 km s časom 2 hod 54 min 53 sek, čím si vyslúžil spomínané 5. miesto.
Na podujatí Tour de Prešov nechýbala ani tombola, ktorá sa konala až po vyhlásení výsledkov a odovzdaní medailí. Ak ste si počkali, mohli ste niečo vyhrať ako napríklad Gigi, ktorý síce nevyhral preteky, no pošťastilo sa mu aspoň v tombole a domov si odniesol kvalitné cyklistické okuliare.
Ak by ste chceli prežiť preteky aj na vlastnej koži, neváhajte a prihláste sa. Najbližšie preteky cestnej cyklistiky sa konajú v Kežmarku 17. júla 2016, tie však odporúčame cyklistom, ktorí už majú nejaký ten kilometer odjazdený. Prípadne, ak ste nadšencom MTB cyklistiky, odporúčame Kráľovský MTB maratón v Granč-Petrovciach, ktorý sa koná 20. augusta 2016, čiže je dosť času na trénovanie, a je určený ako pre profesionálov, tak aj pre rekreačných cyklistov. Možno sa na nejakom aj stretneme.
Komentovať