Lifestyle

Tipy na jarný detox (nielen) pre váš organizmus

Začnite s detoxom! (Foto: katehorodyski.com)

Ste pripravení? Vo vzduchu ju už cítiť. Jar. Ročné obdobie, keď sa príroda prebúdza po zimných mesiacoch a nádielkach snehu. Všetko kvitne, rozvoniava a my sme opäť radi, že si už nemusíme obliekať nekonečné vrstvy oblečenia. Okrem tejto dobrej správy prinášame aj ďalšiu. Toto obdobie je totiž vhodné na celkovú „očistu“ človeka, alebo ak chcete – detox. Ide o proces, pri ktorom sa vám z tela odstraňujú toxíny a škodlivé či odpadové látky. Toľko z poučky v učebnici. Jednoducho povedané, ide o akési naštartovanie vášho tela po chladnej a dlhej zime. Prinášame preto niekoľko zaujímavých tipov, ako sa nabudiť do teplých jarných dní.

Prejdite sa

Nie je nič lepšie a zdravšie ako prechádzka počas slnečného dňa. Urobíte dobrú vec pre svoje zdravie a slnko vám dodá dobrú náladu aj vitamín D.

Tekutiny nadovšetko

Na pitný režim netreba zabúdať ani v tomto období. Je dôležitý najmä preto, aby sa vám z tela vyplavili všetky látky, ktoré by organizmu mohli uškodiť.

Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Vyskúšajte rôzne šaláty, smoothie alebo si ovocie a zeleninu dajte len tak. Naše telo si vitamíny vyrobiť nedokáže, preto je potrebné ho nimi neustále zásobovať. V každom prípade, najlepšie zdroje vitamínov sú čerstvé a vypestované doma.

Zelenina a ovocie sú hlavným zdrojom vitamínov (Foto: instagram.com)

Doprajte si horúci kúpeľ

Áno, aj to je cesta. Zregeneruje sa vaše telo i myseľ. Uvoľnite sa, napustite si vaňu, pridajte pár vonných sviečok, príjemnú hudbu, soľ do kúpeľa a relaxujte.

Fyzická aktivita 

Beh, chôdza, pilates, bedminton, tenis… činnosti z tejto kategórie by sme mohli menovať ešte dlho. To znamená, že je naozaj z čoho vyberať. Nemajte obavy a zistite, čo vás najviac zaujíma. Ak nemáte chuť ísť do toho sama/sám, vytiahnite so sebou aj kamarátov či kamarátky. Platí predsa priama úmernosť – čím viac kamarátov, tým veselší život. Neviete, kde začať? Návšteva posilňovne je skvelým prvým krokom. No ak sa vám do cvičenia príliš nechce, veľmi dobré sú aj bežné veci, ktoré robíme každý deň, či už ide o venčenie psíka, alebo šprint na zastávku, aby sme nezmeškali posledný autobus.

Vďaka psíkovi máte o zábavu a každodenný pohyb postarané (Foto: instagram.com)

Urobte si doma veľké upratovanie

Okrem detoxikácie organizmu sa odporúča urobiť to isté aj s okolím, v ktorom žijete. Pustite si svetlo nových dní aj do príbytku a spojte príjemné s užitočným. Povysávajte, utrite prach, zasaďte alebo kúpte si nové izbové rastliny. Je to len na vás. Uvidíte, že budete mať zo seba dobrý pocit.

Osviežte svoj šatník

Konečne sú tu teplejšie dni. To znamená, že je čas odložiť zimné bundy a svetre a vybrať si jarné oblečenie. Možno pri tom natrafíte aj na kúsky, ktoré patria buď do kategórie „zabudnuté“, alebo „to už nosiť nebudem“. Každopádne si s tým ľahko poradíte. Možností je viac — podarujte ich niekomu známemu, charite či kamarátke/kamarátovi alebo ich jednoducho speňažte a hor sa na jarné nákupy! Podstatou ale zostáva, že váš šatník nadobudne nový rozmer.

Prineste do svojho šatníka nový „šmrnc“ (Foto: instagram.com)

Malý tip navyše: Každý deň si nájdite aspoň chvíľku pre seba. Čítajte knihu, choďte von, pozrite si obľúbený seriál. Nezáleží na tom, čo to bude. Hlavne, nech vás to napĺňa radosťou a šťastím.

Veríme, že vám tieto tipy dodajú inšpiráciu a vyskúšate jarný detox aj vy. Pochváľte sa nám v komentári, idete do toho?

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.

2 komentáre

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Dobrý článok. Niekoľko vecí už úspešne praktizujem a musím úprimne povedať, že naozaj veľmi pomáhajú, napríklad prechádzka krásnou jarnou prírodou je top, no niektoré ešte musím vyskúšať a hlavne si nájsť každý deň aspoň krátku chvíľu na svoje záľuby. Ďakujem autorke 🙂