Za iných okolností by sme sa teraz prechádzali po našich nekonečne úzkych preľudnených chodbách a stretali veľa zaujímavých osobností. Prešovská univerzita je totiž križovatkou ciest mnohých Slovákov aj Neslovákov. Počas súčasnej dištančnej výučby ich tak môžeme spoločne spoznať aspoň prostredníctvom nášho časopisu. Tento článok ponúkne sondu do sveta produkcie, filmingu a objektívov zo života študenta Tomáša Gončára.
Mnohí z nás by sa najradšej videli v žiari reflektorov či na titulkách časopisov. Ja vám však ponúkam pohľad z druhej strany mediálnej výroby. Tomáš Gončár je študentom tretieho ročníka mediálnych štúdií. Svoje videoprvotiny začal nakrúcať, keď mal len desať, a aj keď to spočiatku nebola láska na prvý pohľad, dnes má založenú vlastnú spoločnosť – Movie Name studio.
Po videách z dovoleniek prišli komplikovanejšie strihy, ktoré mu podľa jeho vlastných slov pomáhajú v napredovaní. Svoju potenciálnu kariéru začal rozbiehať s GoPro kamerou. „Veľký zlom nastal po prvenstve v súťaži, do ktorej som zaslal video o spolužiakovi – barmanovi.“
Ak máte nevyriešenú otázku, ako skĺbiť prácu so školou, môžete sa inšpirovať Tomášovou úvahou, má totiž jasne stanovené priority. „Škola mi dala čas a vedomosti, ktoré mi už nikto nevezme a ktoré mi určite pomohli v mojej tvorbe posúvať sa ďalej.“ Má však rozbehnuté projekty, pri ktorých ho štúdium do istej miery obmedzuje. Svoj aktuálny sociálny status v konečnom dôsledku považuje aj tak za veľkú výhodu: „Ako študent mám priestor na to, aby som rozvíjal nie na plný úväzok to, čo mi bude po škole zarábať.“ Zatiaľ ostáva jeho najbližším cieľom úspešné ukončenie bakalárskeho stupňa, neskôr sa bude venovať práci.
„Veľkými osobnosťami tejto univerzity sú všetci pracovití, poctiví a ambiciózni študenti, ktorí radi obetujú voľný čas práci na sebe a svojej budúcnosti.”
Zaručene ste zažili študentov, ktorí si zatiaľ nevedia v praxi predstaviť teoretické poznatky, ktorým sa na vysokej škole priučili. Z pohľadu Tomáša ako kameramana je štúdium nevyhnutné: „Základom úspechu a kvalitného portfólia nie je len odhodlanie, ale aj teória, za ktorú som rád. Všimol som si to pri nakrúcaní študentského filmu. Na predmetoch spojených s tvorbou videí som si následne uvedomil chyby a nedostatky, ktoré som v produkcii urobil.“
Každý tvorivý človek má vlastné črty tvorby a špecifikácie. Pre Tomáša je rozhodujúca strihová skladba a hudba, jej hľadaniu venuje niekedy až 2/3 celej produkcie. „Je dôležité uvedomovať si, čo chce autor povedať videom, a hudba je v tomto kľúčová.“ V procese postprodukcie sa zase snaží zachytiť tri základné parametre – príbeh, emóciu a náladu.
Úspech nespočíva len vo vlastných schopnostiach, z veľkej časti ide aj o nástroje, ktoré môžu byť niekedy nákladné. Aj túto otázku sa Tomáš rozhodol riešiť svojpomocne. Z veľkej časti si na techniku zarába sám, pokryť výdavky mu však pomáhajú aspoň sčasti rodičia. Pre Tomáša je jeho technická výbava srdcovkou. Možnosti na realizáciu má aj v študentskej Televízii Mediálka: „Snažím sa aj takto získať čo najviac skúseností a rozširovať svoje obzory.“
O budúcnosti má Tomáš jednoznačnú predstavu. Zaujímavou víziou je podľa neho mať vlastné štúdio na pomedzí Slovenska a Česka, a vytvoriť tak priestor na foto- alebo videotvorbu pre česko-slovenských fotografov a filmmakerov, čím by sa mohla celoplošne zvyšovať kvalita kinematografie. „Čo sa týka môjho projektu Movie Name studio, tam chcem využiť kreativitu v tíme a tvoriť reklamné videá, dokumentaristiku a hudobné videoklipy. Ako to však bude naozaj, ukáže až čas.“
Možno ešte stále nemáte jasnú predstavu o tom, ktorým smerom sa po skončení výšky vydať. Nevadí, všetko sa dostaví v ten správny čas, stačí mať odhodlanie a motiváciu.
Ak chceš o Tomášovi vedieť viac, klikni na jeho profil: https://www.facebook.com/tomas.movie.name
Autorkou článku je Kristína Oravcová, študentka odboru Mediálne a komunikačné štúdiá. Článok vznikol v rámci predmetu Tvorba v tlačových médiách pod vedením Mgr. Jany Klingovej, PhD.
Komentovať