PREŠOV – 10. novembra si príslušníci Ozbrojených síl SR pripomenuli na mestskom cintoríne Deň vojnových veteránov.
Deň vojnových veteránov alebo Deň červených makov bol zavedený do kalendára po skončení 1. svetovej vojny. 11. november bol symbolicky zvolený ako deň, keď sa skončila tragická vojna pre ľudstvo. Hlavným dôvodom zavedenia tohto dňa bola myšlienka, že vo svete zavládne mier. Z histórie vieme, že po prvej svetovej vojne neprešlo ani 21 rokov a svet zastihla ešte horšia vojna.
Prečo červený mak?
Červený mak sa stal symbolom vojnových veteránov vďaka básni Na poliach Flámska. Autorom básne bol vojenský lekár John McCrae a dielo napísal počas prvej svetovej vojny. V básni opisuje, ako mak vyrastá na bojových poliach a hroboch v oblasti, kde slúžil. John sa konca vojny nedožil, zomrel 28. januára 1918. Bolesť z útrap vojny tlmil písaním básní. Jeho hrdinstvo nespočíva iba v odvahe, ktorú preukázal ako vojenský lekár, ale aj v umeleckom prínose a úcte k obetiam vojny skrz jeho diela. Spočiatku bol symbol červeného maku spájaný s obeťami prvej svetovej vojny, postupne sa jeho memento rozšírilo aj na obete ostatných vojen.
Červené maky v Prešove
Každoročne si príslušníci 2. mechanizovanej brigády pripomenú tento deň na hlavnom mestskom cintoríne. Krátko po jedenástej hodine sa ozvali salvy a začala sa séria pietnych udalostí, ktoré zvýraznili dôležitosť uctievania vojnových veteránov. Význam tohto dňa zdôraznil plk. Ing. Maroš Kmec: „Pre mňa, ako profesionálneho vojaka, znamená tento deň vzdať hold a úctu všetkým vojakom, ktorí bojovali v prvej alebo druhej svetovej vojne za našu slobodu. Táto česť patrí aj novodobým vojnovým veteránom, ktorí pôsobili a pôsobia nielen v zahraničí, ale plnia si svoje úlohy v rámci obrany SR.“
Každý z nás vďačí za slobodu hrdinom, ktorí položili svoj život v minulosti, aby sme my
mohli mať lepšiu budúcnosť. Mgr. Igor Hodžia, zástupca mesta Prešov, pripomenul podstatnú myšlienku: „Keby oni nepoložili svoj život za slobodu, tak tu ani ja nestojím dnes. A každý kto obetoval svoj život za našu slobodu si zaslúži úctu. Málo ľudí si uvedomí, že v tento deň a čas je obzvlášť podstatné si pripomenúť ich najväčšiu obetu.“
Ceremoniál na mestskom cintoríne v Prešove nebol len pietnym aktom, ale vyjadrením vďaky tým, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu. Vážme si mier a všetkých, ktorí ho pre nás strážia.
Autor: Maroš Kmec
Komentovať