Prešov — Od pondelka 19. októbra pomáha v zdravotníckych zariadeniach viac ako 200 študentov z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity (PU). Začiatkom týždňa takmer 80 študentov nastúpilo do Fakultnej nemocnice J.A. Reimana v Prešove za účelom pomoci pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a nedostatok zdravotníckeho personálu v zariadeniach boli do nemocníc povolaní študenti stredných a vysokých zdravotníckych škôl. Na základe Usmernenia hlavného hygienika Slovenskej republiky tak od 15. októbra 2020 dochádza k praktickej výučbe a odbornej príprave študentov na výkon zdravotníckeho povolania počas trvania epidémie COVID-19. S ohľadom na ich odborné vedomosti a zručností, ich náplňou práce bude primárne pomoc pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Študenti budú podľa aktuálnej situácie zaradzovaní do nepretržitej prevádzky jednotlivých kliník a oddelení v zariadení, či na mobilné odberové miesta.
„Od 19. 10. 2020 nastúpilo do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešov takmer 50 študentov 3. ročníka z odboru ošetrovateľstvo a bezmála 30 študentov 2. a 3. ročníka zdravotníckych záchranárov z odboru urgentná zdravotná starostlivosť,“ informuje dekanka FZO Štefánia Andraščíková a dodáva, že ďalší študenti nastupujú aj do iných zazmluvnených zdravotníckych zariadení vo východoslovenskom regióne. Ide o študentov už vyššie spomenutých odborov, ale aj o fyzioterapeutov, pôrodné asistentky, rádiologických technikov, či študentov odboru laboratórne a vyšetrovacie metódy v zdravotníctve.
Nevyhnutným krokom bolo aj školenie študentov pred samotným nástupom na klinické cvičenia, ktorého sa osobne zúčastnila aj Š. Andraščíková. Podľa jej slov mnohí zdravotníci študujúci na PU dobrovoľne pracovali v nemocniciach už pred samotným usmernením. „Z našej fakulty je celkovo vyslaných takmer 250 študentov, mnohí z nich ale dobrovoľne vykonávali klinickú prax na základe dohody so zdravotníckym zariadením, a teda vypomáhali lekárom a zdravotníkom v ambulantnej, ale i nemocničnej sfére aj pred účinnosťou Usmernenia hlavného hygienika.“
Študenti PU tak nielenže pomáhajú zdravotníckemu personálu, ale vykonávaním odbornej praxe si zároveň plnia podmienky pre úspešné ukončenie ročníka, ale aj samotného štúdia. „Študenti v plnej miere akceptujú tento stav, uvedomujú si závažnosť celej situácie, ale sú pripravení v plnom nasadení pomáhať v zdravotníckych zariadeniach a plniť si aj za týchto neľahkých okolností svoje študijné povinnosti,“ dodáva dekanka. Počet absolvovaných hodín a služieb si zaznamenávajú do pracovného výkazu, následne im táto prax bude započítaná do hodnotenia predmetu Klinické cvičenia.
Komentovať