Lifestyle

Aj minimalistické myslenie je dôležité

zdroj:www.thestar.com

Často počúvame, aby sme verili, že mať viac je lepšie, ako mať menej. Hovoria nám, že si musíme kúpiť najnovší iPhone, mať najviac sledujúcich na Instagrame a bývať v najväčšom dome v najkrajšej štvrti. A to len preto, aby sme zapôsobili na svojich priateľov, rodinu a všetkých, ktorí o nás niekedy pochybovali. Snaha, aby ste zaujali ostatných, môže dať vášmu egu dočasné uspokojenie, ale v konečnom dôsledku vám neprinesie dobrý pocit. Zvyčajne má opačný účinok. Keď sa neustále ženiete za ďalším míľnikom, nedokážete si vážiť to, čo máte. Prichádzate o krásu a zázrak každodenných chvíľ a nakoniec sa cítite úzkostlivo a v strese. Máte chaos v rozhodnutiach, a to si vyberá emocionálnu daň.

Ako sa môžete vymaniť z tohto kolobehu a začať rozvíjať minimalistické myslenie? Nižšie sú uvedené štyri spôsoby, ktoré vám pomôžu zmeniť pohľad, akým uvažujete:

1. Spochybňujte svoje domnienky

V spoločnosti je šťastie často definované ako uspokojovanie svojich túžob a splnenie si všetkého, po čom túžite. Traduje sa ilúzia, že pocit šťastia príde až po dosiahnutí vášho vytýčeného cieľa. Naše apetíty sú čoraz väčšie, pretože chceme nadmernú spotrebu v každej oblasti života. Ide o spoločenskú infraštruktúru poháňanú materializmom. Je to stav, ktorý je ťažko prelomiť. Zmena začína spochybnením statusu ,,viac“. Prvým krokom k rozvoju minimalistického myslenia je odpojiť sa od konzumného cyklu. Prečo plytváme veľké množstvo vody? Nezašlo rozdávanie darčekov príliš ďaleko? Prečo staviame tak veľké domy? 

Začnite so svojimi nárokmi v práci. Prečo si myslíte, že odpracovaním viac hodín budete šťastnejšími? Neexistuje iný spôsob, ako merať úspech? Nemusíte vkročiť hneď do úplného minimalizmu. Spochybňovaním sociálneho konštruktu úspechu a svojich nárokov však začnete vidieť, že existuje viac, ako jeden spôsob života.

zdroj: Pinterest.com

2. Neúnavne sa usilujte o pocit vďačnosti

Vaša nekonečná túžba po všetkom zvyčajne pochádza z potreby vyplniť prázdnotu. Napríklad, keď je človek v strese, vrhne sa do práce, aby sa rozptýlil. Iní nachádzajú útechu v nakupovaní či prejedaní sa.

Urobte z vďačnosti súčasť vášho života.

Na vďačnosť zabúdame neustále. Ide o to byť vďačný za maličkosti, ako napr. mať posteľ na spanie alebo čistú vodu na pitie. Vďačnosť je činnosť, ktorú treba cvičiť. Čím viac ju vykonávate, tým to bude jednoduchšie. Ak budete dôslední, vaše myslenie sa začne meniť a vďačnosť sa stane prirodzenou súčasťou vášho života. 

Zdroj:Pinterest.com

3. Urobte si poriadok v živote

Je ťažké vytvoriť si minimalistické myslenie, keď sa topíte vo veciach. Upracte si svoj fyzický a duševný priestor. Začnite s jednoduchými vecami. Zbavte sa oblečenia, kníh a drobností, ktoré nemajú žiadnu hodnotu.

Cieľom je vytvoriť viac priestoru na dýchanie vo vašom živote. Menej vecí znamená menej starostí. Budete mať viac času a energie sústrediť sa nato, čo je dôležité. Keď máte menšie množstvo produktov, začnete si ich ľahšie vážiť. Lepšie sa o nich staráte a ste selektívnejší v tom, čo si prinesiete do svojho života. Fyzické prostredie je v súlade s vašimi hodnotami, a preto je oveľa jednoduchšie žiť minimalistickým životným štýlom.  

4. Spomaľte

Kedy naposledy ste stratili pojem o čase ? Alebo ste boli natoľko pohltení činnosťou, že sa zvyšok sveta vytratil? Vždy sa ponáhľate za svojim ďalším cieľom. Čo sa však stane, keď ho konečne dostanete? Tešíte sa jeden deň a potom sa to vráti do starých koľají. Stále sa za niečím ženiete a nikdy si nevyhradíte čas len na to, aby ste jednoducho boli. Spomalenie je nevyhnutné pre rozvoj minimalistického myslenia. Umožňuje vám oceniť prítomný okamih.

Život je hektický a vy dávate zo seba maximum. Avšak je potrebné, aby ste mali aspoň jeden pomalý deň v týždni, keď sa budete potulovať po dome slimačím tempom. Nebudete nič plánovať a necháte veci otvorené pre spontánnosť. Pozrite sa, kam vás to zavedie.

Zdroj:Pinterest.com

Urobte krok späť a pozrite sa na svoj život s vďačnosťou. Buďte hrdí na to, ako ďaleko ste sa dostali a na osobu, ktorou ste sa stali. A v momente, keď si začnete vážiť seba, začne byť oveľa jednoduchšie oceniť aj ostatných ľudí.

Rozvíjať minimalistické myslenie je viac než len zbaviť sa svojich vecí. Je to spôsob myslenia, ktorý vám môže pomôcť obohatiť váš život. Uvoľnením mysle môžete vytvoriť viac priestoru pre zvedavosť, smiech a lásku.

Viktória Nováková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *