Lifestyle Nezaradené

Digitálne nomádstvo: nové trendy životného štýlu

Jedným z mnohých trendov životného štýlu je aj digitálne nomádstvo. Hoci na Slovensku je tento pojem ešte stále novinkou, v zahraničí je to už pomerne známy spôsob života.

Najjednoduchším vysvetlením je, že ide o ľudí, ktorých zamestnanie je možné vykonávať na diaľku, teda v online prostredí. To im umožňuje nebyť fixovaní na jedno miesto pobytu, čo mnohí milovníci dobrodružstiev využívajú práve na cestovanie. Základnou podmienkou je cestovať s istotou, že vám v nasledujúcej destinácii nebude chýbať pripojenie na internet. Všetko ostatné je už vo vašej réžii. Niektorých nomádov láka ostať na jednom mieste dlhší čas. No pre iných môže byť lákavý úplný opak, a teda pravidelné striedanie miesta pobytu. V tom prípade by to mohli byť dva týždne na Filipínach, dva na Bali a ďalšie dva na úplne inom mieste.

Najzásadnejšou otázkou je, kto sa môže stať digitálnym nomádom. A v zásade ktokoľvek, komu jeho zamestnanie umožňuje prácu cez počítač. Slovenka Gabka Koščová pracuje ako freelancer v marketingu. Svojim zákazníkom ponúka služby copywritera, čiže píše texty na weby, blogové príspevky či reklamy. A keďže so svojimi klientmi komunikuje výhradne cez internet, či už prostredníctvom e-mailu alebo videohovorov, stáva sa z nej skvelá adeptka na digitálnu nomádku. „Ja som sa digitálnym nomádom stala preto, pretože mi to prišlo ako zaujímavé spojenie cestovania s novými zážitkami. Chcela som skúsiť niečo nové, zmeniť prostredie a hlavne som to všetko jednoducho mohla urobiť.“

Podobne je na tom jej manžel Jany, s ktorým strávila päť mesiacov v Ázii. V roku 2017 na svojom blog.gabkakoscova.sk uverejnila obsiahly článok 33 otázok a odpovedí o digitálnom nomádstve. Okrem praktických rád v ňom spomína i množstvo osobných skúseností práve z Ázie. V priebehu necelého polroka navštívila 5 krajín, medzi ktoré patrí napríklad Thajsko či Vietnam. Práve v týchto štátoch strávila najviac času, keďže tam mala na pár mesiacov kúpený byt. Sama tieto byty nazvala svojimi základňami, pretože jej umožnili cestovať do okolitých krajín naľahko – bez nadbytočných batožín, ktoré mohli pokojne ostať na základni. Vďaka tomu dokázala spolu s manželom vycestovať aspoň raz mesačne do miest ako Laos, Bali, Singapur či na thajské ostrovy.

 

(Zdroj: blog.gabkakoscova.sk)

Venovala sa i viac praktickým otázkam. Ako si vytvoriť pracovnú rutinu, čo je potrebné vybaviť ešte pred cestou alebo ako nájsť byt. „Ja mám pocit, že som mesiac pred cestou vkuse niečo nakupovala a vybavovala. Ale je to potreba, ak sa niekam chystáte na dlhšiu dobu,“ píše v článku o nomádstve. A hoci na všetky otázky v článku odpovedá zo skúseností s pobytom v tejto destinácii, upozorňuje, že „digitálne nomádstvo sa nerovná Ázia“. Naráža na to, že mnohí nomádi z Česka a Slovenska odchádzajú práve tam, či už kvôli teplu, exotike alebo financiám. Ale žiť týmto životným štýlom môžeme kdekoľvek, kde nám to vyhovuje. Najdôležitejšie je zvážiť svoje finančné možnosti.

Pri pojme digitálne nomádstvo nemožno nespomenúť ďalšiu Slovenku – Andreu Zahurancovú. Andrea, okrem toho, že patrí k nomádom,  je aj spoluzakladateľkou e-shopu s očnou optikou Eyerim. Táto firma dosahuje miliónové zisky, vďaka čomu bola zaradená do top30pod30 za rok 2020. Teda k tridsiatim startupistom pod tridsať rokov podľa magazínu Forbes na Slovensku. No a 30. marca tohto roku sa firme podarilo dosiahnuť významný míľnik – otvorenie prvej kamennej predajne na Slovensku.

Andrea cestovala do cudziny niekoľkokrát ročne a popri tom sa pravidelne vracala za prácou na Slovensko. Až počas pandémie Covid-19  zistila, že dokáže skĺbiť svoje hobby s vedením firmy. „Nebolo to v pláne – každý rok cestujem na Vianoce a Nový rok do zahraničia, keďže toto obdobie v roku akosi rada nemám. Tak tomu malo byť i teraz – na mesiac do Indonézie. Keď som však pred plánovaným návratom sledovala situáciu v Európe a zároveň som zistila, že viem naplno pracovať a fungovať aj odtiaľto, rozhodla som sa ostať.“

 

(Zdroj: instagram.com/andrezahurancova/)

Túto podnikavú Slovenku sa rozhodne oplatí sledovať aj na Instagrame. Práve tam zdieľa mnoho zážitkov zo svojich ciest. Jej posledná cesta bola na Nový Zéland a predtým napríklad Taiwan, Ekvádor, Brazília či Bali v Indonézii, kde sa jej počas pandémie zastavil čas. „Mohla som popri práci začať surfovať, a tak využiť svoj čas na budovanie novej zručnosti – čo ma veľmi napĺňa a baví.“ I vďaka tomu dnes Indonéziu vníma ako svoj druhý domov.

Tieto ženy si život digitálnych nomádok zamilovali a neplánujú sa ho vzdať, pretože sa tešia výhodám, ktoré s nomádstvom prišli. Veľmi často ľudí odrádza predstava, že by nemohli cestovať, ak chcú založiť rodinu. I na tieto problémy máme riešenie – cestovateľský blog cestujsdeťmi.sk.

 

 

 

 

Tamara Eliašová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *