Lifestyle

Fast Fashion: Dlhotrvajúci problém módneho priemyslu

(Foto: dailysabah.com)

Mnohé svetové značky známe aj z našich obchodných domov chrlia jednu novinku za druhou. Snažia sa navodiť dojem, že to, čo ste si kúpili pred pol rokom, už dávno vyšlo z módy. Z toho plynie „povinnosť“ nahradiť staré kúsky najnovšou kolekciou, ktorá je nielen aktuálna, ale navyše má aj výhodnú cenu.

Termín „Fast Fashion“ zaviedol denník New York Times. Stalo sa tak krátko po tom, čo sa módny reťazec Zara pochválil tým, že dokáže navrhnúť a vyrobiť odev, ktorý sa o 15 dní na to môže predávať v obchodoch. Problém je v tom, že tieto produkty nie sú vyrobené tak, aby vydržali dlhšiu dobu. Tento vysoký obrat v trendoch vás má presvedčiť, že si musíte kúpiť nový outfit zakaždým, keď idete von a vyskladať si nový šatník každú sezónu. Mnohé z týchto odevov sú pritom vyrobené z polyestru, teda plastu, ktorý najviac škodí životnému prostrediu.

(Foto: pinterest.com)

Pri výrobe takýchto kúskov sa spotrebuje obrovské množstvo vody. Len na jedny džínsy sa jej spotrebuje 1800 galónov.

KDE KONČÍ FAST FASHION?

Približne 59 000 ton nepredaného a nechceného oblečenia z USA alebo Európy skončí každý rok v severnom Čile v prístave Iquique. V dôsledku toho je čilská púšť Atacama úplne pokrytá hromadami textílií, ktoré vytvárajú štruktúry podobné dunám. Tieto odevy naplnené chemikáliami a farbivami sa rozpadajú zriedka a namiesto toho znečisťujú túto oblasť. Niektoré oblečenie poslané do Čile sa zvykne spáliť, čo predstavuje priamu hrozbu pre obyvateľov. Toxíny smerujú do ovzdušia či podzemného vodného kanála, odkiaľ sa môžu dostať k miestnym a spôsobiť im tak zdravotné problémy.

(Foto: dailysabah.com)

SLOW FASHION: AKO ZAČAŤ 

Slow Fashion je správnym spôsobom, ako spomaliť rýchlu módu. Vedú k nemu tieto kroky:

1. KUPUJTE MENEJ

Teraz sa to môže zdať zrejmé, ale každý kus oblečenia, ktorý si kúpite, má vplyv na životné prostredie bez ohľadu na to, ako udržateľná je spoločnosť. Skúste si položiť otázku: „Naozaj to potrebujem?“ Výzva „30 krát“ je dobrým orientačným pravidlom, ktorým by ste sa mali riadiť, keď sa snažíte obmedziť časté nakupovanie. Stačí si položiť otázku: „Oblečiem si to 30-krát?“ Ak odpoveď nie je okamžité áno, potom je pravdepodobné, že danú položku nepotrebujete.  

2. PREMÝŠĽAJTE PREDTÝM, NEŽ ZAČNETE OBLEČENIE VYHADZOVAŤ

Predtým, ako sa rozhodnete, že váš starý sveter patrí do koša, máte na výber z viacerých možností:

  1. Svoje oblečenie môžete darovať na charitu, priateľom či rodine. 
  2. Predávajte šaty na mobilných aplikáciách z druhej ruky, ako sú Vinted, Depop alebo eBay. 
  3. Rôzne známe značky berú obnosené veci späť. Ak viete, že niektoré šaty už viac nevynosíte, môžete ich jednoducho vrátiť.
(Foto: pinterest.com)

3. SECOND HAND DOBROTY, SWAPY A POŽIČOVNE 

Namiesto kúpy nového zvážte nákup z druhej ruky. Na výber je široká škála možností, ako sú charitatívne obchody, vintage trhy či obľúbené online platformy. Napokon, na Facebooku existuje množstvo online skupín, ktoré ponúkajú výmenu oblečenia. A to je skvelý spôsob, ako vylepšiť svoj šatník bez toho, žeby ste minuli čo len cent.

(Foto: pinterest.com)

Náklady na rýchlu módu presahujú cenovky a devastujú naše životné prostredie. Chudobnejšie komunity musia kvôli nim čeliť fatálnym následkom znečistenia ich oblastí. Rýchla móda je niečo, čo je všade okolo nás a niekedy je ťažké sa tomu vyhnúť. Nie každý si môže dovoliť vždy kupovať kvalitnejšie kúsky, ktoré vydržia dlhšie. Všetci však môžeme robiť malé zmeny, ktoré postupom času zabezpečia pozitívny výsledok pre planétu Zem. 

 

Viktória Nováková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *