Dňa 25. 4. 2023 sa konalo predstavenie Echa od poľskej režisérky Moniky Kozłowskej. Do prešovských ulíc prinieslo netradičnú divadelnú poetiku. Je viditeľné iná a líši sa od ostatných tým, že celý dej inscenácie sa odohráva v exteriéri – na ulici pred Šarišskou galériou v Prešove. Aj napriek nepriaznivým podmienkam (dážď) sa herci rozhodli vystúpiť.
Inscenácia prebehla bez slov. Jej inšpiráciou bola kniha Agnieszky Pajączkowskej Putujúci fotografický obchod.Kozłowska vytvára prvky pohybov, ktoré sú znázornené prostredníctvom techniky gaga. Spájajú sa aj s vizuálnymi a zvukovými zložkami, aby vytvorili komplexný umelecký zážitok. A tak v predstavení vidíme kombináciu tanca, divadla a hudby s hlavnou témou východného vysťahovania obyvateľstva. Sústreďuje sa na zabudnuté miesta, ľudí a cenné predmety, ktoré zostávajú. Počas celého príbehu počujeme hudbu, ktorá je rozprávačom príbehu. Tvorivý tím použil príjemné inštrumentálne skladby, miestami sa objavuje aj živá hudba.
Inscenátori využívajú rôzne symboly a stavby, ktoré nás obklopujú, aby ukázali, ako náš svet ovplyvňuje migrácia – ktorá sa nás dotýka aj v dnešnej dobe. V niektorých scénach vidíme život, tradície a kultúru východných oblastí Poľska spred vojny, ako aj z povojnových čias. Snažia sa preskúmať zmysluplnosť nášho každodenného bytia.
Hlavným motívom celej inscenácie sú fotografie, ktoré sú ,,živé“. Ich úlohou je preniesť divákov do sveta, kde je mnoho národov či vierovyznaní. Oči divákov sú tak privítané do sveta minulosti. Samotná téma je ťažká na spracovanie, no Kozłowska to dokázala podať famózne. Oslovila nielen fanúšikov tanečného divadla, ale aj tých, ktorí sa zaujímajú o modernú kultúru a vážne témy.
Echa možno opísať ako neuveriteľný umelecký zážitok, ktorý ukazuje pravú podstatu toho, čo znamená byť človekom. Je to dielo, ktoré zaujme každého, kto má hlbší pohľad do svojho vnútra a identity. Divákov aj za daždivého poobedia táto inscenácia oslovila svojou originalitou a krásou.
Komentovať