Zamysleli ste sa niekedy nad pocitmi matky – prvorodičky? Čo prežíva pred tehotenstvom a po narodení svojho dieťaťa? Najnovšia básnická zbierka autorky Mirky Ábelovej s názvom Večný pocit nedele vám odpovie na všetky, nahlas vyslovené aj nevyslovené otázky ohľadom materstva.
Téma materstva je v súčasnosti veľmi populárna a dostáva priestor aj v našom slovenskom mediálnom priestore. Ako sa s ňou popasovala samotná autorka si predstavíme v nasledujúcej recenzii.
Kniha je rozdelená na tri časti – Ovárium, Najhnusnejšia ženská v meste a Večný pocit nedele a opisuje postupne tri etapy cesty, na konci ktorej sa autorka stáva matkou: obdobie pred tehotenstvom, počas tehotenstva a po narodení dieťaťa.
Na začiatku je vnútorná túžba byť matkou. A možno aj tlak ľudí z okolia, známych alebo rodiny. Nie vždy sa však táto túžba dokáže naplniť. Aspoň nie na prvýkrát.
„na otázku
kedy konečne otehotniem
odpovedám
že nemôžem mať deti
a cítim sa rebelsky
keď toho, kto sa pýtal
uvediem do rozpakov“
A tak prichádzajú na rad dobré mienené rady, ktoré stoja za vyskúšanie a neustála nádej prichádzajúca v pravidelných vlnách s vetou, ktorá na chvíľu upokojí rozbúrené more: „raz sa to podarí“. Autorka otvára citlivú tému neplodnosti, o ktorej sa dokonca bojí hovoriť aj jej muž:
„z akéhosi zabudnutého dôvodu
ho nevie prinútiť
rozprávať o tom, čo ho trápi“
Po období trápenia nastane predsa len vytúžené tehotenstvo, ktoré autorka nazýva ako „absolútne strácanie dôstojnosti“. Vystihuje to báseň s názvom Lexaurin:
„je chodiaci inkubátor
zahrabaná v dňoch
dni ako teplé periny
periny teplé
neznesiteľné
živí sa a dodáva živiny
dostatok živín
svetlý bod
dní
vylučuje
a
opäť spí
chodiaci inkubátor
zväčšenie
2x denne natiera
olejom proti striám
potlačenie ženskosti“
V básni Najhnusnejšia ženská v meste sa pokúša objaviť stratenú ženskosť, a tak vyskúša negližé, červený rúž a aj novú kulmu. Tento jej pokus skončí napokon fatálne:
„oblečieš si tepláky a otvoríš chladničku
vytiahneš šľahačku a nealko pivo
štrgneš si
s najhnusnejšou ženskou v meste“
Pocity sú teda ako na hojdačke, a hoci je tehotenstvo „odporné“, má aj svoje svetlé stránky v podobe radostných chvíľ očakávania:
„dlhé hodiny bez pohnutia
pozoruješ pohyb
čakanie má farbu bodiek
po deviatich mesiacoch
keď sa prestane vlniť
budeš sledovať či tam niekde zostal“
Tehotenstvo je len začiatkom novej a významnej etapy v živote ženy. Tá skutočná prichádza až po narodení dieťaťa, keď sa zo ženy stáva matka, ktorá má obavy o svoje dieťa:
„cez deň máš veľa strachov
ich počet v noci narastá“
A potom prichádza na rad večný pocit nedele z neustálej starostlivosti o dieťa, zodpovednosti a takmer žiadnym voľným časom.
Mirka Ábelová sa tému materstva rozhodla poňať svojsky – neprikrášľuje, iba opisuje realitu takú, aká naozaj je. Jej básne sú osobné, priam intímne a dotýkajú sa aj citlivých tém. Napokon nejde o prechádzku ružovou záhradou a materská nie je v žiadnom prípade dovolenka. Narodením dieťaťa iba všetko začína. Básnická zbierka je aktuálna aj vďaka pohľadu na matky, ktoré sa prezentujú na sociálnych sieťach:
„Si len ďalšia matka v laktačnom ošiali
Nechcú vidieť ďalší záber Toho
sveta
Zváž
či stlačíš Publikovať
a opäť poskytneš dôkaz
ty úbohá!“
Tomáš Fedorko, kníhkupec v Artforum Prešov: „Keďže som muž, tak netuším, aký pocit má žena, ktorá chce, ale nedokáže otehotnieť. Taktiež neviem nič o tom, aké to je, keď sa to napokon podarí. Ani to, čo asi môže matka prežívať, keď jej vytúžené dieťa po pôrode sestričky len tak na deň vezmú preč. Vďaka knihe Mirky Ábelovej si to teraz aspoň dokážem predstaviť.“
Knižná recenzia vyšla v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Prešov
Komentovať