Literatúra

Aké je mať večne pocit nedele?

Mirka Ábelová opisuje v najnovšej básnickej zbierke pocity z materstva (Foto: artforum.sk)

Zamysleli ste sa niekedy nad pocitmi matky – prvorodičky? Čo prežíva pred tehotenstvom a po narodení svojho dieťaťa? Najnovšia básnická zbierka autorky Mirky Ábelovej s názvom Večný pocit nedele vám odpovie na všetky, nahlas vyslovené aj nevyslovené otázky ohľadom materstva. 

Téma materstva je v súčasnosti veľmi populárna a dostáva priestor aj v našom slovenskom mediálnom priestore. Ako sa s ňou popasovala samotná autorka si predstavíme v nasledujúcej recenzii. 

Kniha je rozdelená na tri časti – Ovárium, Najhnusnejšia ženská v meste a Večný pocit nedele a opisuje postupne tri etapy cesty, na konci ktorej sa autorka stáva matkou: obdobie pred tehotenstvom, počas tehotenstva a po narodení dieťaťa.

Na začiatku je vnútorná túžba byť matkou. A možno aj tlak ľudí z okolia, známych alebo rodiny. Nie vždy sa však táto túžba dokáže naplniť. Aspoň nie na prvýkrát. 


na otázku

kedy konečne otehotniem

odpovedám

že nemôžem mať deti

a cítim sa rebelsky

keď toho, kto sa pýtal

uvediem do rozpakov

A tak prichádzajú na rad dobré mienené rady, ktoré stoja za vyskúšanie a neustála nádej prichádzajúca v pravidelných vlnách s vetou, ktorá na chvíľu upokojí rozbúrené more: raz sa to podarí“. Autorka otvára citlivú tému neplodnosti, o ktorej sa dokonca bojí hovoriť aj jej muž: 


z akéhosi zabudnutého dôvodu

ho nevie prinútiť

rozprávať o tom, čo ho trápi“ 

Po období trápenia nastane predsa len vytúžené tehotenstvo, ktoré autorka nazýva ako absolútne strácanie dôstojnosti“. Vystihuje to báseň s názvom Lexaurin


je chodiaci inkubátor

zahrabaná v dňoch

dni ako teplé periny

periny teplé 

neznesiteľné

živí sa a dodáva živiny

dostatok živín

svetlý bod

dní

vylučuje

a

opäť spí

chodiaci inkubátor

zväčšenie

2x denne natiera

olejom proti striám

potlačenie ženskosti

 

 

 

 

V básni Najhnusnejšia ženská v meste sa pokúša objaviť stratenú ženskosť, a tak vyskúša negližé, červený rúž a aj novú kulmu. Tento jej pokus skončí napokon fatálne: 


oblečieš si tepláky a otvoríš chladničku

vytiahneš šľahačku a nealko pivo

štrgneš si

s najhnusnejšou ženskou v meste 

Pocity sú teda ako na hojdačke, a hoci je tehotenstvo odporné“, má aj svoje svetlé stránky v podobe radostných chvíľ očakávania: 


dlhé hodiny bez pohnutia

pozoruješ pohyb

čakanie má farbu bodiek

po deviatich mesiacoch

keď sa prestane vlniť

budeš sledovať či tam niekde zostal

 Tehotenstvo je len začiatkom novej a významnej etapy v živote ženy. Tá skutočná prichádza až po narodení dieťaťa, keď sa zo ženy stáva matka, ktorá má obavy o svoje dieťa:


cez deň máš veľa strachov

ich počet v noci narastá“

A potom prichádza na rad večný pocit nedele z neustálej starostlivosti o dieťa, zodpovednosti a takmer žiadnym voľným časom. 

Mirka Ábelová sa tému materstva rozhodla poňať svojsky – neprikrášľuje, iba opisuje realitu takú, aká naozaj je. Jej básne sú osobné, priam intímne a dotýkajú sa aj citlivých tém. Napokon nejde o prechádzku ružovou záhradou a materská nie je v žiadnom prípade dovolenka. Narodením dieťaťa iba všetko začína. Básnická zbierka je aktuálna aj vďaka pohľadu na matky, ktoré sa prezentujú na sociálnych sieťach:

„Si len ďalšia matka v laktačnom ošiali

Nechcú vidieť ďalší záber Toho

sveta

Zváž

či stlačíš Publikovať

a opäť poskytneš dôkaz

ty úbohá!“

Tomáš Fedorko, kníhkupec v Artforum Prešov: „Keďže som muž, tak netuším, aký pocit má žena, ktorá chce, ale nedokáže otehotnieť. Taktiež neviem nič o tom, aké to je, keď sa to napokon podarí. Ani to, čo asi môže matka prežívať, keď jej vytúžené dieťa po pôrode sestričky len tak na deň vezmú preč. Vďaka knihe Mirky Ábelovej si to teraz aspoň dokážem predstaviť.“

Knižná recenzia vyšla v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Prešov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *