Spravodajstvo

Ako bolo na Ozvenách Jedného sveta

Festival uviedla hlavná organizátorka, Eva Peknušiaková (Foto: Iva Tomečková)

Minulý týždeň sa konal festival dokumentárnych filmov Ozveny Jedného sveta. Od pondelka 14. marca až do stredy 16. marca ste mohli navštíviť prednáškovú miestnosť č. 94 a pozrieť si zaujímavý film, zúčastniť sa diskusie, zapojiť sa do súťaže a mať aj umelecký zážitok. Aký bol program celého festivalu, ktorý sa konal už po desiatykrát?

Pondelok

Pondelkový program otvorila Eva Peknušiaková (odborná asistentka na Katedre komunikačných a mediálnych štúdií FF PU), ktorá je už niekoľko rokov hlavnou organizátorkou festivalu. Potom nasledovali tri dokumenty, ktoré odštartovali celý program. Film Bojovníci zo severu podával svedectvo o tom, ako sa mladí ľudia pridávajú k radikálnemu hnutiu aš-Šabáb a neváhajú obetovať svoje životy v mene Alaha. Slovenský dokument Stopy v snehu hovoril o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody a tretí, s názvom Made in BY, reflektoval najpálčivejšie problémy súčasného Bieloruska.

V znamení tém filmov sa niesla aj diskusia, ktorá sa uskutočnila po odvysielanom bloku. Svojou návštevou nás poctil výstredný karikaturista z Prešova, Fedor Vico, spolu s Petrom Rázusom, organizátorom súťaže karikatúr Kýchanie mozgu, sa venovali téme sloboda slova.

Diskusiu s oboma hosťami viedol Juraj Rusnák (Foto: Marcel Mravec)
Diskusiu s oboma hosťami viedol Juraj Rusnák (Foto: Marcel Mravec)
O slobode slova hovorí Peter Rázus (Foto: Marcel Mravec)
O slobode slova hovorí Peter Rázus (Foto: Marcel Mravec)
Fedor Vico (druhý sprava) bol rozpoznateľný aj z diaľky (Foto: Marcel Mravec)
Fedor Vico (druhý sprava) bol rozpoznateľný aj z diaľky (Foto: Marcel Mravec)

Po prestávke sa mohli študenti tešiť na takzvaný oddychový čas, počas ktorého sa prišli predstaviť mladí kreatívni umelci JoyMotion, ktorých krátky film s názvom Missing Memories zvíťazil v rámci medzinárodnej súťaže 48 FILM Project v Spojených štátoch amerických. Členovia JoyMotion nám najskôr predstavili svoj krátky film, ohľadom ktorého sa viedla voľná diskusia. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o vzniku umeleckej skupiny, o ich ceste do Ameriky a o ich plánoch do budúcnosti. Na záver nám ešte premietli svoj krátky 20-minútový dokument z ich cesty po Amerike.

Voľnú diskusiu s JoyMotion viedol Peter Zubaľ (Foto: Marcel Mravec)
Voľnú diskusiu s JoyMotion viedol Peter Zubaľ (Foto: Marcel Mravec)

Posledným filmom pondelkového programu bola Škola disentu. Snímka sledovala, ako môže za osemnásť mesiacov vzniknúť z iniciatívy niekoľkých mladých ľudí masové prodemokratické hnutie, ktoré zásadným spôsobom otrasie sebaistotou hongkonskej vlády.

Utorok

V utorok sa pokračovalo filmom, ktorý voľne nadväzoval na tematiku posledného pondelkového. Ostali sme v Číne a mohli sme si pozrieť dokumentárny film Ťažko uveriteľné, ktorý hovoril o masovom vraždení väzňov vyznávajúcich mierumilovné náboženstvo Falun Gong za účelom predaja ich orgánov zahraničným pacientom. Nasledoval druhý dokument s nemenej závažnou tematikou – Mňa neumlčia –, ktorý predostrel Charlottin sedemročný boj o spravodlivosť. Mladú Austrálčanku, ktorá pomáhala v slumoch v Keni, hromadne znásilnili. Film dokumentoval nielen celé súdne martýrium, ale aj osvetu pre miestne ženy a podmienky v Keni, kde sú znásilnenia na dennom poriadku.

Po tematicky náročných filmoch sa atmosféra odľahčila vyhodnotením súťaže Foto Ozveny. Súťažiaci sa mohli zapojiť dokopy tromi fotografiami, každou do jednej z troch tém. Všetky fotografie boli vystavené až do piatka pred miestnosťou č. 94 a návštevníci festivalu, ale aj ostatní okoloidúci, si mohli prezrieť originálne zábery na témy sloboda, rovnosť a Zem. Ocenené boli nielen prvé tri miesta z každej kategórie, ale aj ostatní zúčastnení, ktorí získali malú pozornosť. Víťazi získali ceny od Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a od Fotolabu.

Víťazi aj ostatní ocenení súťaže Foto Ozveny (Foto: Sonja Tokárová)
Víťazi aj ostatní ocenení súťaže Foto Ozveny (Foto: Sonja Tokárová)

Po prestávke na návštevníkov festivalu čakali dva zaujímavé filmy. Prvým boli Ukrajinské hlasy, koláž ôsmich krátkych snímok mladých filmárov, ktorá nazerala na jeden rok ťažkej ukrajinskej skutočnosti. Denníkový záznam diania v Ukrajine ukázal krajinu v prerode, kde ľudia bojujú za demokraciu, ale aj proti nej. Druhý film, Toto je exil – denníky detských utečencov, bol výnimočne intímnym portrétom detských utečencov nútených uniknúť pred násilím občianskej vojny v Sýrii do susedného Libanonu. Film rozprával príbehy životov detí ich vlastnými slovami a zachytil tak dojímavú pravdu o tom, ako sa vyrovnávajú s utrpením a rozplynutými nádejami.

Streda

Stredajší program sa začal dokumentárnym filmom Thule Tuvalu, opisujúcim situáciu, v akej sa nachádza mestečko Thule v Grónsku a ostrovný štát Tuvalu. Oba čelia následkom globálneho otepľovania, a hoci sú od seba vzdialené vyše 11 000 km, ich osud je prepojený. Topiaci sa ľad mení podmienky tradičného spôsobu života v niektorých oblastiach Grónska, dvíhajúca sa hladina mora zasa znemožňuje život obyvateľom nízko položeného ostrovného štátu.

Hneď po filme nasledovalo umelecké rozptýlenie pre návštevníkov festivalu. Na klavír a husle prišli zahrať študenti a pedagógovia Katedry hudby IHVU. Publikum si vypočulo známe filmové melódie, pričommohlo hádať, o aký film išlo. Zazneli napríklad piesne z filmov Titanic, Pán prsteňov, West Side Story,Forest Gump, Krstný otec, Nedotknuteľní či Twillight.

V rámci programu zahrali viacerí hudobníci z katedry hudby (Foto: Marcel Mravec)
V rámci programu zahrali viacerí hudobníci z katedry hudby (Foto: Marcel Mravec)
Účasť počas hudobných vystúpení bola vysoká (Foto: Marcel Mravec)
Účasť počas hudobných vystúpení bola vysoká (Foto: Marcel Mravec)

Po umeleckom vystúpení bol odpremietaný film LoveMEATender, mapujúci mäsový priemysel vo svete. Ilustrované boli dopady na planétu v podobe enormného čerpania prírodných zdrojov, znečistenia a globálneho otepľovania, nehovoriac o podmienkach zvierat, ktoré boli degradované na úroveň strojov.V rovnakej tematike sa pokračovalo aj počas diskusie. Hosťom bol vegán, cestovateľ a vyznávač alternatívneho životného štýlu, Lukáš Čech. Publikum informoval nielen o vegánstve, ale rozprával aj o zážitkoch z ciest. Diskusia sa rozprúdila aj zo strany študentov, ktorí mali mnoho otázok. Lukáš na ne ochotne odpovedal.

Kto poctivo navštevoval Ozveny Jedného sveta, mohol sa zúčastniť kvízu v rámci oddychového času. Šancu mali však aj študenti, ktorí prišli len na niektoré filmy. Témy kvízu boli totiž okrem Ozvien zamerané aj na všeobecné filmové znalosti a na zaujímavosti zo sveta filmu. Ocenení boli viacerí súťažiaci, ktorí si odniesli ceny od Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Po kvíze nasledoval posledný film, Neviditeľné vlny, ktorý sa venoval rozporuplnej tematike ľudí precitlivených na elektromagnetické vlny.

Do konca týždňa boli vystavené súťažné fotografie (Foto: Sonja Tokárová)
Do konca týždňa boli vystavené súťažné fotografie (Foto: Sonja Tokárová)

Aj napriek technickým problémom na začiatku festivalu a čiastočnej zmene programu festival ponúkol zaujímavé filmy študentom rôznych odborov. Program mohol osloviť nielen študentov mediálnych štúdií, ktorí festival spoluorganizujú, ale aj politológov, ekológov, etikov, historikov, skrátka rôznych ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svete. Ak ste tento rok Ozveny Jedného sveta nenavštívili, rozhodne odporúčame, aby ste to o rok napravili. Možno vás o tom presvedčil aj program, ku ktorému sme sa takto retrospektívne vrátili.

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *