Ako sa môžete pripraviť na skúšky, keď do nich zostáva len mesiac?

Skúšky sa už blížia (Foto: Yana Pelekhach)

Skúšky sú pre všetkých študentov skutočnou výzvou. Skúškové obdobie sprevádza emocionálne napätie a vzrušenie. Celý mesiac sa vaša hlava zaoberá jedinou myšlienkou: „Ako urobiť skúšky?“ Niekedy sa stane, že zabudnete na zábavu a voľný čas kvôli dôležitej príprave. Ako si môžete správne zorganizovať čas na štúdium a voľnočasové aktivity?

Ako začať?

V tejto fáze je dôležité nestrácať čas a čo najskôr naplánovať ďalšie kroky. Musíte zohľadniť svoje silné stránky v rámci toho, ako si najlepšie dokážete zapamätať informácie. Existuje niekoľko jednoduchých metód, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

• Prečítajte si text nahlas. Keď si čítate len očami, text si zapamätáte oveľa menej, a to preto, že v tomto prípade je zapojený len vizuálny analyzátor. V prípade, že budete text hovoriť nahlas, pracujú rečové aj sluchové receptory. Vychádza to tak, že informácie, ktoré si potrebujete zapamätať, súčasne čítate, hovoríte aj počúvate, a ani si nevšimnite, ako rýchlo si text zapamätáte.
  • Predstavte si v hlave, o čom hovoríte. Ľudia s tvorivými schopnosťami majú rozvinutejšie obrazotvorné myslenie. Takže, ak si predstavíte, o čom čítate, budete mať oveľa väčšiu šancu zapamätať si text. Okrem toho, takéto vnímanie informácií zefektívňuje proces čítania, ak ste úplne pohltení touto činnosťou, je menej pravdepodobné, že vás budú vyrušovať vedľajšie myšlienky.
  • Zapamätajte si asociácie, ktoré ste si vytvorili počas čítania. Často vám pri čítaní prekážajú iné myšlienky, ale niekedy vám môžu pomôcť zapamätať si text. Predstavte si, že ste si prečítali úryvok a potom vám bez akéhokoľvek dôvodu napadne niečo, čo je pre vás významné, ale úplne nesúvisí s textom. Môže sa stáť, že práve túto tému si vyberiete na teste, stačí si spomenúť na asociácie, čo sa vám s týmto slovom, vetou alebo odsekom spája a už máte jednu otázku hotovú.
  • Po prečítaní sa vráťte k tým častiam textu, ktorým ste nerozumeli. Zapamätať si text bude oveľa ťažšie, ak nebudete úplne rozumieť tomu, o čom je. Okrem toho, keď si úryvok prečítate znova, vryje sa vám do pamäti. Neskôr pre vás nebude ťažké spomenúť si na to, o čom sa hovorilo. Medzi študentami je populárna technika čítania pred spánkom a ráno, keď sa zobudíte.
  • Mnohí študenti používajú techniku zvýrazňovania dôležitých vecí v texte. Niektorí ľudia vyfarbujú celý text, aby pochopili dôležitosť odsekov.
  • Ďalším dôležitým faktorom je viera v seba a svoje znalosti. Dôležité je zachovať pokoj a sebadôveru. Aj keď niektorú z otázok vôbec nepoznáte, začnite sebavedomo s tým, čo viete. V deň skúšky neužívajte lieky na upokojenie. Môžu spomaliť vašu schopnosť myslieť, spôsobiť ospalosť a ľahostajnosť voči všetkému, čo sa deje. Neváhajte pred vyloženými lístkami a nerozmýšľajte, ktorý z nich bude šťastný. Vezmite si hneď ten, ktorý sa na vás „pozerá“. Pamätajte, že všetky lístky sú rovnaké.

Prečo je pri príprave na skúšky dôležitý odpočinok?

Životný rytmus väčšiny ľudí je taký intenzívny, že na odpočinok vám ostáva málo času. To, čo mnohí ľudia nazývajú odpočinkom, je vlastne niečo úplne iné. Ležanie na gauči pred televízorom alebo prezeranie sociálnych sietí neumožňuje telu úplne sa zregenerovať. Preto sa aj tí, ktorí majú dostatok voľného času, často cítia unavení. Ak ste sa celý deň učili, je dôležité nechať si chvíľu na oddych. Po mnohých hodinách sedenia a sústredenia sa na učivo, potrebujete byť aktívni. Môže to byť obyčajná prechádzka v parku s domácim miláčikom alebo jazda na bicykli.

Plávanie v bazéne je tiež skvelý spôsob reštartu. Ak ste celý deň premýšľali hlavou, je skvelé ponoriť celé telo do vody a osviežiť sa. Taktiež dobrým nápadom je ísť si s priateľmi zahrať volejbal alebo iný šport, „vyčistíte“ si hlavu, oddýchnete si a načerpáte nové sily a energiu do ďalšieho učenia. V období skúšok a ich prípravy je najdôležitejšie zachovať pokoj, byť presvedčený o sebe a svojich vedomostiach. Nikdy nepodliehajte panike, pretože tá je pri skúškach najväčším nepriateľom a môže vás natoľko zraziť, že zabudnete nielen na to, čo ste sa učili, ale dokonca aj na svoje meno. Dôležité je sústrediť sa na seba a ísť za svojím cieľom s vierou. Naša redakcia drží palce všetkým študentom a pevne verí v úspech vašich blížiacich sa skúšok.

Autorka: Yana Pelekhach

Mediálne štúdiá