Ako zvládnuť vysokoškolské štúdium čo najľahšie

(Foto: preventista.sk)

V tomto článku, sa dozviete niečo viac o tom, ako zvládnuť štúdium „ľavou zadnou.“ Väčšinu z toho, čo vám dnes poradím, musím sa priznať, nerobím ani ja sama. Som ale študentkou už štvrtý rok, preto sa vám pokúsim poradiť na základe vlastných skúseností.

(Foto: contentfruiter.sk)
  1. Zaveďte si zápisník

Ako prvú vec, ktorú som urobila hneď v prvom ročníku, je zavedenie zápisníka. Doň si môžete značiť: dôležité termíny, ako napr. dátum odovzdania projektu; termín skúšky, na ktorú si sa prihlásil/a; konzultácie s vašimi vyučujúcimi; znenie úloh, ktoré máte vypracovať do nasledujúcej hodiny, alebo niečo dôležité, čo viete, že môžete zabudnúť.

1. Šetrite si absencie

Verte mi, viem o čom hovorím. Radím vám, aby ste si ich šetril na „horšie časy“, pretože nikdy neviete kedy náhle ochoriete, alebo vám niečo príde do cesty. Koľko absencií mate povolených, píše buď v sylabách, alebo vám to povie váš vyučujúci, zväčša na prvej hodine prednášky alebo seminára. Nie je ich ale veľa, bývajú dva alebo tri. Na niektorých vysokých školách, nie sú povinné prednášky, na UNIPE to ale neplatí.

1. Rozvrhnite si učenie na viac dní

Keď sa blíži dôležitý termín vášho zápočtu alebo skúšky, rozvrhnite si učenie na pár dní a určite sa neučte posledný možný deň. Nielen, že budete stresovať, že nič neviete, ale nestihnete sa ani naučiť všetko. Ak si učivo „rozkúskujete na menšie“, naučíte sa oveľa viac a budete pokojnejší.

1. Seminárky a úlohy robte v predstihu

S týmto mám tiež bohatú skúsenosť, keďže ja osobne si nechávam všetko na poslednú chvíľu. Radím vám, nebuďte ako ja, pretože potom nebudete nič stíhať. A ak je prác na odovzdanie veľa, nebudete ani poriadne spať. Ak nájdete niečo vhodné na internete, čo by sa vám hodilo napr. do seminárky, uložte si webovú stránku a potom sa k nej jednoducho vrátite. Takže určite pracujte na úlohách a seminárkach postupne a nebudete zbytočne stresovať.

1. Sústreďte sa na prednáškach

Semináre môžete zvládnuť o niečo ľahšie, keď sa sústredíte na prednáškach. Môže sa stať, že sa vás vyučujúci opýta na niečo, čo bolo povedané na prednáške. Ak budete vedieť reagovať, máte plus za pozornosť. Tiež sa na danú vec môže pedagóg opýtať aj na skúške, a ak nebudete vedieť odpovedať, môžete mať o niečo horší výsledok.

Autorka: Timea Kandorová

Mediálne štúdiá