Lifestyle

Ako sa udržať v najlepšej kondícii počas jesene

Jeseň je ideálnym obdobím na podporu imunity. (Foto: freepik)

Noci sa predlžujú, listy začínajú pomaly opadávať a vonku už v náznakoch cítiť vôňu jesene. Tak ako príroda mení svoju farbu, tak by sa s príchodom chladnejších mesiacov mal zmeniť aj váš zdravotný režim. Chrípková sezóna a kratšie dni vám môžu spôsobiť oslabenie imunitného systému.

Ako si teda čo najviac udržať svoje zdravie v poriadku?

Vitamíny

S nastávajúcou zimou nielenže vidíme menej slnečného svitu, ale keď sa vydáme von, naša pokožka je kvôli nízkym teplotám zakrytá a my prichádzame o prirodzenú dávku vitamínu D. Z tohto dôvodu by ste mali snažiť zahrnúť do stravy niekoľko pridaných zdrojov vitamínu D. V boji proti sezónnym ochoreniam by ste mali posilniť svoj imunitný systém taktiež vitamínom C, A a železom.Vitamín C je známy aj ako kyselina askorbová a je dôležitý v boji proti infekciám.

Posilnite svoj imunitný systém vitamínom C. (Foto: freepik)

Vitamín A posilňuje imunitný systém a udržiava dobrý zrak. Jedna z najsilnejších prevencií proti respiračným vírusom a ochoreniam je arónia. Arónia obsahuje všetky dôležité vitamíny na podporu imunity a môžete si ju zakúpiť vo forme rastlinnej šťavy či čajového extraktu.

Spánok

Kvalita a dĺžka spánku môže mať zásadný vplyv na vaše zdravie. Mnohé štúdie zistili, že ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, majú oveľa vyššie riziko srdcových chorôb alebo mozgovej príhody ako tí, ktorí spia 7 – 8 hodín za noc. Je ťažké motivovať sa do postele, keď stále svieti slnko, ale ak je vonku tma, vliezť do postele je úplne neodolateľné.

Majte na pamäti, že aj dĺžka spánku môže mať zásadný vplyv na Vaše zdravie. (Foto: freepik)

Jeseň je ideálnym časom na to, aby ste sa zababušili do teplej prikrývky s hrnčekom čaju. Okrem iného je to aj skvelý spôsob na to, ako si oddýchnuť pred spánkom. Využite dlhšie noci tým, že vypnete skôr ako obvykle. Vaša myseľ a telo sa vám poďakujú.

Teplé oblečenie

Jeseň je podobná jari v tom, že začína úplne inak ako končí. V prvý deň budete pravdepodobne stále cítiť slnečné lúče horúcich letných dní. A na konci bude taká zima, že budete vybaľovať zimné kabáty. Pri obliekaní v tomto nepredvídateľnom počasí je dôležité vrstvenie.

Aj keď sú rána chladné a dni naopak ešte príjemne teplé, tak to určite nepodceňujte. Prehoďte cez seba čo najviac vrstiev, ktoré zo seba môžete počas dňa kedykoľvek zhodiť.

Pri obliekaní v tomto nepredvídateľnom počasí je dôležité vrstvenie. (Foto: freepik)

Zdravý jedálniček

Možno ste si to všimli aj vy, že na jar máte viac energie a v zime túžite po väčšom spánku? Náš tráviaci systém a metabolizmus sú prispôsobené ročným obdobiam, aj preto vyžadujú rozličné živiny v rôznych časoch.

Jeseň je pre nás obzvlášť dôležitý čas, počas ktorého dochádza k prechodu z letného ročného obdobia na zimný. V tomto období by sme mali dbať na správnu výživu a podporu nášho tela. Zamerať by sme sa mali na pľúca a hrubé črevo, ktoré sú hlavnými eliminačnými orgánmi a úzko súvisia so zdravým imunitným systémom.

Užitočné jedlá počas jesene, ktoré Vám pomôžu zvýšiť imunitu. (Foto: pinterest)

Užitočné potraviny, ktoré Vám pomôžu zvýšiť imunitu počas jesene:
Jablká, červená repa, zeler, pór, hrušky, sladké zemiaky, tekvica, mrkva, figy, hrozno, limetky, zázvor, mätové listy, grapefruit, kapusta, orechy.

Okrem vyššie uvedených potravín by ste vo vášom jedálničku nemali zabudnúť aj na teplé tekutiny vo forme čajov a polievok.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa v jesennom období necítime najlepšie. Preto je dôležité sa o seba čo najviac starať a predísť ochoreniam.

Nikol Melišová

Študentka mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite. Medzi jej najobľúbenejšie činnosti patrí varenie, pečenie, hra na klavír a kinematografia. Miluje zvieratá, prírodu a kvalitnú hudbu.