Lifestyle

Akupresúra – ako jednoducho stimulovať bolesť

Zdroj: Pinterest

Mnohí z vás sa už iste niekedy v živote stretli so záhadnými pojmami ako akupresúra či akupunktúra. O čo vlastne ide a čo si pod týmito tajomnými slovami môžeme predstaviť?

Ide o špecifické techniky alternatívnej čínskej medicíny, ktoré sú už odpradávna považované za staroveké liečiteľské umenie, ktoré sa traduje z generácie na generáciu už niekoľko tisícročí. Obe spomínané techniky pracujú s určitými reflexnými bodmi na ľudskom tele, ktoré sú prepojené nielen so špecifickými oblasťami, ale aj orgánmi vo vnútri nášho tela. Tieto pojmy sú si veľmi podobné, avšak zatiaľ čo akupunktúra využíva tenké akupunktúrne ihly, ktoré sa vpichujú do reflexných bodov na ľudskom tele, tak na druhej strane akupresúra využíva techniku, ktorou sa na tieto body pôsobí tlakom rúk, prstov alebo masážnych pomôcok.

Pri akupresúre sa využíva energia, ktorá prechádza celým telom cez meridiány (energetické dráhy, pozn. redakcie), ktoré sa snažia udržiavať v rovnováhe a prostredníctvom manuálnej techniky sa zlepšuje tok energií nášho tela.

Cieľom akupresúry je optimalizovať funkcie orgánov, podporovať imunitný systém, zlepšovať krvný a lymfatický obeh, ale aj udržiavať emocionálnu stabilitu, stimulovať bolesť hlavy, svalov, menštruačných kŕčov a podobne.

Základné reflexné body na ruke
Palec

Palec je prepojený s orgánmi ako žalúdok či slezina a pri stláčaní vankúšika palca dokážeme regulovať ich jednotlivé činnosti. Pri stláčaní koreňa palca môžeme taktiež zmierniť problémy s dýchavičnosťou a kašľom. Palec dokonca dokáže po emočnej stránke ovplyvniť úzkosť a depresie.

Ukazovák

Medzi orgány, ktoré sú prepojené s ukazovákom patria obličky a močový mechúr. Stimulácia tohto bodu okrem iného zmierňuje bolesti zubov a svalov, ale rovnako dokáže pomôcť pri bolestiach chrbtice. Pomáha aj pri problémoch so zažívacím traktom, napríklad pri pomerne častých problémoch týkajúcich sa pálenia záhy. Čo sa týka emočnej stránky stimulácie tohto bodu, dokážeme ním potlačiť pocity akými sú sklamanie, strach či zmätenie.

Prostredník

Na prostredník sa viažu orgány ako pečeň či žlčník. Masírovanie tohto konkrétneho prsta pomáha rovnako pri problémoch so zrakom. Pri intenzívnom, ale zato krátkom stláčaní spodného článku prsta dochádza k cirkulácii krvi, čo pôzitívne pôsobí aj pri menštruačných bolestiach. Z emočného hľadiska možno stimuláciou tohto bodu regulovať podráždenosť.

Prstenník

Prstenník je spojený s pľúcami a hrubým črevom. Tlak na prstenník dokáže normalizovať ich funkciu. Stimuluje kašeľ a respiračné ťažkosti, ale pôsobí aj na problémy s trávením a dokonca pomáha aj pri kožných ochoreniach. Stimuláciou prstenníka vieme taktiež regulovať naše emócie, konkrétne tak dokážeme zmierniť smútok a napätie.

Malíček

S malíčkom je paradoxne prepojený najdôležitejší orgán ľudského tela, ktorým je srdce. Okrem neho s malíčkom úzko súvisí aj tenké črevo. Stimuláciou dokážeme pozitívne ovplyvniť kardiovaskulárny systém a pomôcť si pri problémoch s pohybovým aparátom. Emočné stránky, ktoré vieme ovplyvniť stimuláciou malička sú úzkosť, nervozita a  sebavedomie.

Erika Mitriková

1 Komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Neskutočne poučné, autorka musí byť neuveriteľne pôvabná a šikovná, článok má kvapku elegancie 😛