Lifestyle

Ako skĺbiť vysokoškolské štúdium a prácu? Toto je môj príbeh

Pracovať som začalа v druhom ročníku vysokej školy. Spočiatku to bolo plánované ako práca na čiastočný úväzok cez víkendy, skôr pre zábavu.  Navyše som si prácu nehľadala. Kamarátom som sa zmienila, že som kedysi krasokorčuľovala a oni povedali, že tu v Prešove potrebujú trénera do prípravky, a že by som to mala skúsiť.

Takto sa začala moja kariéra trénerky. Veľmi rýchlo som si uvedomila, že ma baví práca s deťmi a celkovo ma baví trénerstvo. Začala som sa snažiť rozvíjať v tejto oblasti a vo voľnom čase som sledovala tréningy starších trénerov. Čoskoro sa z víkendovej práce stala každodenná práca. Teraz chodím denne na zimný štadión a trénujem, a to aj cez víkendy či sviatky.

Som veľmi radа, že mám ako študentka možnosť robiť niečo, čo mi prináša radosť a pomáha mi rozvíjať sa v určitej oblasti. Niekedy je však ťažké určiť si priority. Občas musím vynechať vyučovanie kvôli tréningu alebo tréning kvôli vyučovaniu.

Samozrejme, niekedy to vôbec nie je jednoduché, zdá sa, že život plynie v tempe štúdium – práca – domáce úlohy – spánok. Hlavné je tu nájsť rovnováhu, nezabúdať na kvalitný oddych a spánok. Budem úprimná, bez ohľadu na to, koľko mám povinností a nedokončených úloh, spánok bude pre mňa vždy na prvom mieste. Málokedy spím menej ako 7-8 hodín a myslím, že práve to mi dodáva energiu do života.

Ďalším dôležitým aspektom je výživa. Nepatrím k tým, ktorí by sa na cestách občerstvovali alebo úplne vynechávali jedlá. Pri štúdiu nám výživa poskytuje základné živiny pre činnosť mozgu, zlepšuje koncentráciu a pomáha nám lepšie si zapamätať informácie. Podporuje tiež celkovú energiu a výdrž, čo je dôležité najmä počas štúdia a skúškového obdobia. A keď sa k štúdiu pridá aj práca, bez kvalitnej výživy sa nezaobídete.

A samozrejme, odpočívajte! Minulý týždeň som sa cítila, akoby som nemala žiadnu energiu. Celý víkend som strávila na súťažiach a v pondelok som sa išla opäť učiť. Ukázalo sa, že som nemala vôbec víkend. Výsledkom bolo, že som nemalа žiadnu energiu a nemala som chuť nič robiť, ani študovať, ani pracovať. Potom som si jeden večer po štúdiu a práci dovolila nerobiť vôbec nič. Možno som si kvôli tomu neurobilа niektorú domácu úlohu, ale umožnilo mi to ďalej existovať a nájsť silu ísť na druhý deň do školy.

Ak rovnako ako ja musíte kombinovať prácu a štúdium, nezabudnite na to. Napriek všetkým ťažkostiam je moja práca presne to, čo mi dodáva motiváciu a nabíja ma pozitívnou energiou. Možno som unavená a nie vždy mám na všetko čas, ale vďaka práci sa dokážem trochu rozptýliť a na chvíľu zabudnúť na skúšky a niektoré problémy v škole.

Autor: Elina Fedotová

Mediálne štúdiá