Do tretej edície žMYkárne, konajúcej sa v stredu 23. augusta, si novinár Michal Frank prizval predstaviteľov nezávislých prešovských divadiel. Účastníci podujatia sa mohli dozvedieť čo-to o fungovaní nezávislých divadelných súborov, s akými problémami sa musia vysporiadať ich riaditelia, ale aj o tom, čo robia herci cez leto, keď majú divadelné prázdniny.
ŽMYkáreň privítala predstaviteľov troch nezávislých súborov
V poradí tretia žMYkáreň sa konala v kaviarni Wave, nezávislom centre kultúry. Podujatie usporiadatelia definujú ako „živý chat o spoločnosti s hosťami a novinárom Michalom Frankom“. Témou augustovej žMYkárne boli tentokrát nezávislé divadelné súbory. Prešovská divadelná scéna je totiž pomerne bohatá – popri profesionálnych inštitúciách ako Divadlo Jonáša Záborského a Divadlo Alexandra Duchnoviča pôsobí v Prešove aj viacero nezávislých divadiel. V diskusii sa predstavili tri neštátne súbory: Prešovské národné divadlo, ktoré zastupovala jeho zakladateľka Michaela Zakuťanská, a Divadelný kabinet východniara s jeho režisérom Stanom Bílym a dramaturgom Petrom Medviďom. Trojicu pozvaných súborov uzatvorilo Divadlo Portál s riaditeľom Lukášom Mattyuvkom.
Zástupcovia divadiel v diskusii účastníkom ozrejmili fungovanie jednotlivých súborov, ich vznik a problémy, s ktorými sa musia vysporiadať na poli dramatického umenia. Keďže ide o nezávislé súbory bez vlastných priestorov, často sa musia popasovať s problémom, kde svoje inscenácie odohrať. Ako sa vyjadril Lukáš Mattyuvka, „Divadlo Portál je prevažne kočovné divadlo, ktoré jazdí za svojimi divákmi. Je mnoho miest, ktoré nemajú divadlá, ako napríklad Humenné a Trebišov. V takýchto mestách „suplujeme“ kultúru pre detského diváka, keďže naše hry sú určené najmä deťom, no paradoxne sa na nich najviac bavia dospelí.“ Michaela Zakuťanská priblížila, že svoje inscenácie hrajú na doskách DAD, ktoré je voči neštátnym súborom veľmi ústretové. „Domácou“ scénou Divadelného kabinetu východniara je zas kaviareň Wave, v ktorej sa pravidelne konajú predstavenia tohto súboru.
Neštátnym divadlám chýbajú financie
Divadelníci tiež diskutovali o ďalšom probléme, s ktorým sa neštátne súbory musia vysporiadať, a tým je nedostatok finančných prostriedkov na ich prevádzkovanie. Štátne divadlá totiž disponujú veľkými dotáciami, čo im umožňuje realizovať rozsiahlejšie a prepracovanejšie predstavenia. Keďže nezávislé súbory nie sú financované zo štátnych financií, musia ich zakladatelia prevádzkovať prevažne z vlastných zdrojov.
Aj keď majú súbory obmedzené prostriedky, profesionálni herci sa k nim radi vracajú, hoci neočakávajú vysoký honorár. „Naše honoráre síce nie sú na úrovni profesionálnych divadiel, naši herci však majú pocit, že Prešovské národné divadlo im dáva možnosť vyjadriť sa tak, ako sa nemôžu vyjadriť v žiadnom inom divadle,“ vyjadrila sa Michaela Zakuťanská. „Keď nehráme, tak ani nezarábame. Na rozdiel od štátnych divadiel, nedostávame dotácie od mesta ani od štátu,“ reagoval na tento problém Lukáš Mattyuvka. Riešenie nedostatku financií môžu potenciálne vyriešiť granty od štátu, o ktoré môžu požiadať majitelia súborov.
Keďže počas leta majú prázdniny štátne i neštátne divadlá, herci a dramaturgovia voľný čas venujú príprave na novú sezónu a tvorbe nových textov. Mnohí herci si tiež počas leta „odskočia“ k natáčaniu seriálov či filmov. Ak vás zaujali nezávislé prešovské divadlá, viac informácií o nich a ich programe sa môžete dozvedieť na ich webových stránkach.
Nasledujúcej žMYkárne s ďalšou témou zo spoločnosti sa môžete zúčastniť v októbri, keď Michal Frank vyspovedá ďalších zaujímavých hostí.
Komentovať