Ankety

Čo na to mediálnici? Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti: výber a overovanie zdrojov

(Foto: Tomáš Trembulák)

Práve prebieha Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti 2023, ktorý každoročne vyhlasuje UNESCO. Počas nasledujúcich dní sú naplánované viaceré podujatia, ktoré zastrešuje platforma Mediálna gramotnosť +, napr. v Prešove a Bratislave sú naplánované konferencie pre učiteľov, digitálnych koordinátorov a pracovníkov knižníc, v krajskej knižnici bude prebiehať workshop s lektorom kritického myslenia. Aj o týchto podujatiach vás budeme v priebehu týždňa informovať. Pri tejto príležitosti sme sa študentov mediálnych štúdií opýtali, aké informačné zdroje si vyberajú a ako postupujú pri následnom overovaní informačných zdrojov.

 

Etela, druhý ročník bc.

  1. Najčastejšie používam Startitup a Refresher na Instagrame.
  2. Áno, zvyčajne si pozriem, či daná správa obsahuje dôveryhodné zdroje informácií, z ktorých čerpá.

Miška, prvý ročník Mgr.

  1. Sledujem viacero profilov na Instagrame, ktoré sa venujú dianiu na Slovensku, ale aj vo svete a okrem toho počúvam podcasty.
  2. Cítim sa lepšie ak informáciu vidím na viacerých stránkach. Kontrolujem aj zdroj informácie dole pod príspevkom spolu s tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. Tak som si istá, že to nie je výmysel.

Laura, druhý ročník Mgr.

  1. Čerpám z internetu a používam overené webové stránky.
  2. Ak hľadám literatúru, vedecké články či online knihy, tak najčastejšie na Google books. V prípade spravodajstva využívam teraz.sk, Sme a Pravdu.

Robo

Robo, tretí ročník bc.

  1. Na internete pozerám hlavne teraz.sk. Mám aj aplikáciu Skript v mobile, ktorá má informácie z viacerých portálov a tie najdôležitejšie dostávam ako upozornenia.
  2. Zdroje si overujem práve na teraz.sk, tá má rubriku vyvrátené hoaxy. Ak ma zaujala nejaká informácia, ktorá nepochádza z teraz.sk, ale videl som ju niekde na internete, alebo vo videu, tak si ju vyhľadám na Googli a snažím sa dopátrať k zdroju.

Terezie, druhý ročník bc.

  1. Většinou Startitup nebo Deník SME.
  2. Ověřuji tak, že se jdu podívat na stránku tlačové agentury (TASR), zda o tom napsali.

 

Lucia, prvý ročník bc.

  1. Informácie sa snažím čerpať skôr z overených zdrojov ako bulvárnych článkov. Najčastejšie sledujem teraz.sk alebo Prešov 24, kde sa aktuality objavujú.
  2. Snažím sa kontrolovať, či sa informácia s rovnakým obsahom nachádza aj na iných stránkach.

Simona, prvý ročník Mgr.

  1. Informácie získavam z rôznych zdrojov a médií. Či už ide o rýchle a stručné podcasty ako Dobré ráno alebo denníky ako SME, Denník N či Korzár.
  2. Pravdivosť informácií si overujem v prípade, že ma nejaká téma veľmi zaujíma. Snažím sa o nej nájsť čo najviac z rozličných médií.

Tomáš, tretí ročník bc.

  1. Akože selektujem to nejako. Keď chcem čítať článok, tak si vyberám hlavne Aktuality a Denník N. Potom možno Startitup, ale od nich až tak nečítam články, skôr len nejaké správy na Instagrame.
  2. Zdroje overujem aj podľa témy. Napríklad ak sa téma týka politiky, tak si ju hľadám z viacerých zdrojov. Tuším, že Denník N a Aktuality sú nejako prepojené. Čiže si radšej vyberiem Denník N a potom Hospodárske noviny, aby sa to trošku odlíšilo.

Mária, druhý ročník bc.

  1. Moje informačné zdroje sú Instagram a stránky na ňom, ako napr. Startitup, Interez a Sme, ktoré mám v práci na stole vždy. Občas si pozriem aj Televízne noviny.
  2. Ak sú to zdroje, ktoré dlhodobo poznám, tak ich neoverujem. A ďalšiu väčšinu zdrojov, ktoré nepoznám, ani nečítam.

Maroš, prvý ročník Mgr.

  1. Informácie čerpám viac menej z internetu a relevantných médií, ako sú SME, Dennik N či Pravda. Taktiež využívam autorské stránky a blogy, kde je poznať odkiaľ informácie čerpali.
  2. Fakty si overujem z viacerých zdrojov.

Ivana, prvý ročník bc.

  1. Správy čítam na Denník N, teraz.sk alebo TASR.
  2. V prvom rade sa snažím čerpať z dôveryhodných zdrojov. Určite nie z bulváru, alebo podobných pochybných denníkov. Ak si niečím nie som istá, tak si to pozriem na viacerých stránkach.

Filip, druhý ročník bc.

  1. Tak občas sa pozriem aj na Televízne noviny. Avšak väčšinou zbieram informácie iba z internetu a z druhej ruky, teda od kamarátov alebo rodičov.
  2. Väčšinou si zdroje neoverujem, pretože som jeden z tých, ktorí neveria tomu, čo je na internete. Som si plne vedomý toho, že všetko môže byť povedané a niekoľkokrát prehodené, čiže v tých informáciách nemusí byť takmer žiadna pravda.

 

 

Autori: Veronika Komlošová, Tomáš Trembulák, Klaudia Korlová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *