Práve prebieha Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti 2023, ktorý každoročne vyhlasuje UNESCO. Počas nasledujúcich dní sú naplánované viaceré podujatia, ktoré zastrešuje platforma Mediálna gramotnosť +, napr. v Prešove a Bratislave sú naplánované konferencie pre učiteľov, digitálnych koordinátorov a pracovníkov knižníc, v krajskej knižnici bude prebiehať workshop s lektorom kritického myslenia. Aj o týchto podujatiach vás budeme v priebehu týždňa informovať. Pri tejto príležitosti sme sa študentov mediálnych štúdií opýtali, aké informačné zdroje si vyberajú a ako postupujú pri následnom overovaní informačných zdrojov.
Etela, druhý ročník bc.
- Najčastejšie používam Startitup a Refresher na Instagrame.
- Áno, zvyčajne si pozriem, či daná správa obsahuje dôveryhodné zdroje informácií, z ktorých čerpá.
Miška, prvý ročník Mgr.
- Sledujem viacero profilov na Instagrame, ktoré sa venujú dianiu na Slovensku, ale aj vo svete a okrem toho počúvam podcasty.
- Cítim sa lepšie ak informáciu vidím na viacerých stránkach. Kontrolujem aj zdroj informácie dole pod príspevkom spolu s tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. Tak som si istá, že to nie je výmysel.
Laura, druhý ročník Mgr.
- Čerpám z internetu a používam overené webové stránky.
- Ak hľadám literatúru, vedecké články či online knihy, tak najčastejšie na Google books. V prípade spravodajstva využívam teraz.sk, Sme a Pravdu.
Robo, tretí ročník bc.
- Na internete pozerám hlavne teraz.sk. Mám aj aplikáciu Skript v mobile, ktorá má informácie z viacerých portálov a tie najdôležitejšie dostávam ako upozornenia.
- Zdroje si overujem práve na teraz.sk, tá má rubriku vyvrátené hoaxy. Ak ma zaujala nejaká informácia, ktorá nepochádza z teraz.sk, ale videl som ju niekde na internete, alebo vo videu, tak si ju vyhľadám na Googli a snažím sa dopátrať k zdroju.
Terezie, druhý ročník bc.
- Většinou Startitup nebo Deník SME.
- Ověřuji tak, že se jdu podívat na stránku tlačové agentury (TASR), zda o tom napsali.
Lucia, prvý ročník bc.
- Informácie sa snažím čerpať skôr z overených zdrojov ako bulvárnych článkov. Najčastejšie sledujem teraz.sk alebo Prešov 24, kde sa aktuality objavujú.
- Snažím sa kontrolovať, či sa informácia s rovnakým obsahom nachádza aj na iných stránkach.
Simona, prvý ročník Mgr.
- Informácie získavam z rôznych zdrojov a médií. Či už ide o rýchle a stručné podcasty ako Dobré ráno alebo denníky ako SME, Denník N či Korzár.
- Pravdivosť informácií si overujem v prípade, že ma nejaká téma veľmi zaujíma. Snažím sa o nej nájsť čo najviac z rozličných médií.
Tomáš, tretí ročník bc.
- Akože selektujem to nejako. Keď chcem čítať článok, tak si vyberám hlavne Aktuality a Denník N. Potom možno Startitup, ale od nich až tak nečítam články, skôr len nejaké správy na Instagrame.
- Zdroje overujem aj podľa témy. Napríklad ak sa téma týka politiky, tak si ju hľadám z viacerých zdrojov. Tuším, že Denník N a Aktuality sú nejako prepojené. Čiže si radšej vyberiem Denník N a potom Hospodárske noviny, aby sa to trošku odlíšilo.
Mária, druhý ročník bc.
- Moje informačné zdroje sú Instagram a stránky na ňom, ako napr. Startitup, Interez a Sme, ktoré mám v práci na stole vždy. Občas si pozriem aj Televízne noviny.
- Ak sú to zdroje, ktoré dlhodobo poznám, tak ich neoverujem. A ďalšiu väčšinu zdrojov, ktoré nepoznám, ani nečítam.
Maroš, prvý ročník Mgr.
- Informácie čerpám viac menej z internetu a relevantných médií, ako sú SME, Dennik N či Pravda. Taktiež využívam autorské stránky a blogy, kde je poznať odkiaľ informácie čerpali.
- Fakty si overujem z viacerých zdrojov.
Ivana, prvý ročník bc.
- Správy čítam na Denník N, teraz.sk alebo TASR.
- V prvom rade sa snažím čerpať z dôveryhodných zdrojov. Určite nie z bulváru, alebo podobných pochybných denníkov. Ak si niečím nie som istá, tak si to pozriem na viacerých stránkach.
Filip, druhý ročník bc.
- Tak občas sa pozriem aj na Televízne noviny. Avšak väčšinou zbieram informácie iba z internetu a z druhej ruky, teda od kamarátov alebo rodičov.
- Väčšinou si zdroje neoverujem, pretože som jeden z tých, ktorí neveria tomu, čo je na internete. Som si plne vedomý toho, že všetko môže byť povedané a niekoľkokrát prehodené, čiže v tých informáciách nemusí byť takmer žiadna pravda.
Autori: Veronika Komlošová, Tomáš Trembulák, Klaudia Korlová
Komentovať