Ankety

Vianočná pohoda, žiarivý stromček a darčeky pod ním

Foto: Sabrina Yescas (Pinterest.com)
Foto: Cosmopolitan France (Pinterest.com)

Čas najkrajších sviatkov roka je už tu. Pre väčšinu z nás sú to sviatky pokoja, lásky, porozumenia a spoločného času s rodinou. Domácnosti sa rozžiaria rôznou výzdobou a voňavými stromčekmi. A aj keď to nie je tou najhlavnejšou časťou Vianoc, pod stromček sa dávajú darčeky. Preto sme sa študentov Prešovskej univerzity pýtali, či stavajú vianočný stromček skôr alebo na Štedrý deň, a či zvyknú kupovať darčeky v predstihu, alebo pár dní pred Vianocami.

Viktória, Filozofická fakulta

„Stromček staviame v predstihu, pretože na Štedrý deň sa skôr venujeme príprave jedál na večeru, ale hlavne aj kvôli vianočnej atmosfére. Máme radi doma vianočné výzdoby, a preto si ich pripravujeme omnoho skôr.

Vianočné darčeky zháňam  na poslednú chvíľu, keďže nikdy sa neviem k tomu dokopať skôr. A taktiež výhodou kupovať darčeky na poslednú chvíľu je, že napr. som v kontakte s blízkymi, a keď chceme kúpiť rovnakému členovi rodiny nejaký darček niekto kúpi skôr a ja viem, že to už nemám kupovať, aby nedostal dvakrát ten istý darček. Takže som si istá, že nenastane taká situácia.“

Tomáš, Filozofická fakulta

„Vianočný stromček staviame v predstihu, ale ešte toho 24-teho ho doozdobujem.

Minulý rok som bol 24. ráno v obchode dokúpiť nejaké veci, takže si myslím, že to hovorí za všetko. Nakúpime aj v predstihu, ale vždy sa nájde niečo, čo kupujeme na poslednú chvíľu. Veď sme len ľudia.“

Broňa, Filozofická fakulta

„Stromček staviame vždy deň pred Štedrým dňom. Je to u nás doma tradícia. Tento rok sme ho ale postavili skôr, už na začiatku decembra, keďže som ho potrebovala na video.

Vianočné nákupy sa snažím robiť v predstihu. Nerada si nechávam veci na poslednú chvíľu a keď ich nakupujem skôr, tak aspoň nie je v obchodoch veľa ľudí.“

Etela, Filozofická fakulta

„Stromček nezvykneme v mojej rodine stavať na Štedrý deň, ale nemáme vo zvyku ho však stavať v predstihu. Zvykneme ho postaviť tretiu adventnú nedeľu alebo aj pár dni neskôr, aby sme sa mohli z neho tešiť hlavne cez vianočné sviatky.

Ja nekupujem darčeky nikdy v predstihu, vždy na poslednú chvíľu. Väčšinou začnem kupovať darčeky po Mikulášovi, keďže dovtedy sa zameriavam na kúpu narodeninových darčekov, keďže v rodine máme viacerých decembrových oslávencov.“

Patrik, Fakulta športu

„Stromček staviame v predstihu a tento rok sme ho postavili a ozdobili už v novembri. Vianočné nákupy robím na poslednú chvíľu. Nerád dlho premýšľam nad darčekmi.“

Natália, Filozofická fakulta

„V predstihu, už 1.12. Mám rada, keď môžem nasávať atmosféru Vianoc čo najdlhšie a zároveň mám rada, keď môžem vyzdobiť celý byt čo najskôr a kochať sa ozdobami či stromčekom.

Opäť bude odpoveď v predstihu, pretože nemám rada, keď v decembri začnú byť preplnené obchodné centrá a nastáva ošiaľ. Radšej si všetko kúpim včas, keď je aj dostupnosť aj široký výber a mám pokoj. Poprípade v decembri dokúpim drobnosti alebo doobjednám niečo cez internet, ale tie hlavné veci nakúpim oveľa skôr.“

Rasťo, Fakulta športu

„Úprimne sa divím, že sestra s mamou ešte stromček nepostavili. A hoci nám netreba chodiť po stromček do lesa, lebo máme umelý, tak staviame v predstihu.

Darčeky nakupujem až na poslednú chvíľu, vždy si poviem, že ešte mám čas a potom už len behám po obchodoch. Ak sa mi nechce behať po obchodoch, samozrejme, vyberiem telefón a nakupujem online. Niekedy som zvykol nakupovať skôr, ale teraz, keď máme zápočty a skúšky, nemám toľko času a posledné, na čo myslím, sú darčeky. Ale nakoniec to vždy stihnem a mám prekvapenie pre každého.“

Simona, Filozofická fakulta

„Vianočný stromček staviame jednoznačne vždy v predstihu. U nás to musí byť vždy tak, že po Mikulášovi už stromček musí stáť. Neviem si predstaviť prežívať adventné obdobie bez stromčeka, ktorý tomu dodáva tu správnu atmosféru.

Vianočné darčeky u mňa vždy na poslednú chvíľu. Každý rok si poviem, ako to vybavím skôr, aby som už mala pred Vianocami pokoj. No vždy to dopadne nakoniec tak, že darčeky zháňam ešte posledný týždeň pred Vianocami. Deje sa to samozrejme nechcene, keďže sa zabúdam v školských povinnostiach a na kúpu darčekov zabúdam.“

Joachim Benedikt, Filozofická fakulta

„Prikláňam sa skôr k Štedrému dňu, ale v ten deň máme veľa iných starostí, takže stromček staviame deň vopred. Je to taká tradícia. Hoci by sme ho mali radi skôr, ale závisí to od rozhodnutia mamky.

Áno kupujem v predstihu, pretože nechcem veci nechať na poslednú chvíľu, nezohnať darčeky, ktoré chcem kúpiť a začať len improvizovať.“

Nikoletta, Fakulta športu

„Stromček staviame v predstihu. Nákup darčekov si nechávam na poslednú chvíľu, potrebujem, aby ma začal tlačiť čas.“

A ako to máte Vy? Kedy staviate stromček a nakupujete darčeky? Podeľte sa s nami v komentároch.

Autorky: Monika Hrabčáková, Timea Kandorová

Mediálne štúdiá