Spravodajstvo

Dlho očakávaná návšteva generálnej riaditeľky UNESCO

Privítanie hostí v historickej radnici (Foto: mesto Levoča)

O plánovanej návšteve generálnej riaditeľky UNESCO Iriny Bokovej sme vás niekoľkokrát informovali. Dlho očakávaná udalosť je za nami a my vám prinášame zopár informácií zo stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 7. mája v Levoči.

Na Irinu Bokovú zostane v historickej radnici spomienka (Foto: mesto Levoča)
Na Irinu Bokovú zostane v historickej radnici spomienka (Foto: mesto Levoča)

Významného stretnutia sa zúčastnili samí dôležití ľudia. Okrem hlavného hosťa, generálnej riaditeľky Iriny Bokovej, to bola aj veľvyslankyňa UNESCO za Slovenskú republiku Klára Novotná. Nesmel chýbať primátor Levoče Milan Majerský a tiež primátori ďalších miest a inštitúcií zapísaných do kultúrneho dedičstva UNESCO. V Levoči sa stretli zástupcovia Banskej Štiavnice, Kežmarku, Bardejova, Ružomberka či Spišského múzea v Levoči. A napokon boli dôležitými hosťami aj predstavitelia rôznych univerzít, medzi ktorými nesmeli chýbať „tí naši“.

Prešovská univerzita vyslala do Levoče najmä zástupcov spomínanej Katedry bioetiky UNESCO, keďže hlavne prostredníctvom nej spolupracujeme s medzinárodnou organizáciou. Na stretnutí nesmel chýbať dekan Filozofickej fakulty a zároveň riaditeľ Katedry bioetiky UNESCO, Vasil Gluchman. Za spomenutú katedru a celkovo za Inštitút etiky a bioetiky sa stretnutia zúčastnili aj jej zástupcovia – Katarína Komenská a Júlia Klembarová. V neposlednom rade nás reprezentoval aj prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality, Peter Adamišin.

Predstavitelia Katedry bioetiky UNESCO (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)
Predstavitelia Katedry bioetiky UNESCO (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)
Vasil Gluchman a Irina Boková (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)
Vasil Gluchman a Irina Boková (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)

A ako samotné stretnutie prebiehalo? Najskôr boli pozvaní hostia privítaní v historickej radnici, potom sa rokovanie presunulo za okrúhly stôl, a to úplne doslovne. Generálna riaditeľka zdôraznila napríklad význam ochrany kultúrneho dedičstva a jeho potenciál v rámci vytvárania tzv. „kreatívnych miest“. Podľa nej by sa kultúrne a historické pamiatky mali stať živou súčasťou fungovania spoločnosti a miest. Čo sa týka univerzít, Irina Boková zdôraznila, že by sa mali podieľať nielen na rozvoji vedy, ale aj na podpore morálnych hodnôt v spoločnosti, spoločenskej integrácii či na boji proti intolerancii. V súčasnosti sú to určite dôležité body, ktorým sa treba venovať. Na záver stretnutia sa predstavitelia miest a univerzít (a to najmä katedier UNESCO, teda aj našej) dohodli na spolupráci v rámci vzdelávacích aktivít a tiež na potrebe prehĺbenia spolupráce medzi mestami a univerzitami, ktoré svojou činnosťou podporujú priority UNESCO. Časom sa určite dozvieme, o aké aktivity pôjde a čím nás Katedra bioetiky UNESCO prekvapí.

Rokovanie za okrúhlym stolom (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)
Rokovanie za okrúhlym stolom (Foto: Inštitút etiky a bioetiky)

Záver návštevy Iriny Bokovej sa niesol v kultúrnom duchu. Generálna riaditeľka UNESCO určite ocenila program, ktorého sa zúčastnila. Bola to prehliadka Baziliky sv. Jakuba aj s odborným výkladom nielen o oltári Majstra Pavla z Levoče. V bazilike sa uskutočnil aj krátky organový koncert. Levoča tak, ako mesto zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, predstavila niekoľko svojich kultúrnych predností.

Generálna riaditeľka si vypočula odborný výklad o Bazilike sv. Jakuba (Foto: mesto Levoča)
Generálna riaditeľka si vypočula odborný výklad o Bazilike sv. Jakuba (Foto: mesto Levoča)

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *