Iné Lifestyle

Do Európy a ešte ďalej: Mesto dvoch tvárí

Amsterdamský kanál (Foto: Dóra Fehér)

Čo je prvá vec, ktorú si predstavíte, keď niekto povie Amsterdam? Tulipány, farebné domy, riečne kanály a slávne múzeá? Alebo sú to skôr vychýrené párty, červené uličky, voľnejšie zákony a slávne kaviarničky? Ani v jednom z prípadov by ste sa nemýlili. 

Amsterdam, centrum (Foto: Dóra Fehér)

Ak ste fanúšikom víkendových výletov, potom je pre vás Amsterdam ako stvorený. Hoci je mesto pomerne veľké, je možné prezrieť si ho celé aj za pár dní. Z letiska sa dostanete pohodlným vlakom, ktorý vás zavezie priamo do centra. Cestou sa môžete zastaviť na raňajky blízko prístavu, kde kotvia prevažne výletné lode. Od tých najmenších riečnych až po gigantické zaoceánske. Na tie sa však pozrieme inokedy. 😉

Teraz totiž zamierime opačným smerom. Hoci mestom vedie veľa ciest, ktoré sú celkom rušné, šanca, že vás zrazí auto, je oproti šanci, že vás zabije cyklista, pomerne nízka. Miestni obyvatelia sa s veľkým nadšením preháňajú mestom na bicykloch. Veľmi často sa stáva, že zaparkovať bicykel je asi také náročné ako zaparkovať auto večer na sídlisku. Ich diabolskú rýchlosť však kompenzuje fakt, že aj takýmto spôsobom prispievajú k záchrane planéty. Keď sa teda bezpečne dostanete cez prvú križovatku, objavovanie mesta sa môže začať.

20151106_132245
Cyklistika v Amsterdame (Foto: Dóra Fehér)

Vybrať si môžete hneď z niekoľkých uličiek. Jedny vás zavedú k múzeám, ďalšie zase k obchodom a reštauráciám a tie posledné si necháme na večer. Keďže samotné mesto bývalo domovom mnohých výtvarníkov a umelcov, nie je žiadnym prekvapením, že aj väčšina múzeí sa nesie v takomto štýle. Práve z nich si určite nenechajte ujsť návštevu Rijksmuseum, kde sa môžete pokochať dielami starých majstrov. Taktiež Van Gogh Museum, o ktorého mene ste už určite počuli, stojí za návštevu. Pri kúpe lístkov nezabudnite využiť študentskú zľavu s kartičkou EURO<26. A samozrejme, miestom, ktoré si jednoducho nemôžete nechať ujsť, je aj Dom Anny Frankovej. Jej denník by si mal každý prečítať aspoň raz v živote.

Rijksmuseum v Amsterdame (Foto: Dóra Fehér)

Po takomto kultúrnom zážitku celkom isto vyhladnete. Našťastie je Amsterdam plný tých najrôznejších reštaurácií s chutným jedlom. Niekedy je takmer nemožné rozhodnúť sa pre tú pravú. Ak si však chcete odniesť viac ako len kulinársky zážitok, neváhajte a navštívte reštauráciu „Ctaste“. V nej vám totiž jedlo naservírujú v absolútnej tme. Rozhodne to preverí vaše mieriace schopnosti. 😀 Ak však nechcete riskovať svoje oblečenie, steak house je stávkou na istotu.

Okrem obchodov s tulipánmi môžete na každom rohu nájsť obchodíky so syrom a suvenírmi, v ktorých nájdete aj tradičné miestne dreváky. Samotné nakupovanie v Amsterdame je snom každého shopoholika. V metropole Holandska je množstvo obchodov. Od tých s oblečením, cez špecializované vintage obchodíky, až po luxusné, kde si kúpite diamantové hodinky v cene ročného platu bežného občana. Nech už sa vám páči čokoľvek, neónové šošovky, renesančné róby či farebný nábytok, Amsterdam vám to zaručene ponúkne.

Obchodík so syrom (Foto: Dóra Fehér)
Obchodík so syrom (Foto: Dóra Fehér)

A ako sa bude deň pomaly končiť, mesto vám pomaly odhalí svoju druhú tvár. S postupným zatváraním obchodov a kaviarní, vám svoje dvere otvoria nočné kluby a bary tých najrôznejších zameraní. Ak hľadáte niečo nezvyčajné, nenechajte si ujsť Icebar. V ňom vám v miestnosti pokrytej ľadom pri teplote -10°C naservírujú drinky v ľadových pohároch. Neskôr sa môžete zahriať na jednej z diskoték, ktoré sa tu konajú každý večer. Keby ste vyhladli, najesť sa môžete aj počas noci, pretože toto mesto, ako sa zdá, nikdy nespí.

Nočné uličky (Foto: Dóra Fehér)
Nočné uličky (Foto: Dóra Fehér)

A na záver…

Amsterdam je mesto, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. História spojená s jeho moderným obrazom spôsobili, že Amsterdam žije vo svojej vlastnej bubline, neveľmi sa starajúc o ostatný svet. A ak sa aj vy necháte mestom pohltiť, zistíte, že zábava sa tu nikdy nekončí. A vy sa len odrazu prichytíte, ako si pochutnávate na čínskych cestovinách o štvrtej ráno v dave neznámych vysmiatych tvárí a premýšľate, či by ste boli schopný zvládnuť aj palacinky, rozvoniavajúce z vedľajších dverí, alebo by ste sa mali vrátiť na párty. Moja rada? Ako povedala moja kamarátka: „Prečo nie oboje?“ 😉

Vaarwel!

Nočný Amsterdam (Foto: Dóra Fehér)
Nočný Amsterdam (Foto: Dóra Fehér)

Daniela Dujčáková

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *