Lifestyle

Jarné upratovanie — tipy na oživenie vášho okolia

Kreativita je skvelá aj pri jarnom upratovaní (Foto: pexels.com)

Po jarnom voľne v podobe veľkonočných sviatkov, ku ktorým okrem dobrého jedla (áno, hádajte, kto píše tento článok a znovu hovorí o jedle (a používa príliš mnoho zátvoriek)) patrí dodržiavanie tradícií, sme pripravení na — väčšinou menej obľúbené — upratovanie.

So svojou obsedantno-kompulzívnou poruchou mám rada poriadok a neviem ako vy, ale reorganizácia celého môjho majetku (na internátnej izbe či doma) ma naozaj robí šťastnou. Som ochotná hrabať sa v zásuvkách hodiny, objavovať skryté poklady (čo často vedie k tzv. škrečkovaniu = odkladaniu množstva nepotrebných maličkostí so slovami veď to sa ešte niekedy zíde (pozn. red.: nie, nezíde), na druhej strane však rada tieto zbytočnosti triedim, usporadúvam a poriadok vo veciach ma napĺňa radosťou) a to všetko vedie k istému druhu katarzie, ktorú prostredníctvom nasledujúcich tipov, dúfam, zažijete aj vy.

#1: Začnite od šatníka

Tento krok využijú asi skôr dámy, ale neškatuľkujme. Rýchlo, jasne a stručne, tento bod sa zameriava na vaše skrine plné oblečenia, ktoré už dávno nenosíte. Zlatým pravidlom je roztriediť svoje kúsky na tie, ktoré ste minimálne rok na sebe nemali — tie okamžite zbaľte a potešte blízkych či menej šťastných (v Prešove sa nachádza detský domov, kde takúto pomoc privítajú; rôzne organizácie, ako napríklad Podaj ďalej a podobne). Ak pri niektorých outfitoch váhate, vytvorte si špeciálnu sekciu v skrini a pozorujte, či sa k nim vraciate, alebo ak ste v mládí navštevovali kurz šikovných rúk, skúste jednoduché DIY tipy na šitie, ktoré zvládnete aj sami.

#2: Zásuvky plné sentimentu

Ako som spomínala v úvode, v našich zásuvkách sa skrýva často mnoho nepotrebných maličkostí. Už sme medzičasom aj zabudli, že niečo také ešte stále máme (staré listy a pohľadnice, denníčky, pamätníky, staré zošity, roztrúsené samolepky, ktoré sme dostali kdesi v tábore ešte počas základnej školy…). Keď ich máme zrazu pred očami, po toľkom čase, zaleje nás vlna sentimentu. Nenechajte sa však zmiasť! Všetko, čo je nepotrebné, roztrieďte a vytvorte tak priestor pre nové spomienky. Hlavne, aby vás tam nič neprekvapilo.

#3: Hlavne nech je zábava

Áno. Prvé dva tipy sú najmä pre tých z vás, ktorí trpia rovnakou poruchou ako ja a upratovanie ich baví. No ak so mnou nezdieľate toto nadšenie pre poriadok a preferujete organizovaný chaos, musíte uznať, že ten moment, keď už nedokážete zavrieť skriňu, je ideálnym na to, aby ste sa nad sebou zamysleli a čo-to pretriedili. Ak sa vám do toho ale vôbec nechce, pamätajte na jednu vec — urobte si z upratovania zábavu. Zapnite si obľúbenú hudbu, určte si nejakú odmenu. Inšpirovať sa môžete aj nasledujúcou slečnou:

No a aby ste zhodili veľkonočné kilečká, zatwerkujte si vo svojom neporiadku a zbavte sa zbytočností. Uvidíte, aký skvelý pocit zo seba budete mať. A ak máte ďalšie vychytávky, ktoré vám pomáhajú dokopať sa k jarnému upratovaniu, sem s nimi! 🙂

(Zdroje GIF obrázkov: giphy.com)

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.