Lifestyle

Dumpster diving ako novodobý fenomén? Odpadky už viac nie sú len odpadkami

Dumpster diving ako novodobý fenomén (Foto: 9News.com)

Počul si už o dumpster divingu? Možno si práve teraz pomyslíš, že nejde o nič iné ako prehrabávanie sa v odpadkoch. V tomto svete to však znamená oveľa viac. Mnohé krajiny ho považujú za trend a zmenil sa z tabu na takmer súčasť bežnej kultúry, najmä medzi cestovateľmi. V tomto článku ti prezradíme aj to, ako to celé funguje.

Volá sa to takto

Stavíme sa, že ti ani nenapadlo hľadať názov pre lovenie v odpadkoch. Tak či onak, dumpster diving je umenie prechádzať kontajnermi, odpadkovými košmi a vrecami na odpadky, ktoré sa zvyčajne spájajú s obchodmi, v snahe zachrániť dokonale použiteľný tovar a jedlé potraviny, ktoré sa zbytočne vyhodia. Ide o jedlo, ktoré bolo po dátume minimálnej trvanlivosti alebo na sebe malo drobnú chybičku krásy. Ďalej sa už nemohlo predávať či ponúkať, tak sa jednoducho vyhodilo. Základom je hľadať potraviny, ktoré sú zabalené a dajú sa ešte skonzumovať. V žiadnom prípade netreba brať také, ktoré boli otvorené alebo mali poškodený obal.

Nikdy nevieš, čo všetko môžeš objaviť (Foto: foodtank.com)

Kto je dumpster diver?

Každý, kto chce žiť trochu šetrnejšie – od dobrodruhov cez študentov až po ľudí, ktorí jednoducho žijú s obmedzeným rozpočtom. Dumpster diving je tiež veľmi populárny medzi ľuďmi, ktorí chcú žiť udržateľným životným štýlom. Dokonca ho označujú za mestské hľadanie potravy. Viac ako tretina jedla vyhodeného do smetných nádob je stále jedlá a bezpečná. V zahraničí sa niektorí potápači či lovci dokonca označujú za profesionálov, ktorí z nájdených potravín dokážu urobiť zázraky.

Pred samotným lovením je super, ak poznáš správne zásady. Odpadky sa nepovažujú za súkromný majetok, čo znamená, že aplikovanie dumpster divingu nie je trestné. Taktiež je vhodné chodiť na lov v ranných hodinách. A čo samotné úlovky? Zlatým pravidlom je nikdy nebrať pokazené a otvorené potraviny. Menej dodržiavanou a nepísanou radou je použiť aj pár pomôcok (rukavice, veľký batoh a pohodlné oblečenie).

Neboj sa dumpster divingu! (Foto: bluedoorartcenter.org)

Kde sa potápať?

Zahraničné zdroje odporúčajú dve hlavné destinácie na dumpster diving, a to supermarkety a vysoké školy. Supermarkety vyhadzujú každý deň tony dokonale jedlých potravín len preto, že daná položka prekročila dátum spotreby. To, čo môžeš nájsť v smetných nádobách je naozaj rôznorodé. Okrem jedla sa tam skrývajú aj odevy, obuv, dekorácie, nábytok alebo drevo.

Dajú sa prekutrať odpadkové koše aj u nás? Áno aj nie. Vo všeobecnosti je to, čo sa vymyká normálnosti často odcudzované a nepochopené. Na druhej strane, si to môžeš vyskúšať v troch slovenských mestách, konkrétne v Bratislave, vo Zvolene a v Liptovskom Mikuláši. Za hranicami je možností viac. Ak si zvedavý, kde všade sa dá potápať v kontajneroch, na mape dumpsterov si jednoducho nájdeš svoju vyvolenú destináciu.

Ideš do toho? (Foto: robgreenfield.org)

Ak ti napadlo či môže dumpster diving vyriešiť problém s plytvaním potravín, tak odpoveď znie, že dočasne určite áno. Hoci je táto myšlienka šľachetná a v európskych metropolách aj veľmi úspešná, je ťažké povedať, aký druh pochopenia by našla na Slovensku. Napriek svojmu významu je dumpster diving skutočne dobrou vecou pre spoločnosť, pretože pomáha odvádzať predmety z toku odpadu. A našťastie, veľa ľudí je ochotných vynaložiť čas a námahu na to, aby dali jedlu a tovaru druhú šancu, kým sa dostanú na smetisko.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.