Kultúra Lifestyle

Vplyv repu na mládež

V súčasnosti by sa dalo polemizovať či má väčší vplyv rep na mládež alebo mládež na rep. (foto: pixabay.com)

Žáner, ktorý je plodný ako Mária Terézia vo svojich najlepších rokoch. Pojem, ktorý sa za poslednú dobu zmenil tak, že by ho už ani vlastná mama nespoznala. Za tie roky ho stále len zriedka počujete v mainstreamových rádiách, ale jeho vplyv na mainstreamovú hudbu je nespochybniteľný. Paradoxne, je to on, kto za poslednú dobu určuje trend v hudobnom svete.

Niektorí zvyknú vravieť, že rep počúvajú len deti, ale pravdou je, že vždy to bol žáner mladých ľudí. Ak by hudba bola politika, tak rep by bol výška dôchodku, pretože mnoho starších ľudí o ňom nechce ani počuť. Nehádžem ľudí do jedného vreca, nie som Mikuláš Černák, ale veľa z nich tvrdí, že práve rep môže za zlobu, ktorú niektorí mladí robia. Má však naozaj až taký vplyv alebo je jeho dopad na mládež zanedbateľný?

Repová komunikácia

„Všetci so slovníkom Rytmusa jak ovce z prvohôr,“ riadok, ktorý pekne vystihuje vplyv hlášok Rytmusa na generáciu mladých ľudí. Kedysi to bolo: „Si zabil.“ Výraz, ktorý mnohí používali aj tam, kde sa nehodil a jeho pointa nebola vždy naplnená. Pár rokov dozadu to bol výraz „skap,“ ktorý sa od predošlého výrazu veľmi neposunul. Ale uchytil sa dosť na to, aby sa dostal do nášho podvedomia a stal sa trendom. Obľúbenejšie hlášky ako Rytmusove sú snáď už len tie politické. Avšak nie sú to len jeho hlášky, ktoré si ľudia zvykli zaraďovať do svojich konverzácií. Mnohí z nich napodobňujú celý jeho spôsob vyjadrovania sa, od mimiky až po samotné vyslovovanie slov. Jedinci z tejto skupiny veľakrát nevedia začať alebo ukončiť vetu bez slova „braško.“. Toto, pre nich univerzálne slovo, nahrádza skoro všetky slovné druhy. Jeho intenzita je tak silná, že človek v duchu začne rozmýšľať či naozaj nie ste s dotyčným rodina.

Ďalším populárnym výrazom bolo slovo „faded,“ ktoré sa uchytilo na sociálnych sieťach. Slovíčko pochádza z amerického repu a u nás ho preslávil spevák Pil C. Slovíčko sa stalo populárnym hlavne vďaka póze, ktorá bola jeho neodmysliteľnou súčasťou – zakrytá tvár rukou symbolizujúca nezáujem voči okoliu a totálnu vyčerpanosť z brania omamných látok. Spomínaná póza sa rýchlo rozšírila medzi mladými a zapríčinila to, že aj škaredí ľudia mohli byt konečne cool . Zhruba pred troma rokmi sa rozrástlo aj používanie slova „flex,“ resp. flexiť. Tento výraz znamená predvádzať sa a jeho používanie sa posilnilo pesničkou Flexim ako Gott z Egovho albumu Precedens. Mnohí z fanúšikov flexili už len tým, že vedeli čo to flexiť znamená. A tak to písali do popisov, do komentárov a všade, kde sa len dalo.

Nakrúcanie klipu Flexim ako Gott. (foto: Youtube.com)

 

Medikamenty a nezdravá sad póza

Majster flexu Lil Pump, ktorý azda najviac flexil svojim nelogickým správaním, znovu spopularizoval toto slovo v USA. Aj keď jeho meno obsahuje prívlastok malý, jeho vplyv na mládež malý určite nie je. Okrem neustáleho vykrikovania „eškeree“,ktoré sa taktiež uchytilo medzi mladými, sa prezentoval aj silnou záľubou v užívaní Xanaxu. Spolu s jeho ďalšími kolegami, ktorí získali popularitu na platforme Soundcloud, začali „edukovať,“ fanúšikov o účinkoch lieku na úzkosť.

Aby som Lil Pumpovi úplne nekrivdil, tento liek sa dostal medzi mladých hlavne s príchodom akého si „emo rapu“. Jeho základnými piliermi sú psychické problémy, nosenie rockových tričiek a branie benzodiazepínov namiesto marťankov. Tieto požiadavky perfektne spĺňal Lil Peep. A tak ako kedysi mládež v 90. rokoch počúvala Nirvanu, tak mnoho mladých dnes počúva Lil Peepa. On sám sa vyjadril, že túžil byť Kurt Cobainom svojej generácie. Branie liekov sa stalo lákavým pre poslucháčov, pretože sa to stalo súčasťou pózy, ktorá navonok vyzerá cool. A kým kedysi to boli conversky a roztrhané rifle, dnes k tomu treba pribaliť lieky na predpis, aby sme boli bližšie k persone nášho obľúbenca. Je totižto jasné, že mnohí mladí sa chcú podobať svojmu vzoru a mnohí z nich sa cítia vo svete stratene. A táto kombinácia je v tomto prípade nebezpečná. Pretože už nestačí len vyzerať ako „sadboy,“ ale treba sa ním naplno stať.

Už nestačí len vyzerať ako „sadboy,“ ale treba sa ním naplno stať. (foto: imgflip.com)

Z rap fans na nákupné maniačky alebo príchod Haha Crew

Odporcami drog, o ktorých si ľudia paradoxne myslia, že berú omamné látky na kilá, sú členovia Haha Crew. Chlapci z Košíc, ktorí zaseknutým reperom nedali verejnosti spávať asi ako LGBT komunita Marianovi Kotlebovi. Prešli močiarom hejtu, v ktorom sa nakoniec utopili ich samotní neprajníci. O ich vplyve na repovú scénu by sa dal napísať samostatný článok, ale vo všeobecnosti najviac ovplyvnili šatníky mladých ľudí. Boli to práve oni, ktorí udávali trendy v hudbe aj v móde. Po ich vzostupe sa náhle všade objavovali ľudia v čiernych vanskách a úzkych rifliach. Tento typ ľudí sa vyskytoval na každom rohu ako elektrokolobežky v čase ich najväčšieho boomu. Avšak títo ľudia sa vozili len po momentálnom trende. Zayo, jeden z členov Haha Crew, bol pred dvoma rokmi hosťom v Sajfovej internetovej šou Level Lama a práve moderátor sa ho opýtal, prečo všetci mladí v Košiciach vyzerajú ako „hahači.“ Odpoveď Zaya bola jasná: „Kvôli nám.“

Košická skupina Haha Crew. (foto: Branislav Šimončík)

Je ťažké odhadnúť na čom všetkom, čo sa týka životného štýlu mladých ľudí, má zásluhy práve rep. Vplyv, ktorý má na dnešnú mládež však nie je fatálny a v otázke formovania osobnosti mladého človeka je skôr zanedbateľný. Samozrejme, vždy to závisí od jednotlivcov. Pravdou je, že v počiatkoch jeho slávy mal omnoho väčší vplyv a to najmä na afroamerickú mládež. Rep v tej dobe (koncom 80. a začiatkom 90. rokov) slúžil ako hlas ľudu a mnohokrát ako nástroj rebélie. Obsah textov sa menil spolu s dobou a rep dnes ovplyvňuje viac povrchne ako duševne. Dalo by sa vlastne polemizovať či má väčší vplyv rep na mládež alebo práve mládež na rep.

Martin Bujňák

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *