Cestovanie, spoznávanie nových ľudí, kultúrna výmena a štúdium – to všetko je súčasťou programu ERAZMUS. Predstavte si celý semester života v zahraničí, ktorého hlavným cieľom je zažiť nezabudnuteľné chvíle.
Vo februári minulého roka som sa prihlásila do tohto programu. Výber pre mediálne štúdiá je úzky, keďže minulý rok som mala k dispozícii iba Poľsko, Českú republiku a Litvu. Rozhodla som sa pre Rzeszowskú univerzitu v Rzeszowe a strávila tak celých päť mesiacov v Poľsku. Aký bol semester?
Dvadsať predmetov za semester nie je limit
Späť na začiatok októbra. Môj prvý deň na univerzite. Začína sa prvá hodina. Zdalo by sa, že všetko je ako vždy – vstúpi profesor, začne sa s nami zoznamovať, rozprávať nám o univerzite a podobne. Lenže je tu jedno „ale“. Profesor hovorí poľsky a rovnako aj všetci moji spolužiaci. Zvyčajne pre študentov ERAZMU vytvárajú špeciálne skupiny, v ktorých sa učia spolu v angličtine. Ja som sa do takejto skupiny nedostala, keďže som bola jediná študentka mediálnych štúdií. Z tohto dôvodu som sa celý semester učila s bežnými študentmi v poľštine. Aké to bolo?
Jedným slovom – nevšedné. Zaujímalo ma postupne zisťovať, ako sa štúdium v Poľsku líši od štúdia na Slovensku okrem jazyka. A to sa líši. Napríklad za jeden semester som mala 20 predmetov. Minimálny počet kreditov za semester je 30, a keďže z väčšiny predmetov som dostala len 1-2 kredity, musela som si ich zapísať veľa. Nebolo to však ťažké. Mnohé predmety sa vyučovali len raz za dva týždne a neboli z nich ani skúšky. Za celý semester som tak dostala 19 Áčok :). Napriek tomu musím povedať, že voľného času bolo dosť. Okrem toho sa mi počas prvých dvoch mesiacov podarilo navštíviť Krakov a Prahu.
Ale ako sa číta szczęście? O štúdiu v poľštine
Ako sa učiť v neznámom jazyku, a ako vôbec komunikovať? To bol pre mňa jeden z najväčších problémov. Moja spolubývajúca, ktorá tiež prišla na ERAZMUS, vedela po poľsky len „okno“, pretože na univerzite aj mimo nej rozprávala po anglicky. Ako som jej závidela v prvom mesiaci štúdia, keď ja som musela na každej prednáške prekladať cudzie slová.
Napriek tomu bolo učenie a precvičovanie poľského jazyka veľmi zábavné. Učitelia na mňa neboli príliš nároční, za čo som im veľmi vďačná. Počas prvých mesiacov som sa najradšej ponáhľala späť na internát a hovorila po anglicky, ale potom som stretla Ukrajincov a Poliakov, ktorí mi ochotne pomáhali precvičovať konverzáciu v poľštine. V prvom týždni štúdia som sa ocitla v pomerne komickej situácii. Na hodine nemčiny som sa spýtala, čo znamená nejaké slovo. Ako odpoveď som dostala synonymné poľské slovo, ktoré som nepoznala. Odvtedy som mala vždy pri sebe svojho priateľa – Google Prekladač. 🙂
Medzikultúrna výmena
Ako mnohí hovoria, ERAZMUS je predovšetkým príležitosťou stretnúť ľudí z celej Európy. A je to pravda, počas môjho pobytu v Poľsku som stretla viac cudzincov ako za celý svoj život. Moja susedka bola Grékyňa, spolubývajúca z bloku bola z Moldavska. Spoznala som aj skupinu Talianov a občas som si skrížila cestu s ich spolužiakmi zo Španielska či z Turecka. A môžem pokračovať donekonečna. Zo začiatku bolo trochu ťažké prejsť na internáte z poľštiny do angličtiny, ale po pár mesiacoch sa na to dalo ľahko zvyknúť.
Mojou najobľúbenejšou spomienkou je výlet do Krakova. Mala som tam susedku z Grécka, dievča z Moldavska, niekoľko kamarátok zo Slovenska a Ukrajiny. Tam som pravidelne počas jedného dňa prechádzala z angličtiny do slovenčiny, zo slovenčiny do ukrajinčiny/ruštiny a z ruštiny do poľštiny (samozrejme, pýtala som sa v obchodoch, múzeách atď.). Zároveň som chodila na hodiny nemčiny na univerzite. Jedným slovom, nenudila som sa.
Mimoškolské aktivity
Na univerzite som mala na výber veľa študentských médií. Jedným z nich bol filmový klub. Popravde, bol to skvelý nápad dať študentom príležitosť pracovať vo filmovom priemysle, vidieť celý proces tvorby filmu a prispieť k nemu.
Poliaci majú tiež iný názor na akademický systém ako Slováci. Na mojej univerzite museli všetci študenti bez ohľadu na študijný odbor absolvovať telesnú výchovu. Aj keď človek študuje grafický dizajn, stále si musí vybrať nejakú fyzickú aktivitu, ktorej sa bude venovať aspoň hodinu denne či už bazén, telocvičňa, alebo klasická hodina telesnej výchovy.
O Poľsku všeobecne
Osobitnú zmienku si zaslúžia Poliaci ako národ. Po piatich mesiacoch života som krajinu opúšťala s veľkým smútkom, lebo som nikdy nestretla srdečnejších a veselších ľudí. Poliaci sú jedni z najmilších ľudí (počas ERAZMU som stretla veľa cudzincov), vždy sa s vami radi porozprávajú, zasmejú a potom vás pozvú do kaviarne. Každý štvrtok moja poľská známa organizovala na internáte obed pre všetkých svojich priateľov a varila tradičné poľské jedlá. Môj spolužiak sa začal učiť ukrajinčinu, aby s nami mohol komunikovať, a dokonca mi želal dobrý deň v mojom rodnom jazyku. Začiatkom jesene som mala modré vlasy a každý deň som na ne počula aspoň pár komplimentov od mladých aj starších ľudí.
Jednou z najlepších vecí, ktoré cudzinci v Poľsku tak milujú, sú ceny. Keď som prišla zo Slovenska a prepočítala si ceny výrobkov na eurá, bola som až do konca pobytu prekvapená, ako výhodne sa tam dá nakúpiť. A naopak, hneď prvý deň po ERASME som bola podobne prekvapená, keď som za pár potravín na Slovensku zaplatila až desať eur.
Vo všeobecnosti to bola veľká zábava. Najprv som si myslela, že to bude ťažké, desivé, ale nakoniec to bol jeden z najlepších semestrov, aké som kedy zažila. Spoznala som úžasných ľudí, mala som čas trochu cestovať, dokonca som sa naučila základy poľského jazyka. Ak ste na pochybách, či ísť alebo nie, poviem vám – určite choďte!
Komentovať