Fotoreportáže Reportáže

Filmový klub Pohyb na Prešovskej univerzite

Filmový klub pri Prešovskej univerzite. Zdroj: Elena Sobolieva
(Foto: Elena Sobolieva)

Takmer pred rokom vzniklo na Prešovskej univerzite ďalšie miesto, kde môžu študenti po štúdiu tráviť svoj voľný čas netradičným spôsobom. Teraz sa tu okrem už existujúceho študentského rádia, televízie a novín môžu stretávať milovníci filmu, aby diskutovali o novinkách v tejto oblasti, pozerali a dokonca aj tvorili vlastné krátke filmy.

Klub filmovej produkcie Pohyb vytvorili študenti amatéri, ktorí sa zaujímajú o proces filmovej produkcie. Aj keď sa v ňom venujú nielen tvorbe filmov, je to hlavná činnosť študentov. Každý si môže vyskúšať rôzne úlohy – herec, zvukár, scenárista, režisér, kameraman… Dalo by sa pokračovať donekonečna :).

Samozrejme, natočiť film nie je jednoduchý proces. Ale napriek tomu sa študenti v praxi naučia mnohé detaily filmového priemyslu a pre niektorých je to príležitosť vytvoriť si portfólio (niektorí členovia filmového klubu sa chcú v budúcnosti stať hercami, takže svoju účasť na filmoch berú vážne).

Okrem filmovania sú súčasťou stretnutí klubu aj improvizácie (vymýšľanie a natáčanie filmu bez prípravy), sledovanie filmov a diskusie o nich ako aj základy fotografovania. Na týchto stretnutiach študenti, ktorí berú fotoaparát do rúk po prvýkrát, vytvárajú reklamné fotografie, portréty a mnoho iného.

Výsledok cvičení fotografie. Foto bolо urobené v univerzitnej miestnosti, svetlo bolo vytvorené pomocou projektora (Foto: Elena Sobolieva)
Predmetné fotenie (Foto: Elena Sobolieva)

Ako už bolo spomenuté, proces tvorby filmu je dlhý a náročný. Ale aj napriek štúdiu na univerzite filmový klub natočil dva krátke filmy a v súčasnosti sa pripravuje na natočenie tretieho.

Nakrúcanie filmu „Konečná stanica Orient Expresu“ (Foto: Elena Sobolieva)

Klub aktívne zverejňuje svoje aktivity na Instagrame @pohybfilmclub.

Mediálne štúdiá