Fejtóny

Stále je tu NPC…

Free Guy (zdroj: cortosdevista.pe)

Ak ste si niekedy mysleli, že sa máte zle, skúste si spomenúť na hocijaký film, v ktorom niekomu niečo ukradli. Väčšinou sa zločinu dopustí hlavná postava, či už záporák, od ktorého sa niečo nekalé očakáva, alebo hrdina ospravedlnený tým, že je naším favoritom. Vaša pozornosť sa venovala jednému z nich, pričom je čas zamyslieť sa nad pocitmi obetí.

Obyvateľom zasiahnutého mesta vaša náklonnosť môže byť ukradnutá, rovnako tak ako aj ich ťažko zadovážený majetok. Momentov, keď niekto v úlohe policajta v utajení zastaví neznámeho chlapíka a požičia si jeho auto, ktoré na konci skončí v plameňoch, je vo filmoch viac než dosť. Stavím sa, že nikomu nebolo nikdy nahnevaného, zväčša drzého šoféra, ľúto. Na jeho mieste by reagoval každý rovnako. Veľa ľudí sa bojí požičať vlastné auto svojim známym, pretože sa obáva, v akom stave a kedy sa so svojím miláčikom na lízing opäť stretnú. Pri ďalšej scéne preto treba myslieť viac na city obyčajného civilistu, ako na mladého fit týpka s dôležitým poslaním zachrániť svet.

Väčšina ľudí by v skutočnosti nebola z krádeže nadšená, preto je hnev, urážky a krik viac než na mieste. Nik zo zastaveného davu poctivcov s nami nesleduje celý dej príbehu, nezažil naháňačku na moste, či prestrelku niekde v bare. Asi sa len ráno zobudil, vyniesol smetie, pozdravil rodinu a odišiel do zle platenej práce, do ktorej chodí len preto, aby na konci každého mesiaca zaplatil účty. Stretnúť na diaľnici cudzinca ohrozujúceho život okolia zrejme nepredpokladal, preto v rámci zachovania svojho života šialencovi ustúpil. Asi ho nepotešilo, že násilník za záchranu získa ocenenie starostu, bude však všetkým hovoriť, že to jeho auto, kvôli ktorému spal mesiac na gauči, dopomohlo k záchrane mesta.

Ak by však poškodený nežil v modernej dobe, hanba z toho, že stratil povedzme koňa, by bola obrovská, priam pre jeho prežitie fatálna. Stredoveké lúpeže, kde väčšinou figuruje fešný Robin Hood, majú oveľa menej zástancov. Zlodej hrá so šerifom ping-pong, pričom chudobní poddaní sú len bezmocné loptičky posúvajúce dej dopredu. Niekto príde o zvieratá, iný o dom, ďalší o život. Robin dostane zásluhy, z ktorých zrejme nebude vyplácať odškodné. Bez tvrdej nadvlády bývalej šľachty bude teraz naďalej terorizovať, už ako zazobanec, šíre končiny on.

Rovnako zle je na tom ten, ktorý sa k svojim zvieratám už nevráti. Náhly rozkaz od zlého kráľa povolá všetkých pastierov do vojny, pričom sa nik nestará, či má kto zavrieť ovce roztrasené po lúke. Vypusteniu temnej energie požierajúcej všetko živé sa určite nepotešia mierumilovní farmári, ktorým sa po mesiacoch obrábania pôdy konečne urodili prvé paradajky. Príbeh nepustí, preto sa z celej dediny stanú bezvládne telá polomŕtvych do chvíle, pokiaľ hrdina kliatbu nezlomí. Takto zasiahnutý človek s poranenou nohou a šípom v hrudi sa po pár dňoch blúdenia prebudí niekde na bojovom poli. Keďže sa následky prejavia až po oslobodení, väčšina žijúcich po honosnej oslave (na počesť záchrancov) nakoniec aj tak zomrie na infekciu.

Napriek tomu, aké hrôzostrašné sa môže zdať takto znenazdajky zomrieť, existuje ešte niečo oveľa horšie. Predstavte si, že ste s partnerkou niekde pri známej pamiatke a neďaleko vedľa vás stojí mladá žena. Chvíľu ju poľutujete a ďalej konzumujete zmrzlinu, alebo pokračujete v konverzácii. Odrazu k vám priletí vrtuľník, z ktorého vystúpi muž. Neznámy sa rozbehne rovno k nej. Z každej strany začnú prichádzať najatí speváci, ktorí obkolesia vkusne oblečenú dvojicu. Zopár mužov vpredu začne na pár hádzať lupienky kvetov. Objednávateľ tohto divadla si kľakne a požiada rozveselenú o ruku. Všetko dobre dopadne a dvojica nasadne do práve privezeného koča s bielymi koňmi. Vy ste stále s vašou priateľkou na rovnakom mieste a ako ostatní prítomní dúfate, že sa o práve prežitej chvíli nezmieni všetkým svojim kamoškám, pretože to, čo sa práve stalo, vám bude do konca života pripomínať.

Bývať v hlavných mestách je obzvlášť nebezpečné, pretože sa v nich podobné veci dejú na dennej báze. Ak je váš byt len kúsok od Eiffelovky, riskujete, že sa vám prihodí niečo z každého možného filmového žánru, preto budete na podobné kúsky reagovať rovnako, ako každá unudená vedľajšia postava.

Nedocenení, nepochopení, nahnevaní a dezorientovaní normálni ľudia obľúbených filmov na to vždy doplatia. Ak vďaka zásahu z hora neprídu o celý majetok a zopár blízkych, utrpia psychickú ujmu, pretože musia sledovať všetkých naokolo, ako sa im v ich dokonalých životoch darí. Aj oni si zaslúžia trochu dobrodružstva. Napriek všetkému by ste si v skutočnosti želali vidieť na striebornom plátne viac z ich každodenných počinov v kontraste s upotenými zástancami zákona, pretože aj bežný život bez veľkých činov dokáže byť super.

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *