Som presvedčená, že študentský život môžeme skutočne pocítiť a zapamätať si ho do konca života len vtedy, keď bývame na internáte. Vždy ma to zarazilo a prinútilo zamyslieť sa. Pre mnohých mojich spolužiakov je univerzita len malou etapou života, ráno prídu a po vyučovaní odchádzajú. Na druhej strane ja som tu celý čas a takmer celé moje okolie tvoria študenti z Prešovskej univerzity. Študujeme a bývame na tom istom mieste, varíme v tej istej kuchyni, stravujeme sa v tej istej jedálni. Ukázalo sa, že celý môj život sa už roky točí okolo štúdia tu.
Keď som mala 19 rokov, začala som bývať na internáte PU. Skvelé na tom je to, že moja fakulta je od neho len dve minúty a ja môžem ísť na vyučovanie päť minút pred jeho začiatkom. Ale nie je to len o tom, že bývam blízko univerzity. Je to samozrejme začiatok samostatného života. Tu sa učíme rozdeľovať si vlastný čas a priestor, chodiť na nákupy, variť, upratovať. Proste žiť samostatne (aj keď spolu). Takto sa rodia nové priateľstvá. A priateľstvo je nevyhnutnou súčasťou študentského života.
Študentom, najmä zahraničným, veľmi chýbajú ich rodiny, preto sa takéto priateľstvá stávajú obzvlášť blízkymi. V istom zmysle si navzájom nahrádzame rodinu, učíme sa spolu vychádzať, oslavujeme sviatky a narodeniny, chodíme spolu niekam oddychovať cez víkendy.
Samozrejme, život na internáte nie je len o zábave. Napriek takému veľkému počtu študentov v jednej budove to môže byť niekedy aj osamelé a nudné. Počas pobytu tu si zvyknete na všade prítomných ľudí, na smiech, na veľké skupiny ľudí a na to, že ste neustále v spoločnosti iných ľudí. V jednej izbe bývajú minimálne dvaja študenti a málokedy sa stane, že by ste boli sami. Ale keď sa niečo zmení a napríklad väčšina študentov odíde na prázdniny, nastane ticho, všetko sa mení. Študent, ktorý je zvyknutý na hlučný život, niekedy ani sám nevie, čo má robiť, a preto môže byť ticho desivé. Počas skúškového obdobia sa študenti snažia viac študovať, preto sú aj stretnutia zriedkavé. Ale aj tu si navzájom pomáhame, napríklad môžete požiadať svojho kamaráta, aby vám položil otázky na skúšku, a ak študujete spolu, alebo váš spolužiak tiež býva na internáte, môžete si navzájom pomôcť s vysvetľovaním učiva.
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou života na internáte je spoznávanie iných kultúr. Stretneme tu ľudí z rôznych miest a krajín, rôzneho veku a s rôznym zázemím. Počas môjho bývania na internátoch som si našla slovenských a ukrajinských priateľov, hoci pochádzam z Kazachstanu. Komunikovala som s ľuďmi z Talianska, Turecka, Nigérie, Španielska, Bieloruska, Českej republiky, Maroka a ďalších krajín. Každý sa vždy rád porozpráva o svojej krajine, kultúre, podelí sa o svoje dojmy zo Slovenska a štúdia. Niekedy nás dokonca pohostili národnými jedlami, ktoré sami pripravili. Má to veľký vplyv na rozvoj obzorov, dozvedela som sa o iných krajinách veci, ktoré sa nedajú prečítať na internete, ktoré sa môžeme dozvedieť a pochopiť len z rozhovoru s človekom, ktorý tam žil. Navyše, mať priateľov v rôznych častiach sveta je vždy užitočné.
Ak teda práve začínate svoj život na internáte, snažte sa nájsť si čo najviac priateľov a stráviť toto obdobie svojho života tak, aby ste mali na čo spomínať a o čom rozprávať v budúcnosti.
Učenie je, samozrejme, veľmi dôležité, ale rovnako dôležité sú aj spomienky. Vo všetkom musí byť rovnováha, a ak budete celý deň sedieť na izbe, robiť si domáce úlohy a s nikým sa nestretávať, nikdy sa nedozviete, aký mohol byť váš život na internáte.
Stali sa vám a vašim priateľom počas pobytu na internáte nejaké zábavné príhody? Podeľte sa s nami v komentároch.
Autorka: Elina Fedotova
Vravi sa o Presovskej univerzite, Presovskom intraku a fotky su z SD1 UMB v Banskej Bystrici, zavadzajuce, ale pekny clanok, odhliadnuc od sice super, ale nie k posobisku fotografii 🙂